Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Гігієнічні фактори розвитку дітей дошкільного віку

by Guest on Oct 31, 2012

Гігієнічні фактори становлять неодмінну передумову всебічного розвитку дітей дошкільного віку і є важливим засобом фізичного виховання.

Органічна риса культурної людини — охайність, яка виявляється в додержанні правил особистої гігієни та акуратності в побуті. Культурно-гігієнічні навички набуваються значно швидше і є міцнішими, якщо дії, на основі яких вони формуються, повторюються в певній системі в одні й ті самі години (ранкова гімнастика, вмивання, вдягання та ін).

Тому дуже важливо додержувати чіткого режиму.

Режим. Правильно організований режим дня — неодмінна умова нормального фізичного розвитку дитини, зміцнення її здоров'я, підтримання високого рівня фізичної і розумової працездатності. Водночас режим має велике виховне значення. А. С. Макаренко підкреслював, що режим є засобом виховання навичок і звичок поведінки, ефективним засобом виховання таких рис особистості, як організованість, активність і дисциплінованість.

Під режимом слід розуміти певний розпорядок дня, встановлений для життя дітей у дитячому садку і в сім'ї, що передбачає правильне чергування різних щодо навантаження видів діяльності (знання, прогулянки, ігри, їда і т. д.) і відпочинку. Завдяки встановленому режиму діти звикають у певний час їсти, спати, гратися, займатися тією чи іншою діяльністю і перебувати на свіжому повітрі.

Привчання дітей до режиму полегшує вироблення в корі головного мозку чітких настанов на «відлік часу», формування складного динамічного стереотипу, в якому кожний режимний момент стає, в свою чергу, умовним подразником, що вводить організм у наступний відрізок режиму.

«Рефлекс на час», за словами академіка І. П. Павлова, має велике біологічне значення. У звичні години приймання їжі дитина відчуває голод, починається виділення шлункового соку, пробуджується апетит; завдяки цьому їжа краще перетравлюється й швидше засвоюється. З наближенням часу сну в корі головного мозку відбувається процес гальмування, який охоплює дедалі більші ділянки, поширюється на підкіркові центри, нарешті, настає загальне гальмування — сон. Щоденні заняття в одні й ті самі години виробляють у дітей здатність до розумової праці. Чергування протягом дня різноманітних ігор і занять привчає дітей до організованої діяльності, запобігає перевтомі центральної системи.

 Установлений режимом певний ритм життя сприяє нормальному перебігу всіх фізіологічних процесів в організмі. Орієнтовні режими дня для кожної вікової групи подані в «Програмі та методичних настановах виховання дітей у дошкільному закладі». Виходячи з них, кожний дитячий садок установлює режим відповідно до своїх умов. Можна допускати зміни в межах 30 хв при збереженні інтервалів між режимними процесами й збереженні тривалості кожного з них. Режим змінюється відповідно до пір року. Влітку в усіх групах проводиться тільки одне заняття й значно збільшується перебування дітей на свіжому повітрі.

Установлений у дитячому садку режим повинен обов'язково виконуватись. Цьому сприяє злагоджена робота вихователів і обслуговуючого персоналу. День дитини в усіх вікових групах дитячого садка проводиться приблизно так.

Прихід дітей. Уранці дітей приводять у приміщення або на подвір'я (в теплу пору року). їх обов'язково оглядає медична сестра, а в разі її відсутності — вихователь. Якщо є підозра, що дитина хвора, їй міряють температуру і негайно ізолюють. Щодня з дітьми всіх груп проводять ранкову гімнастику (методика її проведення розглядається в розділі VI). Після цього вони готуються до сніданку.

Педагог стежить, щоб усі вихованці старанно, а в старших групах ще и швидко, вмивалися. Чергові (в середній, старшій та підготовчій до школи групах) накривають на стіл. Харчування дітей. Повноцінне харчування сприяє правильному фізичному розвитку дітей. Раціональне харчування дошкільників визначається: а) калорійністю їжі. їжа, яку дитина споживає щодня, не повинна бути меншою, ніж добова витрата енергії організмом (вимірюється в калоріях). Науковими дослідженнями доведено: дітям молодших груп щодня потрібно 1800 калорій, старшим — до 2500 калорій; б) правильним хімічним складом її.

Харчування дошкільнят має бути повноцінним і достатнім. До складу їжі мають входити такі основні поживні речовини: білок, жири, вуглеводи, мінеральні солі, вітаміни і вода; в) різноманітністю харчування. Складаючи меню, треба рівномірно розподіляти харчові речовини відповідно до встановлених норм їжі, достатнього використання овочевих і молочних страв, вводити вітаміни, на які багаті сирі овочі, соки, фрукти, а в літній час — зелень.

Треба стежити, щоб протягом дня не повторювались однорідні страви, щоб м'ясна і овочева їжа чергувалась із стравами з борошна. Протягом тижня можна використовувати одні і ті ж самі продукти, але в різній кулінарній обробці їх (наприклад, картопляне пюре, картопляні котлети і т. д.); г) режимом харчування. Дитина повинна їсти в один і той самий час, це поліпшує травлення та апетит. Порушення режиму призводить до втрати апетиту.

Фізіологією встановлено, що діти віком від 3 до 7 років повинні їсти чотири рази на день з перервою 3,5— 4 години. При 10-годинному перебуванні в дитячому садку діти одержують триразове харчування, а при 12-годинному і цілодобовому— чотириразове. Харчування дітей протягом дня за калорійністю розподіляється так: сніданок — калорійність приблизно 25% добової норми, обід —понад 40%, полудник — 10—15%; вечеря — 20—25% добової норми. 

Режим харчування дітей у дитячому садочку і в сім'ї повинен збігатися і в часі; д) правилами організації їди. Для нормального засвоєння їжі дуже важливо, щоб діти під час їди зручно сиділи, не заважали один одному. Стіл накривається відповідно до меню. Розміри посуду повинні відповідати дитячому вікові: невеличкі тарілки, чашки, виделки, ножі (для старших груп), десертні та чайні ложки. Діти повинні їсти в спокійній обстановці, щоб не було гучних розмов, голосних зауважень дорослих, оскільки це відвертає увагу від їжі, негативно впливає на її засвоєння.

Вихователь повинен стежити, щоб діти зберігали правильну позу під час їди, сиділи зручно й красиво. їжа подається на стіл теплою, але не гарячою. Хліб нарізається невеликими шматками (близько 25 г), щоб дітям зручно було тримати його в руці.

Велику роль у збудженні апетиту відіграє чистота групової кімнати, сервіровка стола, приємний зовнішній вигляд їжі, якість її приготування. Діти повинні добре пережовувати їжу, брати її потроху, чергуючи більш тверду з рідкою, м'ясо з гарніром і соусом, бутерброд запивати кавою або чаєм.

Дошкільнят треба привчати їсти акуратно, тримати хліб у лівій руці, ложку або виделку — в правій. Дітей старших груп учать користуватися ножем (щоб нарізати, наприклад, м'ясо або огірок). Усі діти повинні вміти користуватися серветкою. Малюкам, які ще не вміють самостійно їсти, допомагають вихователь або няня. Отже, використовуючи різні методичні прийоми, вихователь привчає дітей їсти різноманітні страви та з'їдати встановлену порцію. По закінченні сніданку, обіду або полудника няня з допомогою чергових прибирає із столу посуд і приводить у порядок кімнату.

Заняття з дітьми проводять після сніданку. Перед цим кімнату провітрюють, столи й стільці розставляють так, Щоб світло падало зліва. Діти сідають так, щоб усі добре чули й бачили вихователя і приладдя, які він демонструє (картина, малюнки тощо). Під час занять треба звертати увагу на охорону зору й виховання правильної постави дітей. Погане освітлення і порушення певної відстані до книжки, малюнка від очей дитини (норма ЗО—35 см) приводять до псування її зору. Слід стежити, щоб діти правильно сиділи за столом, набували навичок правильної робочої пози, що також пов'язано з охороною зору дитини.

Сидячи на заняттях, діти часто низько схиляють голову або верхню частину тулуба. Це призводить до порушення їхньої постави, оскільки м'язи-згиначі в них краще розвинені, ніж м'язи-розгиначі. Улітку більшість занять (незалежно від їхнього виду) слід проводити на свіжому повітрі. Плануючи заняття в старших групах, треба враховувати їх особливості.

Заняття, які потребують розумового напруження, слід поєднувати з більш легкими, а заняття малорухливого характеру з більш рухливими (з фізичної культури, музичними). У цих групах під час занять з малювання, ліплення, формування початкових математичних понять тощо (через 15—20 хв після початку) проводять фізкультурну хвилинку. Вона запобігає втомі дітей, підвищує їх працездатність.

Режимом дитячого садка передбачається перерва між заняттями для відпочинку. Після малорухливих занять дітям потрібні рухи (гімнастичні вправи, рухливі ігри), які сприяють активному відпочинку під час перерви.

Прогулянки займають значне місце в режимі дитячого садка. Вплив їх на організм дитини посилюється, якщо вони змістовні, цікаві, сприяють різноманітній дитячій діяльності. Збори на прогулянку не повинні забирати багато часу. Не можна допускати, щоб в одній кімнаті вдягалися й роздягалися одночасно кілька груп. Це має робитися в певній послідовності. Старші діти вдягаються й роздягаються самостійно, іноді звертаючись по допомогу до товаришів або вихователя.

Малятам допомагають одягатись вихователь або няня. Діти вдягають самостійно тільки те, що їм під силу (натягають рейтузи, вдягають пальто, надівають шапку). Перед виходом на прогулянку вихователь перевіряє, чи добре вдягнуті діти і, помітивши непорядок в їхньому одязі, пропонує застібнути ґудзики, зав'язати шарф тощо, а в разі потреби допомагає. Вихователь повинен добре продумати організацію, зміст і методику проведення прогулянки з тим, щоб вона сприяла розвитку дітей.

При цьому враховується час, пора року та погодні умови. Наприклад, узимку діти ходять по снігових кучугурах, ковзають по льодових доріжках, а навесні і влітку грають у м'яч, стрибають із скакалкою, а також виконують різноманітні вправи спортивного характеру.

Узимку на майданчику слід зробити гірку і звести різні снігові споруди, а навесні і влітку встановити спеціальне приладдя для вправ з лазіння, рівноваги, стрибків. Крім постійного обладнання, на майданчик щодня виносять іграшки і приладдя для різноманітних дитячих ігор: скакалки, м'ячі різних розмірів, віжки і т. д. Вони застосовуються дітьми всіх вікових груп у рухливих іграх (індивідуальних і колективних). Тривалість прогулянок 3—4 години на день. У теплу пору року тривалість прогулянок в усіх групах збільшується, а влітку бажано, щоб дошкільники майже весь день проводили на свіжому повітрі. Сон — важливий момент режиму дня дитини.

Дітям необхідний міцний, здоровий сон достатньої тривалості, який проходить у нормальних гігієнічних умовах. Дошкільники віком від 3 до 5 років повинні спати 12—12,5 годин на добу, з них удень 1,5—2 години, а старші сплять 11 —12 годин на добу, з них 1—1,5 години удень. Природний нормальний сон поновлює працездатність кори головного мозку, ізолює його від дії зовнішніх факторів і охороняє від зайвої роботи. У дитини, яка не виспалася, порушується рівновага між процесами збудження і гальмування. В неї знижена увага, вона млява або, навпаки, занадто збуджена, дратівлива. Кора головного мозку швидко виснажується під впливом подразника зовнішнього середовища. Звідси, чим менша дитина, тим тривалішим повинен бути її сон. Недостатність сну впливає на апетит, загальне самопочуття малюка. Діти повинні спати в дитячому садку в одні й ті самі години. Завдяки цьому в дошкільнят виробляється звичка спокійно й швидко засинати.

Під час сну кватирки і фрамуги повинні бути відчинені. Особливу увагу треба звернути на дітей, які повільно засинають. У групах з різновіковим складом молодших дітей укладають спати раніше, а піднімають — пізніше від старших. При наявності відповідних умов післяобідній сон дітей бажано організувати на свіжому повітрі. Під час сну на повітрі організм дитини одержує багато кисню, внаслідок чого стає менш сприйнятливим до інфекційних захворювань. Досвід проведення денного сну на свіжому повітрі в дошкільних закладах показав чудові результати.

Адже це збільшує перебування молодших дітей на повітрі на 2 години, а вихованців старших і підготовчих до школи груп — на 1,5 години на день. Особливої уваги потребує організація нічного сну в цілодобових групах. Нічна чергова няня стежить, чи спокійно сплять діти, регулярно провітрює спальню, суворо виконує правила протипожежної безпеки. Вона повинна знати, кого і як викликати в екстренному випадку (медичну допомогу, пожежну команду). Після чергування нічна няня обов'язково повідомляє вихователя, як спали діти.

Працівники дошкільних закладів повинні вимагати, щоб і в сім'ї додержували всіх гігієнічних вимог щодо організації повноцінного, спокійного сну дитини. Вихователі повинні роз'яснювати батькам, що перед сном не можна сильно годувати та поїти дітей (особливо давати їм міцний чай, каву), а також розповідати їм страшні казки, дозволяти гратися в збуджуючі ігри та дивитися телепередачі.

 avangardsport.at.ua/blog

Здоров'я 2599 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Національна ідея митрополита

Автор: Інна КАЛИНА Верховна Рада України не підтримала проект постанови, якою передбачалося на високому державному рівні відзначити 145?річчя...

Історія

Товстопуза Україна

Товстопуза Україна Не просто повненьких, а огрядних людей в Україні майже півмільйона. З 2006 по 2008 рік їх побільшало на 38 тисяч. І хоча...

Здоров'я

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ КІЦМАНСЬКОГО РАЙОНУ ЗА СІЧЕНЬ-СЕРПЕНЬ 2010 РОКУ   повідомлення управління статистики у Кіцманському...

Прес-випуск

Людяність проти жорстокості війни. Дівчинку-єврейку врятували українсь

Львів – Людяність у роки Другої cвітової війни протистояла жорстокості війни. Люди, не зважаючи на національність, мову, віру, рятували один...

Історія

«У Канаді добре. Але нуднувато»

«У Канаді добре. Але нуднувато» Aвтор: Ігор ТИМОЦЬ Мандрівникові Сему Томану на батьківщині бракує «вражень від життя»...

Туризм і дозвілля

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.