Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/ezreklam/public_html/stattitablohy/index.php on line 65
Кібуцам - 100 років. Колгоспи по-ізраїльськи :: Надано EzReklama

Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Кібуцам - 100 років. Колгоспи по-ізраїльськи

by Guest on Apr 8, 2010

Автор: Дмитро Каневський

Ізраїльські кібуци – колективні господарства - святкують цими днями 100-річний ювілей.

Кібуцний рух, який налічує понад 270 господарств, був заснований вихідцями зі Східної Європи, переважно з Білорусі та України, і нагадував радянські колгоспи.

Хоча мешканці ізраїльських кібуців нині становлять лише незначну частину від населення, їхній вплив на становлення ізраїльської держави важко переоцінити. Втім, сьогодні кібуц – найяскравіший спадок соціалізму - опинився на роздоріжжі між відданістю принципам колективного господарства й виживанням в умовах ринкової економіки.

"Від кожного за здібностями"

Колись у першому ізраїльському кібуці "Дганія" поселенці вирощували цілих п'ять сортів пшениці та осушували болота, співаючи гуртом пролетарські пісні. Через сто років після свого заснування кібуц Дганія досі на місці, але пшеничних полів тут майже не залишилося. Сьогодні набагато вигідніше тримати заробітчан з Філіппін, Таїланду і Румунії, які працюють на фруктових полях і невеликих молокозаводах. Як розповідає старожил кібуца Іні Абаді, своєму заснуванню Дганія завдячує вихідцям з білоруського Вітебська та українського міста Ромни, Сумської області:

"Дганія - це найперший кібуц в країні. Його засновники приїхали з Росії, Білорусі та України. Це були двоє дівчат і десять хлопців, які оселилися на східному березі Йордану 1910 року. З цього місця по суті почалася розбудова кібуцу, тут виник і весь кібуцний рух", - каже він.

В умовах нерозвиненого краю, переселенцям зі Східної Європи, одержимим ідеями побудови соціалізму і рівноправ’я, важко було вистояти поодинці, а група, робоча комуна – вважали перші поселенці – мала більше шансів на виживання. "Кібуцники" бажали працювати й жити за принципами колективного володіння майном і засобами виробництва, не використовуючи найману працю. "Від кожного за здібностями, кожному – за потребами" - під цим гаслом кібуци проіснували майже сторіччя.

Общепіт із мацою

Усі прибутки від виробництва йшли до загальної каси, а кожна сім'я одержувала безкоштовне житло, електрику й харчування у місцевих їдальнях, які і через сто років до болю нагадують радянський "общєпіт". У 1960-х роках бути членом кібуцу було не лише престижно, але й вигідно. Кожен кібуц мав безкоштовний басейн та спортивні майданчики.

З роками кібуц став невід’ємною частиною ізраїльського фольклору. Анекдоти, байки, пісні та кумедні історії про веселе життя дружньої комуни долітали й далеко за межі Ізраїлю – у 1980-х роках поїздки добровольців для роботи у кібуцах набули чималої популярності серед німецької та шведської молоді.

Волонтером у кібуці працював навіть нинішній міністр економічної допомоги та розвитку Німеччини Дірк Нібель: "Це було для мене другим життям. 1982-83 року я був у кібуці Кфар-Гіладі і ставав там практично до будь-якої праці – у рибному басейні, в готелі, у парках, а іноді навіть виносив сміття".

А чимало зі шведських волонтерок, приїхавши на місяць-два, так назавжди і залишилися у кібуці, знайшовши тут майбутніх чоловіків. Шведка Ельза одна з них. Вона потрапила до кібуцу 1984-го року 20 річною дівчиною. "Я ще пам’ятаю свою першу ніч у їдальні. Коли ми зайшли з дівчатами всередину, усі хлопці ледь голову собі не звернули і почали тицяти на нас пальцями. Пиво тоді було безкоштовним, єдиний у кібуці бар працював до 2-ї ночі, а вже о 4-й ранку ми мали вставати і доїти корів", - згадує Ельза.

Капіталістична дійсність

Та у тих же 1980-х роках економічне благополуччя почало давати тріщини, коли кібуцам стало важко тримати конкуренцію з приватними компаніями. А близько десяти років тому, розповідає мешканка кібуцу Тамар Галь-Сарай, більшість "колгоспників" вирішили взагалі відмовитися від примарної комуністичної мрії й взяти курс на приватизацію:

"Те, чим займалися мої дідусь і бабуся, – це чудово. Але це пасувало старій епосі, а зараз прийшов час змінитися. І дуже добре, що реальність змінилася і навіть стала дещо простішою".

Після приватизації жителі кібуців самостійно оплачують комунальні послуги. У минуле пішли також не лише безкоштовна їдальня й користування спільним автопарком, але й міф про успішний приклад колективного побуту.

"Дганія" - не єдиний кібуц, що узяв курс на приватизацію. Зі 273 колективних господарств вже більше половини перейшли на ринкові відносини або активно проводять приватизацію.

Між тим секретар кібуцного руху Зеев Шор переконаний, що кібуцний рух зараз стоїть на порозі свого відродження: "1500 блудних синів повернулися за минулий рік жити у кібуцах. Гадаю, ми бачимо тенденцію повернення додому. Досі існують легендарні їдальні і корівники. Якщо вже ми згадали про корів, то понад 40 відсотків усього молочного виробництва в країні іде від кібуцного руху".

Водночас пересічні ізраїльтяни, які прибули до Дганії на ювілейні урочистості, цього оптимізму не поділяють. Мешканець Хайфи Шмуель Сегель обурюється тим, що чимало кібуців стали продавати квитки за відвідини, точно як у зоопарку чи заповіднику:

"Зараз всі кібуци цікавить лише заробляння грошей. Це вже не нагадує ту ідейність і жертовність перших поселенців. Дуже шкода, що цей феномен поволі зникає з мапи країни".

Незважаючи на те, що сьогодні кібуцний рух переживає не найкращі часи, більшість ізраїльтян переконані – якби не кібуци, країна виглядала б зараз зовсім по-іншому.

Автор: Дмитро Каневський
Джерело:
BBC Ukrainian

Цікаво знати 1394 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Twitter став доступним українською мовою. Фото

Інтерфейс Твіттера став доступним українською мовою. Так, у опції згори, де можна обирати мову, з’явилась "Українська мова".

Блоги

Чотири думки про те, чому Україна – не Естонія

Автор: Анастасія Зануда Зазвичай в Естонії я починаю відпочивати ще в талліннському аеропорту. Літак пришвартовується виключно до “рукава.”...

Туризм і дозвілля

Свободу Павличенкам!

 Ось і завершився суд над підозрюваними у справі про вбивство судді Зубкова. Результатом став арешт підсудних Дмитра та Сергія Павличенків до...

Спорт

ПРО «ІНФОРМАЦІЙНУ ЕКОЛОГІЮ» В УКРАЇНСЬКОМУ ПРОСТОРІ

Автор: Лілія ВОЙТЮК Дезінформація, потоки інформаційного бруду і брехні, цілеспрямований добір агресивної і негативно зарядженої інформації —...

Культура/Суспільство

Голодомори в УСРР в 20-30-х роках ХХ ст.

Автор: Тетяна Клименко Україна! Це молода незалежна держава. Однак, не дивлячись на свій юний вік, її історія – велика, цікава, трагічна та...

Історія

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.