Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/ezreklam/public_html/stattitablohy/index.php on line 65
Хто тиші боїться, хто тещі… :: Надано EzReklama

Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Хто тиші боїться, хто тещі…

by Guest on Oct 2, 2009

Хто тиші боїться, хто тещі…

Автор: Наталя Дружбляк

Боятися – не ганебно. Боятися – нормально. Безстрашними є тільки новонароджені діти, які ще не знають, що у вогні можна згоріти, а у воді – втопитися. Світ нашпигований небезпеками, часу – обмаль, тому знання примножуються зі швидкістю світла.

Наш мозок підбиває підсумки накопиченого життєвого досвіду і у разі небезпеки реагує миттєво. Саме тому ми не ліземо в клітку до розлюченого тигра, не перебігаємо дорогу перед вантажним автомобілем, не ліземо по риштуванню на дев’ятий поверх, аби помилуватися місцевим краєвидом. Страх – складова інстинкту самозбереження. Але є й інший страх – патологічний, ірраціональний і неконтрольований. “Якщо людина боїться прогулюватися вночі неподалік лісу, її побоювання є виправдані. Якщо ж вона панічно боїться маршрутних таксі, і то настільки сильно, що воліє пройти пішки кілометрів із 10-15 замість того, щоб скористатися послугами громадського транспорту, - допомогти у такому разі може лише фахівець”, - пояснює різницю між нормальними та хворобливими відчуттями страху відомий спеціаліст з фобічних розладів, кандидат медичних наук, доцент кафедри психіатрії, психології та сексології Львівського національного медичного університету ім. Д. Галицького Богдан Кулик.

- Генуфобія, еозофобія, іремофобія… Від засилля незрозумілих термінів голова йде обертом!

- Перелічити усі фобії практично неможливо, позаяк людина може боятися усього, що її оточує: води, електрики, висоти, стін, тварин, кольорів, чисел… Усього, що тільки може спасти на думку.

- Боязнь червоного кольору, наприклад, - це доволі дивно. А ось, скажімо, боязнь замкнутого простору настільки типова, що її “діагностує” у себе майже кожен другий.

Клаустрофобія – боязнь замкнутого простору, як і агорафобія – страх вийти на відкритий простір – типові фобії. Клаустрофобія – це не просто страх опинитися в малесенькій кімнатці “без вікон-без дверей”, як і агорафобія - не просто боязнь перейти велелюдну площу. Людину охоплює паніка від однієї лише думки про те, що вона залишиться сама в помешканні або ж змушена буде піти на ринок за продуктами. Фобія – це страх, на який не діють логічні аргументи.

- Найбільшу тривогу люди відчувають…

- За своє здоров’я. Це – одна з базових цінностей. Наприклад, людина може боятися раптової зупинки серця (кардіофобія). Або ж розвитку онкозахворювань (канцерофобія). До поширення СНІДу спостерігалася панічна боязнь заразитися сифілісом – сифілофобія.

Що характерно для фобій, усі ці страхи за власне здоров’я у більшості випадків безпідставні. Але як би не переконували їх близькі, що жодних розладів насправді немає, скільки б їх не обстежували лікарі, скільки аналізів вони б не здавали, все одно вперто наполягають на своєму – хвороба є, і вона прогресує. А лікарі – некомпетентні й неуважні.

- Тривога за здоров’я – тут є певна логіка. На відміну від дивакуватих фобій на кшталт боязні космічних катастроф.

- Наведу приклад з власної практики. Була у мене пацієнтка, яка панічно боялася… трибуни. Можливо, їй би вдалося уникнути візиту до спеціаліста, якби не бажання з головою зануритися в науку. Допоки вона була ще студенткою, проблема так гостро не стояла. Скільки разів за весь навчальний період студенти виступають з доповідями? Раз-два, не більше. Навчання в аспірантурі висуває інші вимоги щодо частоти “появи на публіці”.

- Але кожен із нас відчуває природне хвилювання перед виступом…

- Відчуває, але не патологічне. Її серце шалено калатало, ноги підгиналися. Вона й слова з доповіді не могла прочитати.

На щастя, ця пацієнтка швидко позбулася страху – причина була захована не так далеко. Якраз перед самісіньким вступом в інститут вона пережила низку психотравмуючих ситуацій, що й зафіксували певні хвилювання. А ті, своєю чергою, і спричинили появу дивної фобії.

- Вивести з цього стану може лише кваліфікований психіатр чи психотерапевт?

- Як свідчить практика, спочатку хворий звертається до терапевта чи невропатолога. Згодом – до психіатра або психотерапевта. Проте допомогти може лише той фахівець, який “докопається” до причини появи фобій. Фобія – не захворювання. Вона – наслідок. Одна зі складових проявів невротичного розладу. Фінансово-економічна криза лише посилила невротизацію суспільства. Уявімо ситуацію. Людина постійно у стресовому стані: на роботі – негаразди, вдома – сварки. Раптом щось заболіло у грудях. Вона потрапляє у кардіовідділення. Надивиться там усілякого, візьме “до голови”. А далі – замкнене коло: страхів, сумнівів та побоювань. Не здивуюсь, якщо у такої людини розвинеться кардіофобія.

Переконувати її в тому, що тривога – фальшива, - річ марна. Адже власні переживання для неї є незаперечним доказом свого самопочуття.

- Гадаю, у цьому випадку менший страх приховує більший. Страх смерті.

- Я лікував молоду пацієнтку, яка мала страх смерті. Вона розповіла, що коли їй було десять років, вона захворіла на “свинку”. І замість того, щоб лежати в ліжку і тішитися, як усі нормальні діти, що вона пропускає уроки, вона обклалася медичними книгами і читала: яка це небезпечна хвороба, і які негативні наслідки вона може мати, і що від неї можна померти… Коли за допомогою психотерапевтичних методів ми повернулися у глиб її дитинства, то виявили, що насправді проблема “сидить” набагато глибше. Ряд ситуацій, що травмували її психіку, виникли задовго до того – ще у трирічному віці.

- Чула від “знаючих” людей, що боятися будь-чого у жодному разі не можна. Бо страх рано чи пізно упіймає свою жертву… Далі йшли зловісні історії про те, як хтось усе життя боявся переходити дорогу і на старості літ його збив автомобіль.

- Люди, що мають ті чи інші фобії, часто дошукуються причин у незбагненному, загадковому. Думають, що це їм хтось “поробив”, зурочив. А щодо подібних моторошних історій – вони не завжди є вигадками. Як поводиться людина, яка панічно боїться переходити дорогу, опинившись посеред шосе? Вона реагує неадекватно. Жоден водій, навіть найдосвідченіший, не може передбачити її поведінки. А вона має єдину мету – якомога швидше перейти дорогу. І, набравшись сміливості, біжить. Біжить щосили, не повертаючи голови ні вліво, ні вправо, нехтуючи елементарними правилами безпеки…

Найоригінальніші фобії:

дорафобія – страх обрости волоссям після дотику до шкури, хутра чи шкіри тварини;

птеранофобія – боязнь пташиного пір’я;

генуфобія – боязнь колін;

кіонофобія – боязнь снігу;

лаканофобія – боязнь овочів;

еозофобія – боязнь настання нового дня (зміни доби);

ценофобія – боязнь порожніх кімнат;

сомніфобія – боязнь лягати спати;

спектрофобія – боязнь дзеркал;

еритрофобія – боязнь червоного кольору;

пентерофобія – боязнь тещі;

омброфобія – боязнь потрапити під дощ;

латерофобія – боязнь лежати на лівому боці (найчастіше супроводжує кардіофобію – нав’язливий страх самовільної зупинки серця);

клімакофобія – боязнь ходити сходами;

іремофобія – боязнь тиші;

бібліофобія – боязнь книг та бібліотек…


Автор: Наталя Дружбляк
На фото: Тіаго Рібейро (Tiago Ribeiro). “Фобії”.
Джерело: Високий Замок
www.wz.lviv.ua

Здоров'я 1570 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

У тенетах чиновницького свавілля

У тенетах чиновницького свавілля Однак річ навіть не в тому, що прокуратура Луганської області за допомогою місцевих  правоохоронних органів...

Політичні оглядачі

«Якщо на Михайла ніч ясна, зима буде сніжна і красна»

Автор: Олеся ПАСТЕРНАК У неділю, 21 листопада, греко-католики й православні святкують Собор святого архістратига Михаїла, одного з...

Релігія/Духовність

Трипільська культура

Славетна культура IV-III тис. до н.е. Трипільська культура — найвищий культурний вияв Європи в IV-III тис. до н.е. Відкрита більше ста...

Історія

Цибуля-пора на зимову пору

Цибуля-пора на зимову пору Автор: Людмила ПОЛЕВСЬКА Порей цінували ще стародавні римляни, а до нас він прийшов з французькою кухнею. Серед...

Здоров'я

Історія Голоду: "Голова колгоспу порадив, щоб діти крали колоски&

Автор: Ігор Лубківський Щоб вижити, бабуся їздила на Західну Україну - обмінювала речі загиблого чоловіка на крупи. За все життя вона не знала...

Історія

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.