Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

БАД: правда і вигадка

by Guest on Sep 30, 2010

Питання про необхідність і доцільність застосування БАД, в тому числі в педіатричній практиці, є одним з найгостріших питань сучасної медицини.

Негативну роль для іміджу БАД зіграло поширена в дев'яностих роках участь лікарів у так званих «пірамідах», що займаюлися поширенням харчових добавок. Ситуація, в якій лікар перетворюється, по суті, в продавця, виглядає не дуже етичною, через що у багатьох пацієнтів склалася стійка думка, що їм намагаються нав'язати придбання абсолютно непотрібних препаратів, та ще часто за немаленькі гроші. Чи так це насправді? Спробуємо розібратися.

Отже, що ж таке БАД? Згідно з офіційним визначенням, «біологічно активні добавки до їжі (БАД) - природні (ідентичні природним) біологічно активні речовини, призначені для вживання одночасно з їжею або введення до складу харчових продуктів».

Всі БАДи умовно поділяються на нутрицевтики і парафармацевтики. Якщо трохи перефразувати Методичні вказівки Федеральних санітарних правил, норм і гігієнічних нормативів (МУК 2.3.2.721-98), нутрицевтики є джерелами основних поживних речовин і, в першу чергу, вітамінів, при цьому їх вміст у конкретному продукті не повинен перевищувати добову потребу більш ніж в десять разів для вітамінів С і Е і в три рази для вітамінів групи В, D, фолієвої кислоти та ін А парафармацевтики надають клінічний ефект, схожий з таким у лікарських препаратів, але добова доза активної речовини, що міститься в БАД, не повинна перевищувати разову терапевтичну дозу аналогічного медикаменту (за умови прийому БАД не менше двох разів на добу). При цьому БАД не можуть містити сильнодіючі, наркотичні та отруйні речовини, а також рослинну сировину, що не застосовується в медицині або харчуванні.

Офіційні визначення мало що дають пересічній людині. Я постараюся розповісти про принципові відмінності БАД від лікарських препаратів зрозумілою мовою і висловлю власну думку, що склалося про них на підставі особистого досвіду, який, природно, не претендує на істину в останній інстанції.

Головну відмінність БАД від ліків закладено в самій назві цієї групи: біологічно активна добавка до їжі. Їх основне призначення - компенсувати дефіцит поживних речовин, вітамінів і мінералів. Особливості ведення сучасного сільського господарства: виснаження ґрунту, застосування пестицидів і  підгодівлі, покликаних збільшити врожайність і прискорити дозрівання овочів і фруктів - призвели до істотної зміни хімічного складу споживаних нами продуктів.

Наприклад, вміст вітамінів і заліза в наших яблуках в рази менший, ніж у яблуках, які їли наші бабусі. Аналогічна ситуація складається і з продукцією тваринництва. Не знаю, чи звертали Ви увагу на інформацію про те, що на прилавках з`явилась  свинина практично без підшкірної жирової прошарку - це теж результат хімічних добавок, згодовуваних поросятам, які  дозволяють майже у два рази скоротити період їх змісту.

Прогрес - це, звичайно, чудово, але зміна складу продуктів призвела до появи дефіцитних станів у населення, а нестача в організмі незамінних амінокислот, вітамінів і мінеральних речовин здатна викликати розвиток серйозних захворювань.

Щоб не бути голослівною, наведу приклади:
- дефіцит магнію і калію призводить до порушень серцевого ритму і м'язових судом;
- дефіцит вітаміну С - до зниження імунітету та інфекційних захворювань;
- дефіцит вітаміну Е - до гормональних збоїв;
- дефіцит незамінних амінокислот (наприклад, гліцину) призводить до зниження розумової працездатності, зниження здатності до зосередження, підвищує емоційну лабільність;
- дефіцит фосфоліпідів (лецитин) - до порушення уваги, аж до вираженого зниження здатності до навчання;
- дефіцит селену - до порушення функції щитовидної залози і т.д.

За кордоном необхідність корекції харчового раціону усвідомили вже давно. У країнах Європи, в Японії і США від 50 до 90% населення регулярно вживають харчові добавки (в Росії близько 3%). Багато БАД включені до державних програм охорони здоров'я і профілактики захворювань і застосовуються при приготуванні продуктів харчування.

На жаль, в Росії далі йодування солі справа поки не пішла, але навіть ця дещиця призвела до істотного зниження захворюваності зобом (збільшення щитовидної залози, викликане дефіцитом йоду, нерідко супроводжується зниженням її функції).

Друга істотна відмінність БАД полягає в тому, що для реєстрації нового засобу необхідно пройти гігієнічну оцінку, подібну до тої, що робиться для продуктів харчування. Клінічні випробування, покликані підтвердити його ефективність і безпеку, обов'язкові при реєстрації будь-якого лікарського засобу, не потрібні. Відсутність серйозної експертної оцінки зіграло з БАДами злий жарт. На ринку з'явилася величезна кількість «пустушок», які дискредитують всю групу в цілому.

Справедливості заради слід зазначити, що останнім часом ситуація змінюється на краще. По-перше, багато серйозних виробників БАД почали проводити клінічні випробування своєї продукції на базі клінічних науково-дослідних інститутів. По-друге, в Росії добре працює «сарафанне радіо», і недобросовісні виробники просто розоряються через відсутність попиту на випущені ними препарати.

Третій, дуже важливий момент, на якому мені хотілося б зупинитися: БАД за визначенням не можна застосовувати для лікування хворобливих станів, але їх прийом в якості профілактичного засобу, у відновлювальний період після перенесеного захворювання або травми, а також як допоміжний засіб на фоні традиційного курсу терапії може дати дуже хороший результат. В останньому випадку лікар зобов'язаний ретельно вивчити склад БАД для виключення небажаних взаємодій його активних компонентів з лікарськими препаратами, які приймає пацієнт.

Ось ми і підійшли до найскладнішої теми, що стосується БАД - правил їх застосування. Оскільки БАДи не є лікарськими засобами, всі вони знаходяться у вільному продажу і доступні для населення. Відразу хочу сказати - перед придбанням  продукту обов'язково вивчіть інструкцію! Переважна більшість БАДів не призначена для застосування дітям до 12 років, деякі з них мають протипоказання або особливі вказівки.

Приміром, перед прийомом кальцію рекомендується заповнити дефіцит магнію. Деякі трави мають естроген-подібну дією (червона конюшина, солодка і ін), і їх прийом в пубертатний період може призвести до гормональних збоїв. БАД на основі цинку знижує всмоктування антибіотиків тетрациклінового ряду, що здатне спровокувати серйозні ускладнення через недостатню дозу антибактеріального засобу в крові. Вітамін D не можна поєднувати з вітаміном Е. Один з активних речовин, що містяться в алое, володіє канцерогенним ефектом, і зловживання БАД на його основі здатне спровокувати розвиток раку. Продовжувати можна до нескінченності.

З іншого боку, багато БАД дуже добре поєднуються між собою, підсилюючи ефект від їх застосування. Наприклад, багато лікарів, в тому числі педіатри, з успіхом призначають пацієнтам комбінацію з трьох БАД при функціональних порушеннях в роботі серцево-судинної і нервової системи: Гінкго-білоба, Q10 і Лецитин.

Висновок один. БАД - дуже важлива і корисна складова здорового способу життя, що дозволяє при грамотному використанні уникнути багатьох проблем зі здоров'ям або зменшити їх вираженість. Але застосовувати їх необхідно в строгій відповідності з інструкцією, що додається до засобу, а при виникненні питань покупцеві слід звернутися за консультацією до працівника аптеки чи лікаря. Консультація лікаря особливо необхідна, якщо мова йде про парафармацевтики.

www.coralclub.ucoz.ua

 

Здоров'я 1206 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Будемо гулять, чи гуляти?

Автор: Професор Олександр Пономарів У своїх листах радіослухачі часто запитують: „Чи закономірні наголоси типу будеш, будемо, підеш,...

Лінгвістика

ФЕСТИВАЛЬ СНІГОВИХ СКУЛЬПТУР У КВЕБЕКУ

ФЕСТИВАЛЬ СНІГОВИХ СКУЛЬПТУР У КВЕБЕКУ             9 лютого ц.р. українська команда...

Мистецтво/Рукоділля

Повернення до реальності

Повернення до реальності Автор: Ekain або склянка напівпорожня чи напівповна... Увага: ненормативна лексика! Проходив вчора повз дитячий...

Культура/Суспільство

Боротьба ОУН і УПА проти гітлерівського і сталінського режимів за відр

Автор: Турчин Таїсія, студентка Інституту журналістики. На крові тих, що впали на полі бою в обороні рідних хат, семей і населення, в наступі на...

Історія

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.