Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Інсульту можна запобігти

by Guest on Sep 24, 2009

Інсульту можна запобігти

Автор:  Сергій Зятьєв

В Україні щорічно реєструють понад 110 тисяч інсультів, і за цим показником вона посідає перше місце в Європі. Ми багато говоримо про критичну ситуацію, що склалася з такими захворюваннями, як СНІД, рак, туберкульоз тощо. Так, від них українці теж потерпають чи не найбільше в Європі. Але при цьому забуваємо, що й захворюваність на інсульт набула форм пандемії. Наприклад, кожні 5 хвилин його фіксують в одного нашого співвітчизника і кожні 12 хвилин від інсульту помирає одна людина. Лише у столиці щороку виникає понад 6 тисяч нових захворювань. Якщо ситуація кардинально не зміниться, то найближчим часом кожен п'ятий українець має шанс померти від цієї хвороби або ж стати інвалідом.

Що таке інсульт? Якими чинниками зумовлена ця хвороба? Чи можна їй запобігти?

З цими та іншими запитаннями наш кореспондент Сергій Зятьєв звернувся до головного невролога Міністерства оборони України, начальника відділення неврології Головного військово-медичного клінічного центру "ГВКГ" МО України, полковника медичної служби Анатолія Ткачова.

- Інсульт - це гостре порушення кров'яного руху в головному мозку, яке спричиняє загибель мозкової тканини. Виникає при звуженні, закупорюванні, розриві судин, що забезпечують головний мозок кров'ю. Причин, які призводять до виникнення інсульту, багато. Наприклад, артеріальна гіпертензія, тобто підвищений тиск, від якого - за інформацією ВООЗ - страждає понад мільярд землян, є одним із основних чинників. В Україні він дошкуляє приблизно 25 відсоткам населення. Більшість людей не приділяють цьому належної уваги, свідомо провокуючи виникнення інсульту - хвороби, від якої дуже й дуже важко оговтатись.

- Побутує думка, що гіпертонія притаманна здебільшого тим, хто зловживає алкоголем?

- Так, більшість прихильників зеленого змія, справді, страждає на неї. Як, до речі, і курці. Але, на жаль, серед тих, у кого підвищений тиск, є багато людей, які і не палять, і чарку беруть до рук лише, як мовиться, у великі свята або ж зовсім не п'ють спиртного.

- А чому взагалі людині притаманна зміна артеріального тиску, особливо у поважному віці?

- Серед неінфекційних захворювань гіпертонія є найпоширенішою недугою як серед українців, так і загалом жителів планети Земля. Основною причиною, що призводить до неї, заведено вважати старіння людського організму. У кожного воно відбувається по різному: одні і в 70 років почуваються 40-50-літніми, а інші - в точності до навпаки. Та хоч би як там було, а з віком наші судини стають менш еластичними, в них дедалі більше накопичується атеросклеротичних бляшок. Як відомо, майже 50 відсотків осіб, які досягли 60 років, мають проблеми з тиском. Щоправда, останнім часом він дошкуляє і порівняно молодим людям. Але ще раз наголошую: між артеріальною гіпертензією і віком людини існує пряма залежність. Що старша людина, то більша у неї ймовірність "підхопити" цю хворобу. Бо саме з віком у нашому організмі відбуваються певні зміни. Насамперед у нирках, гормональній системі, які, так би мовити, є відповідальними за тиск.

- Повернімось, Анатолію Володимировичу, до інсульту. Скажіть, будь ласка, а чи здатна людина відчувати перші симптоми, що передують його виникненню?

- Так, це - надмірна нервозність, часті головні болі, коли не допомагають і ліки. Провісниками інсульту можуть бути також запаморочення, надмірна дратівливість, швидке зниження працездатности. Людина має насторожитись, відчуваючи затерпання язика, оніміння, слабкість у тій чи тій частині тіла. Це свідчить про порушення кровообігу в центральній нервовій системі. Ну і, звичайно, підвищений тиск. Останнім часом від нього страждає дедалі більше людей, яким 30-40 років, тобто тих, що перебувають у розквіті сил, але при цьому ведуть спосіб життя, що виснажує їх. Маю на увазі порівняно молодих і успішних людей, які досягли в житті певних успіхів і не бажають на них зупинятися, поспішають робити кар'єру. З одного боку, це похвально, а з іншого… Статистика свідчить, що останнім часом саме у цієї категорії громадян бувають мікроінсульти, яких ті, трапляється, й не помічають, заклопотані викликами сьогодення. Ця проблема стосується і військовослужбовців, які в процесі виконання своїх обов'язків мають великі фізичні й моральні навантаження.

- Яка сьогодні ситуація в Україні з наданням медичної допомоги людям, що стали жертвами інсульту?

- У нас, на жаль, і досі не створено повноцінної, за європейськими стандартами, служби надання допомоги таким хворим. Приміром, спостерігається тенденція до централізації кваліфікованої медичної допомоги, поетапности її надання. При цьому забувають про пріоритетність часового чинника. А ось у європейських країнах дедалі більшого поширення набувають мережі відділень спеціалізованої медичної допомоги, завдання яких - рання госпіталізація хворих, доставка їх у стаціонари та проведення необхідних аналізів. Це дозволяє своєчасно визначити діагноз, провести моніторинг життєво важливих функцій організму. А отже - і розпочинати правильне лікування. Досвід Німеччини, Австрії, Великої Британії та інших західних країн свідчить, що такі заходи значно поліпшують якість лікування, збільшуючи шанси людини на виживання і зменшуючи відсоток інвалідизованих. Останнім часом наші фахівці багато роблять для того, щоб покращити результативність своєї роботи. Вони, зокрема, запозичують - у кращому розумінні цього слова - закордонний досвід, створюючи регіональні інсультові центри. Якщо ж вести мову про військову медицину, то, наприклад, на базі нашого Головного військово-медичного клінічного центру, а також військово-медичних центрів Західного, Південного оперативних командувань створені спеціалізовані відділення судинної неврології. Зазначу, що в недалекому майбутньому такі самі відділення заплановано створити у військово-медичних центрах Центрального (Вінниця), Північного (Харків) та Кримського (Севастополь) регіонів.

- Наших читачів, гадаю, цікавить, як можна запобігти виникненню і гіпертензії, і самого інсульту?

- Статистика свідчить, що найчастіше жертвами інсульту стають люди, яким "за сорок". А це означає, що, досягнувши цього віку, потрібно особливо бережливо ставитися до свого здоров'я. Курцям, наприклад, я би порадив кинути цю шкідливу звичку. Принаймні максимально обмежити споживання тютюнового диму. Необхідно, звичайно, обмежити і споживання оковитої, а то й взагалі відмовитись од неї. Насамперед тим, кого "дістає" підвищений артеріальний тиск. Вченими доведено, що у 80 випадках зі 100 інсульту можна уникнути, якщо приділяти увагу таким факторам ризику, як невиліковна артеріальна гіпертензія, тютюнопаління, цукровий діабет, ожиріння та малорухомий спосіб життя. Ми часто ремствуємо на відсутність коштів: мовляв, саме за дефіциту їх не можемо піклуватись як слід про власне здоров'я. Та чи так це насправді? Ні. Бо хіба потрібні шалені кошти для того, щоб не зловживати алкоголем, не палити, не бути рабом інших шкідливих звичок? А чи всі ми ведемо рухливий спосіб життя? Ні: чесно кажучи, більшість із нас віддає перевагу відпочинку не на спортивному майданчику чи на лоні природи, а біля телевізора чи просто на канапі. Багато наших громадян страждають від надмірної маси тіла. Так, є серед них і такі, у кого вона зумовлена тим чи тим захворюванням. Але ж більшість із нас полюбляють смачно поїсти незадовго до сну, що не рекомендується, віддає перевагу не вітамінізованій їжі, а жирній, тобто висококалорійній. А цього не варто робити, особливо у поважному віці.

Для запобігання інсульту потрібно час від часу робити доплерографію судин головного мозку, комп'ютерну томографію, інші обстеження.

Для профілактики інсульту я би порекомендував нашим громадянам, особливо тим, які переступили сорокарічний рубіж, з певною періодичністю здавати кров для визначення рівня холестерину і його фракції, відвідувати невропатолога, намагатись уникати надмірного психоемоційного напруження і контролювати свою вагу. А ще я радив би кожній українській сім'ї обзавестися найпростішим апаратом для вимірювання рівня артеріального тиску. І контролювати його. Щоправда, недостатньо знати рівень тиску: потрібно ще й зробити відповідні кроки, спрямовані на зменшення його впливу, коли він підвищений. У нас лише 36 відсотків українців, що потерпають від гіпертонічної хвороби, звертаються за допомогою до лікаря. Решта займаються лікуванням самотужки. А це дуже небезпечно для здоров'я.

- А що б Ви порадили людям, які все ж стали жертвами інсульту?

- Насамперед не впадати у відчай. Я розумію, як їм важко і морально, і фізично. Та пригнічений моральний стан ще більше загострює хворобу, ускладнюючи її перебіг. У кожної людини хвороба протікає індивідуально, і тому я би утримався від загальних рекомендацій: все залежить від конкретного випадку. Та хоч би як там було, а коли трапиться інсульт у вашого родича чи знайомого, відразу викликайте лікаря. І намагайтесь якомога швидше доправити хворого до лікарні. Слід пам'ятати, що в таких випадках дорога кожна хвилина. Ну, а що стосується загалом лікування та реабілітаційного періоду, то скажу так: завжди потрібно дотримуватися рекомендацій лікаря. Практика засвідчує, що людям - принаймні більшості з них, які перенесли інсульт, - життя потрібно починати, як мовиться, з чистого аркуша. Їм, зокрема, доводиться вчитись ходити заново, говорити тощо. Але відповідні вправи потрібно починати лише після того, як стабілізується фізичний стан хворого і дасть на них дозвіл лікар. Інакше можна ще більше погіршити його стан.

Автор:  Сергій ЗЯТЬЄВ
Джерело: Українське слово
www.ukrslovo.com.ua
На фото: Анатолій Ткачов

Здоров'я 2518 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Українська РСР в 1921-1939 роках

Автор: Щербаківський Антон Опинившись під загрозою тяжкої кризи, намагаючись не допустити втрати своєї влади, більшовицьке керівництво змушене...

Історія

Україну витісняють з ринку озброєнь

Автор: Сергій Чигир Жорстке суперництво точиться з Росією, причому північний сусід постійно плутає економіку з політикою, встромляючи...

Бізнес/Економіка

Концепція дистанційного навчання

Автор: Леся Іванюк Концепція дистанційного навчання (ДН): результати досліджень ДН - засноване на сучасних інформаційних і комунікаційних...

Освіта/Тренінг

Людина в поцесі соціалізації. Людина як жертва соціалізації

ЛЮДИНА В ПРОЦЕСІ СОЦІАЛІЗАЦІЇ. ЛЮДИНА ЯК ЖЕРТВА СОЦІАЛІЗАЦІЇ Автор: "...Существует два ствола человеческого познания, вырастающие может быть...

Освіта/Тренінг

Будьмо здорові!

Будьмо здорові! Автор: Diana Merezhko (Діана Мережко) Відкриваючи цю рубрику, маємо нагоду подавати новини в сфері медицини та збалансованого...

Здоров'я

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.