Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Шпигуни. Якими вони є насправді?

by Guest on Apr 10, 2012

Більшість людей бодай раз дивилася "фільм про шпигунів", але далеко небагатьом будь-коли випадало зустрітися з кимось з розвідувальної спільноти. Отже, наскільки подібні справжні шпигуни до Борнів чи Бондів? Пітер Тейлор поглянув на світ сучасного шпигунства.

Від Джейса Бонда до героїв телесеріалу Шпигуни, від Джейсона Бурна до Тінкера Тейлора -- шпигунство є дуже популярним на екранах. І лексика фільмів та серіалів стала дуже розхожою – від "укусів" до "кротів", від "тайників" до "пастки кохання".

Насправді ж, той образ таємних операцій, як їх зображають великі та малі екрани, глибоко занурений у реальність. Конспірації є загальноприйнятою практикою видуманого та реального шпигунського світу.

Але важко собі уявити, що ті, хто, власне, задіяний у таємних – і потенційно небезпечних – операціях, насправді настільки віддалені від колег з екрану. Такого висновку я дійшов після низки інтерв’ю зі співробітниками МІ5 (внутрішньої служби безпеки) та МІ6 (зовнішньої розвідки Британії).

Вербування та управління мережею агентів є найбільш небезпечною та вимогливою частиною роботи сучасного шпигуна на ім'я Майкл. Він працює на території, яка є середовищем Аль-Каїди – точне місцеперебування не можу назвати через міркування безпеки.

"Наша здатність дістатися середини цих мереж є ключовою для того, аби мати попереджувальну інформацію про небезпеки", - каже мій співрозмовник.

То як же він діє?

"Ми починаємо з процесу визначення мети. Нашим завданням є пробратися якомога вище нагору. Ми обдумуємо план: що ми можемо зробити з цією терористичною мережею, зрозуміти, хто там є ключовими гравцями, які між ними зв’язки, ми намагаємось також зрозуміти, ким насправді є ці люди в якійсь конкретній мережі".

"Чи ми можемо наблизитись до них? Чи є до них доступ? Чи мають вони доступ до якоїсь корисної інформації, яка стала б в нагоді нашому урядові? Чи здається нам, що вони могли б мати якусь мотивацію працювати на МІ6 як таємне джерело?"

Перший контакт - найважливіший

А що Майкл може розповісти про, власне, сам процес вербування?

"Завданням наших співробітників якраз і є, щоб обдумати справу: "Під яким приводом я можу наблизитись до когось? Які найкращі засоби розвинути контакти з цими людьми?" Кожен контакт розробляється конкретно під якогось агента – чи потенційного агента – і з часом докладаються зусилля для того, аби переконати їх піти на співпрацю з МІ6".

Мотиваційні аспекти можуть включати розчарування войовничою ідеологією Аль-Каїди, бажання переїхати до Британії або ж гроші.

Майкл визнає, що перший контакт з потенційним агентом є найважливішим моментом.

"Коли ви перебуваєте в якомусь віддаленому місці на території, де місцева влада що є, що її немає, і ви ось-ось маєте зустрітися вперше зі своїм контактом, який є членом терористичної організації – у цей момент справді нерви напружені до краю. Все, що ми робимо, так чи інакше пов’язане з ризиком. Не думаю, що ми б далеко зайшли, якби взагалі відмовились від ризикованих кроків. Ми маємо робити все, аби зменшити небезпеку".

Існує поширений міф, що для того, аби стати сучасним шпигуном, треба спочатку потрапити в Оксфорд або Кембридж. Але це не так.

Шамі працює в МІ5 і веде спостереження – хоча його ніколи не вербували. І він не закінчував університет.

"Я так розумів, що треба бути з вищих прошарків суспільства, бути інтелектуально підкутим, і назагал бути людиною з білим кольором шкіри. Я відчував, що просто не підходжу", - каже Шамі.

Тим не менше Шамі подався через інтернет-сайт МІ5 і - на своє здивування - після всеосяжної перевірки, отримав пропозицію роботи. Після останньої співбесіди його співрозмовники "з органів" потиснули йому руку і сказали: "Вітаємо!"

І хоча Шамі навіть не здогадувався, але саме люди, такі як він, і є тими, хто нині потрібен МІ5 для проведення спостережень, які є першим кроком до збору інформації про будь-яку підозрілу терористичну групу.

Шамі гарно поводиться на людях, є розумним і може легко нав’язати контакт у будь-якому середовищі.

Зовнішнє спостережння – як на персональному рівні, так і технічне, – було ключовою складовою таємної операції, що завершилася арештом ісламістського угруповання, яке планувало виготовлення вибухівки для нападів у Лондоні і північно-східній частині Англії, а також мало наміри підірвати з допомогою рідкої вибухівки авіалайнер над Атлантикою.

"Сірість" допомагає

Анонімність – ключовий момент у роботі Шамі.

"Ви постійно аналізуєте власну поведінку і поведінку інших людей. Звертаєте увагу на те, у що вдягаєтесь, як ходите, як говорите – це ті фактори, про які ви постійно думаєте", – каже Шамі.

"Ви маєте розчинитися. Ви маєте бути "сірістю" – тобто, ніким, пересічною людиною з вулиці, яка не звертає на себе жодної уваги".

Він визнає, що це пов’язане з психологічною напругою, і додає, що його найбільшим побоюванням є щось упустити, що може призвести до втрати людських життів. Найбільше професійне задоволення – це "арешт людей, з якими ми боремося".

Емма є співробітником спецслужби, яка відповідає в штаб-квартирі МІ5 за таких людей, як Шамі, що працюють "в полях".

Як і у випадку з Шамі, її попередня уява про роботу МІ5 зовсім розійшлася з реальністю.

"Я думала, що на цій роботі переважно чоловіки, а жінкам відводиться роль помічниць і секретарки Міс Маніпенні з фільмів про Джеймса Бонда".

Емма працює з командою, яка займається розслідуваннями справ, пов’язаних з Аль-Каїдою, і до її обов’язків входить аналіз розвідувальної інформації, що надходить з різноманітних джерел – технічних, людських, а також від інших спецслужб.

"Паззл"

"Це як скласти паззл із багатьох частинок", – каже Емма.

Як і для Шамі, бомбові напади в Лондоні 7 липня 2005 року були сильним мотиваційним фактором для Емми, аби піти працювати у спецслужбу.

"Для мене 7/7 було своєрідним пробудженням – я зрозуміла, наскільки серйозною насправді є проблема ісламського екстремізму".

Мати Емми була схвильованою, коли дізналася, що донька йде працювати в МІ5.

"Вона перелякалася, – пригадує Емма реакцію матері. – Вона дивилася серіал Шпигуни і сказала "Боже мій, ти закінчиш з головою в киплячій олії!"

В одній з перших серій Шпигунів молода жінка-співробітниця МІ5 піддається тортурам і її голову занурюють у фрітюрницю.

Емма знає, що для того, аби звести все в одне ціле і скласти паззл, потрібна інформація з людських джерел чи від агентів, які працюють всередині підозрілих терористичних організацій – це, до речі, ключова сюжетна лінія багатьох голлівудських фільмів на шпигунську тематику.

Але вербування та управління мережею агентів може становити й потенційну загрозу життю – скажімо, коли джерело насправді є подвійним агентом. Нині Четвертий канал британського телебачення показує американський серіал Homeland, сюжет якого, власне, й спирається на такий сценарій. В реальному житті така можливість також існує і тому вживаються всі можливі заходи, щоб упевнитись, що агент і "справді справжній", а не підставний.

Без гламуру

Майкл дивиться на фільми про супер-агента 007 як на чисту фантастику.

"Ключовим моментом міфу про Джейvса Бонда є те, що він працює в напіввійськовій організації – але це не так".

А як з приводу того, що в фільмах про Бонда агент 007 має "ліцензію на вбивство"?

"Ні, ми цього не маємо".

Анна, колега Майкла з британської розвідки МІ6, також це підтверджує.

"Якби Джеймс Бонд справді сьогодні працював в МІ6, він би витрачав багато часу на роботу за столом, перебираючи папери, аби впевнитись, що все чітко прописано і має "добро" згори, – каже Анна. – Він би точно не був тим вовком-одинаком, якого ми бачимо у фільмах".

Українська служба Бі-бі-сі

Цікаво знати 781 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Страшні слова, коли вони мовчать…

Автор: Максим Воробей Страшні слова, коли вони мовчать Коли вони зненацька причаїлись, Коли не знаєш, з чого їх почать Бо всі слова...

Історія

Раніше ніяких Альон не було

Автор: проф. Олександр Пономарів Власні імена людей Про правопис греко-латинських префіксів "ди" та "три" в українській мові

Лінгвістика

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ КІЦМАНСЬКОГО РАЙОНУ ЗА 2010 РОКУ

повідомлення управління статистики у Кіцманському районі СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО У 2010р. сільськогосподарськими виробниками району одержано за...

Прес-випуск

ПУНКТ НАВЧАННЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА РЕЛІГІЇ В ҐІЖИЦЬКУ, ПОЛЬЩА

ПУНКТ  НАВЧАННЯ  УКРАЇНСЬКОЇ  МОВИ  ТА  РЕЛІГІЇ В  ҐІЖИЦЬКУ, ПОЛЬЩА Автор: Ярослава Кобилко, м. Ґіжицько, Польща...

Освіта/Тренінг

Чого потребують мешканці сиротинців крім солодощів, памперсів, миючих

ПРЕС-РЕЛІЗ Часто доводиться чути, що група людей навідалася у такий то дитячий будинок, накупивши для дітей апельсинів, бананів, соків і багато...

Добродійні організації

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.