Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/ezreklam/public_html/stattitablohy/index.php on line 65
Катерининські вечорниці — свято дівочої долі :: Надано EzReklama

Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Катерининські вечорниці — свято дівочої долі

by Guest on Dec 12, 2010

«Катерино, Доле наша, покрий голівоньку — буде каша»

У кожної людини є своя Доля, яка народжується разом з нею і супроводжує її упродовж усього життя, до самої смерти. Цієї фатальної сили не можна ні оминути, ні уникнути. «Від Долі не втечеш, ні сховаєшся, а свого судженого і конем не об’ їдеш», — кажуть у народі. А ще Доля буває не лише доброю, а й лихою — недолею, тобто бідою, а злидні — то її діти. Реальне і містичне зливаються у житті в єдине ціле, тому наші предки вірили у надприродну силу, обожнювали і боялися її, а, щоб задобрити, приносили всілякі жертви, а також проводили урочистості з магічними ритуалами і піснеспівами.

Одне з таких свят і було присвячене Долі й випадало на 24 листопада за старим стилем (тому вважалося осіннім). Особливо воно шанувалося дівчатами, які намагалися умилостивити Долю замовляннями, ритуалами і за допомогою ворожінь дізнатися, що на них чекає у майбутньому. З плином часу свято втратило свій глибинний зміст і стало молодіжною забавою, а з прийняттям християнства було приурочене до дня великомучениці Святої Катерини, що відзначається як православною, так і католицькою церквою.

Хто ж така Катерина, чому її вважають святою? Молода, вродлива і багата дівчина, яка жила в Александрії (Єгипет) на початку IV ст. нашої ери. Вона проповідувала вчення Христа і вважала себе його «нареченою». Імператор Максиміліан, який переслідував перших християн, наказав її убити. Ангел, який зійшов з неба, оживив Катерину, але кати знову замордували її, відрубавши голову. Мощі Святої знаходяться у храмі на Сінайській горі, а на місці страти споруджено мармурову колону з висіченим на ній зображенням голови великомучениці.

Культ Катерини поширився по всьому християнському світі. На Заході її вважають покровителькою учнівства і студентської молоді, а у Франції її обрано патронесою старих дівчат. Проте в Україні ставлення до Катерини, як і до інших святих жінок, насамперед, Богородиці Діви Марії, а також Варвари, Ганни, Параскеви, було особливим — не лише побожним, а й житейськи-довірливим. Сподіваючись на допомогу Святої, дівчата і жінки просили її про щасливий шлюб і злагоду в сім’ї. Тому вона опікувалася долею незаміжніх дівчат, а також вагітних, які просили легких пологів.

Які ж характерні особливості цього давнього народного свята? Які обряди і дійства проводилися цього дня? Насамперед, дівчата (кожна окремо) до схід сонця зрізали у садку вишневі гілочки, ставили їх у глечик із водою і спостерігали, чи розквітнуть вони до Різдва або Маланки. Якщо «катерининська» вишня зацвіте, то Доля дає добрий знак і подружжя буде щасливим, а якщо засохне — дівчина наступного року не вийде заміж.
За традицією, дівоча громада влаштовувала вечорниці, які обов’язково були пісними, бо вже почалася «пилипівка». Співати веселих пісень, жартувати, хвацько танцювати теж заборонялося. Тому молодіжні зібрання у цей період були спокійними, врівноваженими, звучали переважно сумні, ліричні мелодії про нещасливе кохання, дівочу долю, історичні балади.

Хлопці зазвичай постили до вечорниць, щоб Доля послала їм гарну, роботящу дружину. Перед приходом юнаків дівчата сідали за святкову вечерю, починали ворожити. Брали на березі ставка або річки жменьку піску і роздивлялися: якщо знаходили тріску, то суджений буде тесля, якщо шматок шкіри — швець, заліза — коваль, а якщо траплялася вуглина — це означало хворобу або нещастя. Лічили дрова в оберемку, який дівчина заносила до хати: парна кількість свідчила про швидке парування. Підслуховували під вікнами, про що говорять у кімнаті: якщо почують слово «йди», то незабаром весілля, а якщо «сиди», то навпаки — ще довго доведеться дівувати. Ворожили і в хаті. Грали у «квіти» — коли хлопець вибирає одну з тих, кого називали, а це була, звичайно, якась із дівчат.

Найбільше ворожили упродовж Різдвяних святок, аж до Водохреща: хто перший пройде вулицею повз ворота — молодий чи старий, гарний чи немічний,— той і буде судженим. Питали у перехожих ім’я; прислухалися: звідки гавкав собака — звідти чекати сватів; рахували, скільки і яких кілків у тину, при цьому приказували: «старий, молодий, бідний, багатий, кривий, удівець-молодець…» і так — до дев’ятого кілка. Ще кидали чобота та смикали з чужої стріхи солому і рахували стеблини: парне число — буде дівчина скоро у парі.

З глибин тисячоліть дійшов до нас і надзвичайно цікавий звичай «закликання Долі», що мав магічне значення: принесення жертви богам у вигляді праслов’янської страви — каші або колива — ним частували душі предків. Робилося це так: дівчата обгортали чистим рушником горщик із кашею, виходили у двір, по черзі залазили на ворота й гукали: «Доле, Доле! Йди до нас каші їсти», або «Катерино, Доле наша, покрий голівоньку — буде каша», і ще так: «Доленько моя, озовися, Доленька щасливая, пригорнися, — іди до нас вечеряти!». Чекали: звідки почується якийсь голос або обізветься пес — звідти і суджений прийде. Усі ці ритуали мають психологічну і життєву основу й базуються на первісному анімістичному світогляді.

Наші прапращури створили прекрасну філософську містерію, що сьогодні вже втрачена, за винятком окремих фрагментів і, на жаль, стала тією Атлантидою, яка до нас ніколи не повернеться. Та чому — ні? А якщо воскресити традицію, але в інших, оновлених формах? Адже її основа — це спільне для усіх вірувань жіноче начало й надія на створення нової родини та щасливе сімейне життя.

 

Автор: Ольга РУТКОВСЬКА
Джерело: Українське слово

Цікаво знати 1636 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

А вона і досі кохає його

…І знову дощ! Як він набрид їй! Спершу вона раділа йому, потім дратувалась, а тепер завжди бере парасольку виходячи з дому.Ще тоді, років...

Блоги

Лише українці вміють «їстоньки» й «кохатоньки». А росіянин сам не «поб

Автор: Оксана ЗЬОБРО Про людину чимало можна сказати, придивившись до особливостей її жестів, міміки, інтонації, звернувши увагу на її...

Лінгвістика

Війна та міфи

Автор: Сергій Грабовський "Багатовікова боротьба слов'янських народів за своє існування й незалежність закінчилась перемогою над німецькими...

Історія

Найкраща освіта – у Фінляндії і Південній Кореї. Росія – у 20-ці

Системи освіти у Фінляндії та Південній Кореї визнані найкращими серед розвинених країн світу

Освіта/Тренінг

Лікування рослинами

Лікування цілющими травами завжди привертало до себе увагу людини. Щоб повніше і глибше зрозуміти причини, що зумовили вражаючу трвалість...

Здоров'я

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.