Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

У Краківському замку досі мешкає дракон…

by Guest on Mar 15, 2010

Автор:  Лариса ПОПРОЦЬКА

У давнину Краків називали “другим Римом”.
Упродовж декількох століть місто розвивалося як резиденція польських королів, а у XV-XVI століттях сягнуло справжнього розквіту, адже було столицею найбільшої держави тогочасної Європи. Доля Польщі та багатьох інших країн вирішувалася в історичній садибі польських королів – замку Вавелі, який могутньо височіє над Краковом.

Місто прокидається рано – о восьмій годині офісні працівники розпочинають свою роботу. Школярі сідають за парти на півгодини раніше. Сигнал точного часу подає “хейнал”, який лунає з башти Маріїнського костелу. Щогодини там з’являється трубач, який подає “хейнал” на чотири сторони світу. З першим звуком труби, що символізує початок робочого дня, старовинний Вавель відчиняє свої двері, в які прямують натовпи туристів.

Опинившись на подвір’ї замку, немов потрапляєш в епоху Відродження, де панує королівська велич та жага до життя. Здається, ось-ось вийде з позолоченої карети кокетлива придворна дама у пишній сукні або пролунає стукіт копит вершника, що наближається від знаменитої каплиці Зигмунда.

Вавель – замковий ансамбль, важливий символ Кракова. Пагорб, на якому він розташований, був заселений за 100 тисяч років до н.е. У ранньому середньовіччі він був центром світської та духовної влади. З середини XI століття тут містилася резиденція польських королів та катедральний собор, заснований у 1000 році.

В середині замку – королівські покої та ряд невеличких каплиць. Вузькими крутими сходами піднімаємося на дзвіницю, щоб побачити величезний дзвін Зигмунда. Існує міф: дивитися на пам’ятку архітектури можна скільки завгодно, однак доторкнутися до неї можна лише раз у житті. Якщо зробити це правою рукою – вас супроводжуватиме удача в коханні, лівою – щаститиме у фінансових справах. Гостям замку доводиться обирати між грошима та коханням: якщо хтось схитрує та торкнеться двома руками, не матиме нічого.

Багато легенд пов’язано з фортецею. Найвідоміша – про Вавельського дракона. Він нібито мешкав у печері і навіював жах на ціле місто – пожирав тварин та людей. Тому, хто здолає чудовисько, князь Крак обіцяв віддати за дружину свою дочку та половину королівства. Винахідливим сміливцем виявився молодий швець. Він наповнив баранячу шкіру сіркою і поставив її на дерев’яних ногах перед лігвищем дракона. Поласувавши гостинцем, чудовисько загинуло. Печера, в якій воно мешкало, зберігається до сьогодні і має назву “Смоча яма”. У ній “живе” великий кам’яний дракон: кожні десять хвилин він відкриває пащу та випускає вогонь.

Королівські палати вражають своєю величчю. Внутрішні аркові двори епохи Ренесансу та кімнати прикрашені найбільшою в Європі колекцією гобеленів (тканих шпалер) голландських майстрів. За словами хоронителя фондів, співробітника просвітницького відділу Вавельського замку Рішарда Нємеца, ці розкішні прикраси було створено у 60-х роках XVI століття за задумкою короля Сигизмунда Августа. Гобелени періодично змінювали відповідно до пори року, подій у замку, великих свят. Тематика шпалер – різноманітна, але особливу увагу привертають сцени з життя тварин. У той час люди не знали, як виглядають представники африканської фауни, тому вони постають перед нами такими, якими їх малювала людська уява: наприклад, жираф має частини тіла носорога. П’ятсот років тому люди вірили, що десь у світі живуть дракони, тому популярними були сюжети, як ці чудовиська захищають своїх малят від хижаків.

Унікальною є колекція королівського посуду. Збереглися тарілки, з яких їв король Август ІІІ та його родина: усі вони прикрашені гербами. Столове приладдя вражає своїми розмірами - супові ложки нагадають сучасні черпаки.

Захоплення туристів викликає “Посольська зала” з оригінальними прикрасами стелі у вигляді голів, вирізьблених з дерева та покритих поліхромією.

Найщасливіші періоди в житті замку припадають на XVI-XVII століття – тоді королівські сім’ї полишали його лише у разі нагальної потреби. Потім почалися напади шведів, тому Вавель перетворився на резиденцію, де вирішували важливі питання польської держави, почав занепадати. Після поділу Польщі в 1795 році колишній замок перетворився на казарми австрійської армії, й лише в 1905-му війська покинули Вавель, і тут почалися реставраційні роботи.

У 20-х роках XX століття тут була резиденція польського президента. У його спальні нічого не змінилося – ні меблі, ані інтер’єр. У шафі зберігаються президентські сервізи з кришталю та фарфору. Не змінили свого вигляду умивальники, туалет та міні-басейн, якими користувався глава держави. На перший погляд, у цих речах немає нічого надзвичайного, але на той час це були справжні предмети розкоші: у парламенті постійно обурювалися – як можна витрачати шалені гроші на ці дива?!

У сусідній із замком катедрі багато століть поспіль коронували та ховали польських королів, тут зберігаються їхні надмогильні плити. Надгробки прикрашають скульптурні зображення мертвих монархів у повний зріст. Серед надмогильних плит володарів Польщі привертає увагу останній притулок представниці слабкої статі – святої королеви Ядвіги. Руки спочилої складені у молитві. Свята Ядвіга прожила на світі лише 25 років, але встигла багато зробити для католицької віри. Заради політично-релігійних інтересів країни 11-річна красуня Ядвіга відмовилася від нареченого, якого кохала та з яким була заручена з 4-річного віку. Дівчина пішла під вінець з литовським князем Ягайлом за умови, що той прийме хрещення та приведе до Христа свій народ. Цей шлюб став для королеви важкою жертвою, натомість новоспечений чоловік дотримав слова, між подружжям спалахнула любов та взаємоповага. Королева збудувала багато храмів, забезпечивши їх достойними пастирями та церковним начинням, завжди опікувалася сиротами, вдовами та нужденними. Майбутня свята померла при пологах разом із новонародженою донькою. Її чоловік був у відчаї, він казав, що без Ядвіги корона йому не потрібна.

Автор:  Лариса ПОПРОЦЬКА, Краків
Фото: Sharx, Wikimedia Commons
Джерело: Високий Замок www.wz.lviv.ua 


 

Туризм і дозвілля 2119 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

"Давайте делать паузы в пути..."

Не маючи особливого таланту та потягу до малювання, в третьому класі на уроці я передавала на папір свої мрії та бажання - жити в місті Париж та...

Блоги

Перлина східних Карпат

Автор: Ніна Бай Погодьтеся, часто буває, що, відвідавши чимало далеких країн, ми іноді не встигаємо помилуватися і по-справжньому оцінити красу...

Туризм і дозвілля

Про козацьку медицину

Про козацьку медицину Автор: Маша ТОМАК, «День» --------------------------------------------------------------------------------...

Історія

Корпорація «Богдан» поставила перші тролейбуси в АР Крим

27 жовтня 2010 року нові тролейбуси «Богдан» вийшли на маршрут на реконструйованій ділянці проспекту Перемоги в Сімферополі. У...

Транспорт

Небезпечні секти

Автор: Орест Прокопович Сектознавці і психологи б'ють тривогу: релігійні організації, яких «офіційні Церкви» називають сектами, розвиваються...

Релігія/Духовність

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.