Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/ezreklam/public_html/stattitablohy/index.php on line 65
Дисидентський рух в УРСР :: Надано EzReklama

Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Дисидентський рух в УРСР

by Федьків Ярина on Jan 12, 2010

Автор: Ольга Ситник

Після смерті Сталіна й «потепління» внутрішньополітичного клімату, розпочався новий етап національно-визвольної боротьби в Україні.

Основні передумови цієї боротьби: світовий процес деколонізації 50-60-х рр., антикомуністичні заворушення в так званих країнах народної демократії, зокрема в НДР, Польщі та Угорщині, Чехословаччині, а також потужний правозахисний рух, заохочений прийнятою 1948 року Загальною декларацією прав людини. 

Щодо внутрішніх передумов опозиційного руху, то ним були практично бездержавний статус України, панування партійно-радянської бюрократії, утиски національного культурно-духовного життя, цілеспрямована русифікація корінного населення. Водночас «хрущовська відлига» сприяла зародженню руху і появі борців за порятунок нації, її духовності, культури та мови, названих згодом «шістдесятниками», а за рішуче неприйняття комуністичної ідеології – «дисидентами».

Основні течії опозиційного руху в Україні другої половини 50-80-х рр. декілька. Самостійницька, яку представляв, зокрема, національно-визвольний рух підпільних груп, національно-культурницька, яку репрезентував рух «шістдесятників», правозахисна та рух за свободу совісті (релігійна опозиція).

Найрадикальнішою й найбільш переслідуваною була самостійницька група. Її представники боролися за державну незалежність України шляхом агітації за вихід її зі складу СРСР. Представники національно-культурної течії вимагали духовного й культурного відродження українського народу, зокрема його національної самобутності, традицій, мови всебічного й об’єктивного висвітлення історичного минулого.

Вони протестували проти антиукраїнських акцій центру, нищення пам’яток історії та культури, переслідувань за переконання, незаконних арештів та закритих політичних судів, чинили опір русифікації, ідеологічному одурманюванню людей.

Щодо прихильників правозахисної течії, то вони вимагали дотримання Конституції та законів, ідей гуманізму та демократії, свободи й прав людини, на чільне місце вони висували примат особи й другорядність держави, захист прав національних меншин. 

Релігійна опозиція головним завданням вважала боротьбу за реабілітацію та легалізацію Української греко-католицької церкви, протестантських церков та течій, за свободу совісті та вільне відправлення релігійних обрядів, повернення відібраних державою храмів та відбудову зруйнованих, звільнення засуджених за віру, реабілітацію страчених служителів культу тощо.

Дисиденти та опозиційні організації у програмних документах і заявах висловлювались і щодо економічних і соціальних проблем суспільства, зокрема констатувались напівзалежний від центру статус економіки України, скрутне становище колгоспного селянства, критикувалися бюрократичні методи керівництва народним господарством, централізоване планування, хоча воно мало низку позитивних рис, обмеження прав громадських організацій, відсутність приватної власності на засоби виробництва. 

У сфері міжнародних відносин дисиденти рішуче засуджували як шовінізм, так і національну обмеженість, виступали за самовизначення всіх народів. Характеризуючи документи й заяви дисидентів, слід підкреслити, що засобом реалізації своєї мети вони вважали мирні, конституційні методи.

Серед них: створення підпільних груп та організацій, самоспалення як виший вияв жертовності, поширення листівок, поза-цензурних видань, виступи на симпозіумах та конференціях під прикриттям інтернаціоналістських гасел, на похоронах однодумців, на судових процесах над дисидентами.

Використовувались також зібрання біля пам’ятників світочам національного духу, таким як Т.Шевченко, мітинги протесту, демонстрації, пікетування. Боротьба з панівним режимом не припинялась і в ув’язненні. У таборах дисиденти вдавалися до акції мовчання, невиходу на роботу, боролися за надання статусу політв’язня, передавали на волю документи, інформацію про табірні порядки. Активною формою протесту проти тоталітаризму була відмова від радянського громадянства, подання заяви на виїзд за кордон.

Головною зброєю політв’язнів було голодування. Застосовувались й інші форми опору владі. Влада застосовували свої «методи боротьби» з інакодумцями: арешти і засудження до тривалого ув’язнення в таборах і засланнях, ізолювання в психіатричних лікарнях, що були фактично психіатричними тюрмами. Покаранню підлягали не лише самі дисиденти, а й їхні батьки та діти, близькі родичі. Для в’язнів одразу після їх арешту застосовувались «виховні заходи»: запроваджувались ізоляція від суспільства, підступність слідства, приниження з боку наглядачів, цілодобове освітлення камер, постійне підглядання у вічко, підсадні співкамерники, часто з деградованих карних злочинців, багатогодинні допити тощо.

Навіть відбуття покарання не означало повернення до нормального життя. Інакодумців, як правило, віддавали під нагляд міліції. Для залякування дисидентів й їх політичної нейтралізації широко використовувались позасудові переслідування, зокрема арешти, обшуки, допити, звільнення з роботи та навчання, виключення з КПРС, адміністративні покарання.

Дисидентський рух в Україні був помітним явищем національно-визвольної боротьби українського народу, її невід’ємною складовою. Здійснюваний лише мирними, конституційними засобами, цей рух засвідчив невмирущість ідеї незалежності, підняв на зміну винищеним нові покоління борців, гідним вінцем яких стала Українська самостійна соборна держава.

Автор: Ольга Ситник
 На фото: Василь Симоненко

Історія 2620 Переглядів

Author

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Американці з'ясували, чому імунна система вагітних не атакує плід

Клітини плоду, що потрапляють в кровотік матері, зазвичай визначаються як чужорідні і знищуються імунною системою. При цьому плацента і плід, що...

Здоров'я

ПРОФІЛАКТИКА ЗАХВОРЮВАНЬ СУГЛОБІВ

Автор: Оксана Скиталінська Коли хворі суглоби, саме дієта може зменшити запалення, скутість рухів і біль.

Здоров'я

Кому заважає сайт «Тарасова Правда»? Хто організував DDOS-атаку на опо

Як так? До початку виборів в Україні ще, як мінімум, три місяці, а кібер-війна з політичними сайтами вже почалася. Так, відомий опозиційний сайт...

Блоги

Болехів -- Гошів -- Бубнище

Автор: Д.О.СВІДНИК       Болехів -- перше місто Івано-Франківської області, якщо в'їжджати до неї з боку Стрия. Зараз...

Туризм і дозвілля

Україна потрапила в число найбільш корумпованих країн

П'ятниця, 20 травня 2011, 09:59 Версія для друку Коментарі 77 Широке поширення корупції й хабарництва в Україні визнали 91% підприємців, опитаних...

Культура/Суспільство

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.