Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/ezreklam/public_html/stattitablohy/index.php on line 65
Проголошення ЗУНР. Злука ЗУНР і УНР. Акт Соборності :: Надано EzReklama

Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Проголошення ЗУНР. Злука ЗУНР і УНР. Акт Соборності

by Федьків Ярина on Jan 12, 2010

Автор: Ольга Ситник

Висвітлюючи це питання, важливо підкреслити, що зазнавши поразки у Першій світовій війні, «клаптикова Австро-Угорська імперія восени 1918 року почала розпадатися. Національно-визвольний рух, який охопив також західноукраїнські землі, зумовлювався бажанням місцевого населення створити власну державу. Його надихав приклад єдинокровних братів на Наддніпрянщині. Але на перешкоді стали поляки, які теж претендували на Східну Галичину й робили все можливе, щоб утвердитися на її території і зрештою приєднати до Польщі.

18 жовтня 1918 року, коли Габсбурзька імперія розвалилася, загальні збори політичних і громадських діячів Східної Галичини й Буковини, церковні ієрархи на чолі з Андрієм Шептицьким утворили Українську національну раду як представницький орган майбутньої держави.

Вони оголосили про намір об’єднати в одне ціле Східну Галичину, Лемківщину, північно-західну частину Буковини й Закарпаття, тобто споконвічні українські землі в межах Австро-Угорської імперії. Вже тоді висловлювалася думка про майбутню злуку з Українською Народною Республікою. Але здійснювати задумане доводилось у запеклій боротьбі з відродженою Польщею, що готувалася захопити Східну Галичину.

Коли 1 листопада 1918 року українські військові заволоділи Львовом, між ними і створеними польськими загонами почалися запеклі бої, і не тільки в місті, а й на значній частині Західної України. В такій складній ситуації Національна рада 9 листопада призначила тимчасовий уряд – Державний секретаріат – на чолі з К.Левицьким, а 13 листопада було офіційно проголошено Західноукраїнську Народну Республіку (ЗУНР). 22 листопада 1918 року молода держава, що тільки-но народилася, зазнала могутнього удару від поляків. Галицькі вояки були змушені здати їм Львів.

Уряд переїхав спочатку до Тернополя, а потім наприкінці грудня – до Станіслава. 22-23 листопада відбулися вибори депутатів до Української національної ради у складі 150 осіб. Вони представляли інтереси інтелігенції, міщанства, духовенства, селянства, абсолютна більшість із них була українцями і займали помірковано-національні позиції. Президентом республіки став Є.Петрушевич.

Після проголошення 13 листопада 1918 року ЗУНР, депутати почали здійснювати законодавчі перетворення.  Новій державі на своїй території вдалося забезпечити певний порядок і стабільність, створити органи місцевого управління, залучити до роботи в них фахівців різних спеціальностей.

Важливим здобутком у галузі соціально-економічної політики її уряду було розв’язання земельного питання: всі великі приватні землеволодіння, які належали переважно полякам, експропріювалися і розподілялися між бідним селянством.

Ефективним законодавчим актом Національної ради було надання гарантії виборчих прав усім громадянам ЗУНР, широких прав національним меншинам, включаючи забезпечення їм 30٪ місць у майбутньому парламенті. Керівництво держави послідовно заявляло про своє рішення «перестати існувати як окрема держава й злитися в одну велику державу з Українською Народною Республікою».

4 січня 1919 року Українська національна рада ухвалила проект відповідного договору, а 22 січня в Києві, на Софіївській площі, було проголошену злуку Галичини, Буковини, Угорської Русі й Наддніпрянської Великої України з Українською Народною Республікою. ЗУНР з того часу прийняла назву Західна область Української Народної Республіки (ЗО УНР). До складу Директорії увійшов Є.Петрушевич.

 Автор: Ольга Ситник
На фото: Євген Петрушевич

Історія 13360 Переглядів

Author

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Машина часу

    А ви б хотіли управляти власною машиною часу?     Мабуть кожен із нас вже визначився для себе з відповіддю на це...

Цікаво знати

Пам’ять про Голодомор як тест

Росія та окремі політики в Україні продовжують дружно заперечувати, що Голодомор 1932-33 років був геноцидом, тобто масовим убивством за етнічною...

Історія

У Норвегії з'явилося місто із солодощів

У норвезькому місті Берген відкривається незвичайна різдвяна виставка, всі експонати якої виготовлені з печива, пряників і тортів. Виставку...

Туризм і дозвілля

Компанія СЕМ – виробник високоякісного вимірювального обладнання

Уже понад 19 років компанія СЕМ спеціалізується на виготовленні електронних приладів для вимірювання різноманітних величин. Досвід цієї фірми...

Наука/Технології

Політична система України потребує оновлення

Демократична парламентсько-президентська модель не працює. Україна до глибокої демократії не готова, не готові корумповані партії, не готовий й сам...

Політичні оглядачі

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.