Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Роздуми атеїста про те, чи потрібна Україні єдина помісна церква

by Guest on Nov 26, 2009

Роздуми атеїста про те, чи потрібна Україні єдина помісна церква

Автор:  Валерій Степаненко

Помісна церква у православ'ї – незалежна (автокефальна) церква зі своєю організацією та структурою (термін "помісний" походить від "помістя", що значить "земельне володіння").

Тобто помісна церква – це незалежна самоврядна церква на певній території. Як правило, помісна церква є одночасно і національною церквою, кордони юрисдикції якої співпадають з кордонами національної держави.

Всього у світі є близько 20 автокефальних православних церков: російська (російська, а не руська), грецька, румунська, болгарська, грузинська тощо.

У православ’ї немає єдиного церковного центру, як, наприклад, Ватикан у позбавленої національних рис (окрім хіба що національних мов богослужіння, використання яких, поруч з канонічною латиною, було не так вже й давно дозволено Ватиканом) вселенської католицької церкви.

Константинопольський Патріарх, на відміну від Папи Римського, носить титул "Вселенського" патріарха чисто номінально і є лише першим серед рівних. Цей титул є, свого роду, даниною поваги інших православних патріархій до "материнського" центру православ’я.

Під єдиною українською помісною православною церквою розуміють церкву українського народу, кордони юрисдикції якої співпадають з державними кордонами.

За правило, виникнення самостійної держави якогось православного народу майже відразу спричиняло і створення його помісної церкви.

Як бачимо, у випадку України це не так. Формальна причина, звісно ж, у позиції Московського Патріархату, який не хоче відпускати такий ласий шматок, як Україна, де знаходиться близько половини всіх його єпархій.

Є й позиція Кремля, який прекрасно усвідомлює, що без такого потужного апарату впливу на віруючих, яким є в Україні православна церква, Київ остаточно вийде з-під контролю Москви.

Наступного року після здобуття Україною незалежності, київським владикою (митрополитом) Філаретом було проголошено Київський Патріархат, після чого Московська Патріархія відлучила його від церкви, а в 1997 піддала анафемі.

Після здобуття Україною незалежності було також проголошено відновлено діяльність Української Автокефальної Православної Церкви (УАПЦ), яка існувала в Україні у період після жовтневого перевороту і десь до 30-тих років минулого століття, а потім була знищена тоталітарним більшовицьким режимом.

Таким чином, українське православ’я вже упродовж 17 років перебуває у розділенні. Вживати термін "розкол" не вважаю правильним, тому що розкол передбачає відхід від канонічного вчення, різницю в обрядах тощо.

У випадку українських православних церков, всі вони сповідують віру в єдиного Христа, визнають один Символ віри, правила і вчення святих отців. Розділення є лише адміністративним і, поза всяким сумнівом, тимчасовим.

Твердження Московського Патріарха Кіріла під час його нещодавнього візиту до Києва, що в Україні вже є помісна церква (малася на увазі УПЦ МП), м‘яко кажучи, не відповідає дійсності.

Адже УПЦ МП не є, де факто, незалежною і самоврядною церквою, хоч і дозволяє собі деякі самостійні кроки, зокрема, визнала Голодомор, чого Московський Патріархат офіційно не може собі дозволити вже хоча б тому, що його не визнає Кремль.

Адже "офіційна" московська церква завжди використовувалася Кремлем для проведення своєї імперської політики і підтримувала державу практично у всіх її, часто досить сумнівних, починаннях.

У вересні 2009 синоди УПЦ КП та УПЦ МП створили робочі групи для переговорів стосовно подолання найбільш гострих розбіжностей.

З такою ініціативою виступила УПЦ КП, метою якої є створення помісної православної церкви, про яку так часто говорить і президент Віктор Ющенко.

Наразі не йдеться про те, що Москва "відпустить" українську церкву та погодиться на її автокефалію. Але Московський Патріархат, принаймні, має визнати Київський Патріархат церквою, а не вважати, як зараз, "релігійним угрупованням", що могло б стати першим кроком для ведення подальших переговорів.

Потрібно відзначити, що православ’я не передбачає якоїсь єдиної канонічної процедури отримання національною церквою автокефальності. Достатньо, щоб всі патріархи помісних православних церков формально це визнали.

У першу чергу, йдеться про Вселенського Патріарха, який, хоч і не має нічого проти такого визнання, але побоюється реакції Московського Патріархату.

До того ж Вселенський Патріарх, після загарбання у 1453 турками Константинополя, перебуває на території мусульманської Туреччини, яка може опосередковано на нього впливати. Тим більше, якщо брати до уваги, що Кремль є неперевершеним майстром "підкилимної" дипломатії.

УАПЦ, у свою чергу, звернулася до Вселенського Патріарха, щоб той включив її у свою юрисдикцію, що знову ж таки видається малоймовірним у короткостроковій перспективі, беручи до уваги позицію Московського Патріархату (фактично, Кремля).

Навіщо Україні потрібна помісна церква?

У другому посланні апостола Павла до жителів Коринфу йдеться, зокрема, про те, що слово Боже має нестися віруючим зрозумілою їм рідною мовою.

Московський Патріархат цього зовсім не дотримується. Так, у церквах, монастирях, книжних лавках УПЦ МП ви не знайдете жодної церковної книги, календаря, молитовника українською мовою.

Тому віруючі українці, які належать до Московського Патріархату, не можуть звертатися до Бога рідною їм українською мовою. До того ж канонічна для православ’я церковнослов’янська мова максимально наближена Московським Патріархатом до живої сучасної розмовної російської мови.

Тому пересічний росіянин у своїй церкві не почуває якогось мовного дискомфорту. Зовсім інша ситуація з україномовними, для яких російська мова не є рідною.

Московський Патріархат використовувати українську мову під час богослужінь не дозволяє (за винятком, можливо, проповідей священників).

Тож можна констатувати, що московська церква в Україні упродовж вже трьох століть (з часів проголошення анафеми гетьману Мазепі) була і лишається знаряддям денаціоналізації, асиміляції та ідеологічного "забамбулювання" українського народу.

Якщо це було "прийнятним" тоді, коли Україна була інкорпорована до складу білої та червоної московських імперій, то у незалежній Україні такий стан речей є абсолютно неприйнятним.

Єдина помісна церква потрібна Україні для того, щоб її громадяни мали можливість звертатися до Бога рідною мовою, що є їх невід’ємним правом за православними церковними канонами та загальнолюдської моралі, а також для того, щоб позбавити громадян незалежної України ворожого українській державі ідеологічного впливу.

Єдина помісна церква потрібна Україні для того, щоб її громадяни не почувалися "виплодами пекла" лише за те, що хочуть придбати собі церковну літературу рідною мовою.

Єдина помісна церква потрібна Україні для того, щоб церковна виробнича інфраструктура працювала на національну економіку, а не на економіку сусідньої держави.

Помісна церква була вкрай потрібна Україні ще "вчора" (принаймні, вже 17 років тому), коли, попри все, країна отримала вистраждану століттями незалежність.

Наразі ж відсутність помісної православної церкви піддає українську державність значним викликам. Без такої церкви становлення і зміцнення самостійної соборної української держави буде перебувати під постійною загрозою з боку її колишньої метрополії.


Автор: Валерій Степаненко, для УП
Джерело: Українська правда 
www.pravda.com.ua
 

Релігія/Духовність 1011 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Голодомори в УСРР в 20-30-х роках ХХ ст.

Автор: Афанасенко Анна Голодомор – це соціально-економічне явище, що виявляється у позбавленні населення мінімуму необхідних продуктів...

Історія

Запровадження християнства

Запровадження християнства — це епохальний поворот в історії Давньоруської держави, який не тільки суттєво вплинув на всі сфери тогочасного...

Історія

Постать Миколи Міхновського

Автор: Валерія Фадєєва Микола Міхновський - одна з найколоритніших та суперечливих історичних постатей українського політичного руху. Що ж ми...

Історія

1000 років зцілює і карає

Автор:  Наталія КРАВЧУК Чудотворна ікона Холмської Божої Матері – одна з найшанованіших у православному світі. З нею...

Релігія/Духовність

Голодомори в УРСР в 20-30-х роках ХХ ст.

Автор: Ольга Воровка В історії, як відомо, є багато "білих" плям. На противагу, питання про Голодомори в Україні дехто вже вважає...

Історія

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.