Опубліковано: 2009-08-06 14:36:36
Чи слід пригинати стебла цибулі?
Автор: Роман ГОЛИНСЬКИЙ
--------------------------------------------------------------------------------
Побутує думка, що для пришвидшеного визрівання цибулин та кращого їх «наливу» за кілька тижнів до збирання треба пригинати до землі стебла рослин. Тож на початку серпня чимало городників починають притоптувати грядки, а декотрі навіть вдаються до коткування.
Однак, за словами фахівців, нічого такого робити не слід, бо це принесе лише шкоду. Річ у тім, що зелені пера містять велику кількість поживних речовин, що повинні перейти у плоди, збільшивши таким чином їх масу. Та якщо поламати бадилля, цього, звісно, не станеться. Приплив у цибулини необхідних компонентів різко поменшає. Як наслідок, знизиться врожай та погіршиться його якість.
Інший негативний бік обламування у тому, що рослини механічно пошкоджуються. А через рани з росою та часточками ґрунту проникають хвороботворні мікроорганізми, які заражають цибулю недугами (насамперед шийковою гниллю). Відтак овочі стають непридатними для тривалого зберігання.
Отож до викопування, яке проводиться у другій половині серпня, стебла ріпчастої повинні самі вилягти. Однак дощової погоди часто пера і далі зеленіють, а рослини продовжують ріст навіть після того, як сформувалися цибулини. У такому разі треба підрізати кореневу систему. Роблять це лопатою на глибину 5-6 см. Таким чином зменшується надходження вологи до плодів, внаслідок чого вони швидко сформують покривні луски, а стебла поникнуть до землі.
Коли ж грядка розміщена на низькій місцевості, то незадовго до збирання вилами проводять підкопуваня. Разом із ґрунтом головки залишають на грядках для підсихання гички.
Важливо й таке. У середині серпня від верхньої частини цибулин варто відгорнути землю. Це допоможе утворити на плодах міцне лушпиння, що є запорукою хорошого врожаю.
Автор: Роман ГОЛИНСЬКИЙ
Джерело: Високий Замок - інтернет версія, www.wz.lviv.ua