Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Точка зору: Статус - ваше все!

by Guest on Sep 26, 2010

Автор: Едмунд Гарріс

У російській мові є кілька слів, які викликають у мене особливу антипатію. Але серед них є одне ключове, що викликає у мене не просто роздратування, а люту ненависть. Це щось більше, ніж банальний прикметник - це ціле поняття. Коли я чую слово "елітний", рука тягнеться до пістолета...

По-перше, це безграмотно, (що само по собі, між іншим, показово, але про це пізніше). Ерудований московський приятель наполягає на тому, що слово насправді має писатися "елітарний", як це робилося до 1917 року.

На перший погляд слово, нехай зараз і всюдисуще, але начебто нешкідливе. Кожен іноземний гість у Москві, що опанував ази російської мови, не може не звернути увагу на те, що скрізь рекламується елітна нерухомість, елітний одяг і т. п. Часом доходить до смішного.

Перепрошую за відступ, але не можу оминути розповідь колишнього однокурсника, який кілька років прожив у Петербурзі, про те, як один його приятель, який читав меню в кафе в центрі міста, виявив, що там подають не просто чаї і не просто елітні чаї, але ще й суперелітні чаї для тих, кому всього іншого мало. Тим не менше спроба попросити офіціантку подати до суперелітного чаю суперелітну серветку не увінчалася успіхом...

"А що в цьому такого? - заперечить наш гість столиці. – Хіба "елітний" не означає просто вищого ґатунку?" Він зрозуміє, наскільки підступне це слово, тільки зіштовхнувшись з одним з його конкретних проявів, що показує, наскільки розходиться крива, що позначає якість, з кривою, що позначає ціну. "Елітний" означає "набагато дорожче". Ось і все. І зовсім не означає, що ціна відповідає якості. Народ в елітних ресторанах витрачається не тому, що страви й питво того варті (такій публіці по барабану, що в інших країнах те ж саме коштує в рази дешевше), а тому що, може, а ще й бажає це робити у видному місці. Імідж - наше все! Захмарні ціни розраховані на те, щоб відганяти усіх, хто не належить до еліти, і сприяти створенню замкнутого середовища.

Причини, на мій погляд, слід шукати в прірві між товарами, що випускалися для партійної еліти і для широких мас у Радянському Союзі. Це суть тоталітарного суспільства, але до того ж - на жаль! - і суть суспільства, що є його спадкоємцем. Еліта на нас плює, зате іншого зразка для наслідування амбітними панами не дано. У результаті, існують тільки два полюси - дешевка і елітний. Недарма англійське слово bargain не підлягає адекватному перекладу російською мовою, бо поняття якісного товару (або послуги), що продається недорого, чуже російському громадянину, який ставиться з підозрою до дешевизни як такої, побоюючись підводних каменів. Халява - зовсім інша справа. Факт отримання елітного товару на халяву не зменшує його елітність.

Виник збоченої форми суспільний договір, за яким ті, кому вдалося піднятися на верхні сходинки суспільно-політичної ієрархії, воліють тикати носом усіх, хто не досяг цього піднесеного статусу. Їм мало просто їздити елітною машиною: треба ще й придбати мигалку і постійно сигналити гудком, щоб тобі давали дорогу - словом, щоб їх елітність не вислизала ні від чиєї уваги.

Я живу в Лондоні і поняття не маю про те, на чому їздить королева Єлизавета чи прем'єр-міністр. Але зате як виглядає автомобільний кортеж навіть дрібного російського чиновника відомо всім, вже не кажучи про російський аналог містера [прем'єр-міністра Девіда] Кемерона ... Далі - гірше. Народ без примусу набуває садомазохістських відносин з елітою, охоче дозволяючи їй тикати себе носом. Нічим іншим не можу пояснити успіх елітних московських клубів з фейс-контролем і готовність дозволити, щоб тобі принизливо відмовили у вході. Все-таки світить приваблива перспектива, що тебе - на відміну від твоїх друзів - пустять всередину, а не помітити твого успіху вони просто не зможуть.

Для англійця найнезрозуміліше полягає в тому, що елітні заклади люблять хизуватися своїм статусом. Зрозумійте, у Великобританії, "елітний" - точніше, похідний від цього прикметника термін "елітизм" - це майже лайливе слово. Борони Боже, щоб будь-який британський заклад звинуватили в елітизмі! Тоді всі хапаються за голову, намагаючись придумати, як би їм спуститися до рівня маленького чоловічка і спокутувати свою провину перед народом. Сказали у ЗМІ, що опера є елітною формою мистецтва, і все - порушується питання в Палаті громад: а чи не краще скоротити фінансування Королівського оперного театру?

Як не дивно, наскільки я пам'ятаю, такі закиди жодного разу не прозвучали на адресу аналогічних російських культурних закладів. Звичайно, здебільшого це пояснюється тим, що вони і так ледь-ледь зводять кінці з кінцями, але, водночас, прихильники мистецтва в Росії - це, як правило, люд небагатий, хоч і вірний своїм ідеалам, якого завищені ціни будуть відштовхувати. Тому долучитися до прекрасного можна в певних закладах за кілька сотень рублів.

На початку статті я говорив, що той самий факт, що слово "елітний" - це безграмотно, дуже показовий. Культура та еліта - дві речі, несумісні у сьогоднішній Росії. Еліта не піде на концерт класичної музики, якими б блискучими не були виконавці, хіба що в тому випадку, якщо ціни на квитки відкинуть можливість присутності звичайних консерваторських завсідників, тим самим перетворюючи концерт у світську подію. Інакше не круто. Але зате вона охоче буде слухати бездарну, напівзабуту зірку-одноденку 90-х років, за тієї умови, що та виступає в улюбленому закладі "не для всіх", і квитки коштують не менш ніж 10 тис. рублів. Ось вона - запорука елітності. Що ж, панове, насолоджуйтеся: ми ж знаємо, де знайти по-справжньому елітарне...

Автор: Едмунд Гарріс, британський журналіст і перекладач, шість років прожив у Москві.

Колонка опублікована на сайті Російської служби ВВС.
Фото надане автором
Джерело:
Новинар

Цікаво знати 925 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Буряки натуральні

Поради для консервування буряків

Кулінарія

Україно наша Космічна. Від Кибальчича до "Морського старту"

Через 50 років, які минули від польоту Юрія Гагаріна, традиційно ніхто навіть не обмовиться, що "космічна дорога" для першого космонавта...

Наука/Технології

Як врятуватися з найнебезпечніших ситуацій

Уявіть собі, що ви опинилися посеред охопленого панікою натовпу, вас захопили в заручники або на вас насувається смерч. Здавалося б, безвихідна...

Корисні Поради/Повчальні

От і казочці кінець,а хто слухав ...

У зв'язку з рішенням кабміну рпо відмову від євроінтеграції,серед молоді посилюються емігрантські настрої

Культура/Суспільство

До візиту патріарха РПЦ МП Кіріла в Україні

До візиту патріарха РПЦ МП Кіріла в Україні Автор: Тарас Возняк...

Релігія/Духовність

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.