Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Ходьба на лижах

by Guest on Nov 2, 2012

Ходьба на лижах доступна вже дітям середньої групи. Вона зміцнює здоров'я, сприяє всебічному фізичному розвитку та загартуванню організму. Катаючись з гірок, діти виявляють рішучість, сміливість, кмітливість тощо. Упевненішими стають їхні рухи, чіткішою координація дій рук та ніг, розвивається почуття рівноваги. Крім того, ходьба на лижах високо оцінюється і як засіб активного відпочинку дошкільнят після занять у приміщенні.

Лижі підбирають відповідно до зросту дитини, довжина їх становить 110—130 см. На занадто довгих лижах незручно пересуватись, бо вони важкі й керувати ними складніше. Лижні кріплення, які складаються з носкового та п'яткового гумового ремінця (завширшки 2—3 см), дають змогу користуватися будь-яким видом взуття і швидко закріплювати лижі.
Лижні палиці підбирають так, щоб їхній верхній кінець доходив до витягнутої вбік руки дитини. На верхніх кінцях палиць кріплять ремінні петлі, що забезпечують стійку опору руки на палицю під час відштовхування.

Щоб лижі добре ковзали, їх змащують спеціальними мазями, які купуються у магазинах спортивних товарів (на тюбиках зазначено, для якої температури та структури снігу підходить мазь). Поклавши тонкий шар мазі на ковзну поверхню лиж, її розтирають, аж поки вона не заблищить.

Після прогулянки лижі добре чистять від снігу й витирають сухою ганчіркою, а в приміщенні весь час тримають зв'язаними біля носкового загину та п'яток. Між ковзними поверхнями ставиться дерев'яна розпірка (розмір 5x8 см), що зберігає ваговий прогин. Таку саму розпірку у вигляді трикутника (розмір 6x12 см) доцільно вклинити між носками лиж, щоб вони не втрачали свого вигину. Зберігають їх у вертикальному положенні.

Одяг дітей може бути звичайним: пальто, шапочка з навушниками, рукавички, валянки або теплі черевики. Однак найраціональнішим одягом слід вважати лижний костюм, під який у холодну погоду піддягають шерстяний светр. Він зручніший для енергійних рухів під час пересування на лижах і водночас запобігає перегріванню.

Щоб навчити дошкільника ходьби на лижах, на ділянці дитячого садка прокладають у снігу доріжку завдовжки 80—100 м (можна й довшу — до 200 м). Якщо поблизу є некрута гірка із схилом 8—15° завдовжки 10— 15 м, на ній можна навчити дітей підніматися та спускатися.

Спочатку треба показати, як брати лижі із стояків, як розбирати складені лижі, одягати їх на ноги, складати й ставити на місце. При цьому слід перевірити, чи в усіх дітей лижі добре припасовані до взуття.

Навчання ходьби на лижах проводиться не менше як двічі на тиждень під час денних прогулянок: для дітей середньої групи 25—35 хв., старшої та підготовчої до школи — 35—45 хв. Тривалість їх визначається не тільки віковими особливостями дітей і ступенем володіння ними технікою пересування на лижах, а й об'єктивними зовнішніми умовами (температурою повітря, силою вітру та ін.). При значному морозі (—12, —15° С), великому вітрі і в дуже м'яку погоду, коли сніг прилипає до лиж, тривалість занять зменшується.

На початку занять дітей треба навчити самостійно скріплювати лижі та вміти правильно переносити їх. Скріплюють їх так: одну лижу ставлять під носковий ремінь другої (ковзними поверхнями в один бік) і, вставивши палиці одну в одну, встромляють кінці у носкові ремені, кільця надівають на носки.

Скріплені лижі переносять на плечі (дитина підтримує однією рукою) або під рукою (носками вперед, кисть руки підтримує їх біля носкових ременів).

Починають навчання з показу «стійки лижника» (положення тулуба під час ходьби). У цій стійці лижі тримають паралельно, на ширині ступні (10—15 см), ноги згинають так, щоб коліно було під стопою або нос-ком черевика; тулуб трохи нахиляють уперед, руки напівзігнуті й опущені вниз. З лижниками-початківцями цю стійку корисно повторювати на кожному занятті перед початком пересування на лижах.

Найпростіший спосіб пересування на лижах — «ступаючий крок», який застосовується на пухкому снігу під час ходьби на рівній місцевості та при підйомах на схили. Навчання починають без палиць з відриванням носків лиж від снігу. Під час ступаючого кроку тулуб нахилений трохи вперед. Права нога згинається в колінному суглобі, піднімається та виноситься вперед. Це дає можливість трохи піднімати носкову частину лижі, п'яткою притискувати задній кінець її до снігу, робити крок уперед і переносити вагу тіла на праву ногу. Так само робиться крок лівою ногою. Руки в цей час рухаються, як при звичайній ходьбі (права рука вперед, ліва — назад).

Після двох-трьох занять переходять на «ковзний крок». Виконуючи його, ковзають по черзі то на одній, то на другій лижі, намагаючись робити широкі кроки й повністю розпрямляти ноги в колінному суглобі. Тулуб при цьому трохи нахилений уперед, вага його по черзі переноситься з однієї ноги на іншу (ту, яка в цей час ковзає). З кроком лівої ноги праву руку треба зігнути в ліктьовому суглобі, маховим рухом винести вперед до рівня плеча, а ліву відвести назад до відказу. З кроком правої ноги — те саме виконується лівою рукою і рухи повторюються в тій самій послідовності.

Поширеною помилкою в дошкільників при виконанні «ковзного кроку» є недостатнє відштовхування ногою, неповне розгинання її в момент відштовхування. Щоб діти засвоїли широкий ковзний крок і переносили вагу тіла з однієї ноги на другу, варто давати такі завдання: пересуватися по лижні, заклавши руки за спину; долати відстань за меншу кількість кроків; ковзати до предмета (прапорця, шишки), збільшуючи крок під час ковзання; ковзати в повільному темпі із збільшенням переносу ваги тіла з однієї ноги на другу.

Потім дітей учать ходити на лижах з палицями. На початку навчання їх давати недоцільно, бо діти використовують їх, як правило, для підтримування рівноваги, а не для відштовхування.

Приступаючи до навчання ходьби на лижах з палицями, насамперед показують, як правильно тримати їх, радять енергійно відштовхуватися до повного випрямлення рук у ліктьових суглобах. Палицю ставлять у сніг під гострим кутом біля носка висунутої вперед ноги. Дитина ковзає то на одній, то на другій лижі, сильно відштовхуючись ногами й по черзі, за допомогою палиць, руками. Тулуб трохи нахилений уперед, ноги напівзігнуті і теж висуваються коліном уперед. Це пересування на лижах називається «поперемінним двокроковим ходом», його розучують з вихованцями підготовчої до школи групи. Цикл цього ходу складається з двох «ковзних кроків» і двох поперемінних поштовхів палицями.

При пересуванні на лижах «поперемінним двокроковим ходом» у дошкільників найпоширенішими є такі помилки: ковзання на прямих ногах або надмірне згинання їх; недостатнє відштовхування палицями, широке розставляння їх; недостатнє перенесення ваги тіла на висунуту вперед ногу. Важливо своєчасно виправляти ці помилки, поки вони не стали звичкою

.Дітей також навчають найпростіших поворотів — «переступанням» на місці та в русі на невеликій швидкості. Під час повороту лиж ліворуч навколо п'яток вагу тіла переносять на праву ногу. Згинаючи ліву ногу, піднімають носок лижі і, відводячи його трохи ліворуч, ставлять на сніг. Потім на цю ногу переносять вагу тіла й приставляють праву лижу й палицю тощо.

Треба стежити, щоб діти, засвоюючи перенесення ваги тіла на опорну ногу, не відривали від снігу п'ятку (носок) лижі, яку переставляють у сторону, бо це може призвести до схрещення лиж.

Поворот «переступанням» у русі виконують на невеликій швидкості під час пересування по лижні або на пологому схилі. Як і поворот на місці, він полягає в поперемінному переставлянні лиж у напрямку повороту. Повертаючись праворуч, відштовхуються лівою ногою, одночасно переставляючи праву лижу вправо, а потім, ковзаючи на ній, приставляють ліву. Під час повороту ліворуч виконуються ті самі рухи, але в інший бік.

Виходять на гірку такими способами: «ступаючим кроком», «напів'ялинкою», «ялинкою» та «драбинкою».

Підйом «ступаючим кроком» застосовується на пологому схилі 6—8° і нагадує аналогічний хід на лижах тільки з більшим нахилом тулуба вперед та з більшою опорою на палиці.

«Напів'ялинка» застосовується, коли піднімаються на гірку навкоси. Лижу, яка вище, ставлять у напрямку руху, а другу з розворотом носка — назовні, під певним кутом до верхньої і на ребро.

При підйомі «ялинкою» носки лиж широко розводять у сторони. П'ятки лиж при кожному кроці переносять одну через другу. Чим крутіший схил, тим ширше розводять носки, а лижі ставлять на внутрішні ребра. Палиці використовують для опори і ставлять поперемінно позаду лиж.

На крутому схилі застосовують також підйом «драбинкою». Його краще вивчати на рівному майданчику, де дитина, пересуваючись на лижах боком (вліво, вправо), намагається ставити ноги паралельно. Потім цю техніку засвоюють на схилі. Тут звертають увагу на те, щоб під час сходження задній кінець лижі діти ставили на схил трохи вище від носка. Спираючись на палиці й лижу, що перебуває вище по схилу, до неї приставляють другу лижу, а потім палицю. В такій послідовності дитина долає крутосхил.

Підйоми «ялинкою» та «драбинкою» вивчають лише із старшими дошкільниками (для малюків ці сходження ще складні).
Одночасно з цим дошкільнят навчають спускатися з невеликих пагорбів і схилів. Спускаючись з гірки, дитина повинна трохи нахилити тулуб уперед, ноги зігнути в колінах, руки ледь відвести в сторони й зігнути в ліктях. Для поліпшення рівноваги одну ногу варто на 1/2—3/4 ступні висунути вперед.

Треба стежити, щоб під час спускання дитина не дуже нахиляла тулуб уперед і не розводила широко ноги, бо це погіршує рівновагу (можна впасти). До найгрубіших помилок належить спускання на прямих ногах та винесення палиць поперед себе (остання помилка може призвести до травми). Дітям дозволяють спускатися з палицями тільки тоді, коли вони впевнено тримаються на лижах.

Під час спускання з гірки важливо допомогти подолати захисну реакцію страху, яка часто спостерігається в дошкільнят. Для цього можна показати дітям, як сміливо й упевнено спускаються інші діти та дорослі лижники.

Гальмування доцільно починати розучувати разом зі спусканням. З дошкільниками старшої та підготовчої до школи груп рекомендується розучувати гальмування «плугом» та «напівплугом».

При гальмуванні «плугом» п'ятки лиж розводять у сторони, лижі ставлять на внутрішні ребра, носками разом, коліна зводять усередину, вагу тіла переносять на п'яти, руки згинають у ліктях і трохи виносять уперед, щоб палиці були паралельно до схилу

Для гальмування «напівплугом» тільки одну лижу ставлять на внутрішнє ребро під кутом до напрямку руху, ногу на цій лижі більше згинають у коліні.

У навчанні пересування на лижах значна роль належить іграм. Наводимо деякі ігри, які можна проводити з дошкільниками під час прогулянок.
 

«Ширше крок». На лижні двома палицями або гілками позначають відстань 25—З0 м. Лижник повинен подолати її без палиць, намагаючись зробити найменшу кількість кроків, довше ковзаючи, тобто ширше ступаючи. Цю гру можна провести як змагання між кількома лижниками. Перемагає той, хто зробить найменше кроків.

«Слалом». 6—8 лижних палиць (прапорців) устромляють на відстані 2—2,5 м одна від одної. Діти обходять їх, намагаючись не зачепити. Можна організувати змагання між кількома лижниками. Перемагає той, хто пройде найшвидше дистанцію (20—25 м) і не зачепить жодної палиці.

«Хто швидше». Кілька лижників (5—6) стають на 2—3 кроки один від одного вздовж накресленої на снігу лінії. За сигналом вихователя (голосом або змахом прапорця) вони одночасно починають пересуватися з максимальною швидкістю в напрямку прапорця (палиці), встановленого на відстані 25—З0 м. Перемагає той, хто першим долає дистанцію.

«Естафета з перенесенням лижних палиць». Дітей поділяють на 2—3 однакових команди.

Команди шикуються на стартовій лінії в колони по одному. За сигналом вихователя (голосом або змахом прапорця) діти, які стоять у колонах першими, біжать до позначки (на відстані 10—12 м), встромляють палиці в сніг, повертаються назад і торкаються рукою гравців, що стояли за ними. Це є сигналом до бігу. Гравці біжать на лижах до позначки, забирають палиці і передають їх товаришам по команді, що тепер стоять першими. Перемагає команда, яка першою закінчить естафету.

«Хто далі». Кілька лижників (3—4) стають на вершині гірки й по черзі спускаються з неї без палиць з певного місця. Перемагає той, хто проїде найбільшу відстань без додаткових рухів ногами.

«Підніми». Під час спускання з гірки дитина повинна підняти прапорець (шишку, гілочку та ін.). Піднімаючи предмет, треба присісти якнайбільш зігнувши ноги, а потім випростатися. Повторюючи гру, предмет кладуть то зліва, то справа від лижні, щоб лижник по черзі піднімав його відповідною рукою.
 

www.avangardsport.at.ua - Методика фізичного виховання в дошкільному віці

Спорт 2978 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Здорова шкіра: Яку роль відіграє харчування?

Автор: Оксана Скиталінська Здорова їжа може сприяти здоров'ю шкіри. Зокрема, багаті антиоксидантами продукти мають захисний ефект на шкіру....

Здоров'я

Перлина східних Карпат

Автор: Ніна Бай Погодьтеся, часто буває, що, відвідавши чимало далеких країн, ми іноді не встигаємо помилуватися і по-справжньому оцінити красу...

Туризм і дозвілля

...Мародери

Автор: Валерія Фадєєва   Мародерство- це незаконне привласнення чужого майна при повній безкарності під час певних лих, наприклад природних...

Культура/Суспільство

Українська РСР в 1921-1939 роках

Автор: Щербаківський Антон Опинившись під загрозою тяжкої кризи, намагаючись не допустити втрати своєї влади, більшовицьке керівництво змушене...

Історія

Колективізація

Автор: Юлія Палко Суцільна колективізація  1929  —    одна    з  ...

Історія

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.