Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/ezreklam/public_html/stattitablohy/index.php on line 65
Правове регулювання генномодифікованої продукції в Україні, Канаді та :: Надано EzReklama

Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Правове регулювання генномодифікованої продукції в Україні, Канаді та

by Юлія Касько on May 3, 2011

Сьогодні надзвичайно актуальним питанням є використання генно-модифікованих продуктів. У 1950 році світова спільнота дізналася, що добавки гормональних препаратів в корм сільськогосподарських тварин підвищують приріст. З того часу розвинуті країни пройшли шлях від активного застосування гормонів в тваринництві до повної заборони на їх використання.

   Українське законодавство дає чітку відповідь на питання, що таке генетично модифікований організм (ГМО): це будь-який організм, у якому генетичний матеріал був змінений за допомогою штучних прийомів переносу генів, які не відбуваються у природних умовах. Відповідно харчовий продукт, який містить генетично модифіковані організми, – це такий харчовий продукт, який повністю або окремі його складники містять генетично модифіковані організми, вміст яких становить понад 0,9 відсотка. Виробники такої продукції зобов'язані на етикетках позначати наявність у продукті ГМО та його кількість. Етикетування харчових продуктів, які не містять генетично модифіковані організми або вміст яких становить менш як 0,1 відсотка, може бути здійснено добровільно з виконанням напису «Без ГМО». Однак така інформація повинна мати підтвердження спеціалістів Держспоживстандарту. А виявлені продукти з вмістом ГМО або виготовлені з їх використанням і введені в обіг в Україні без маркування підлягають вилученню. Обов’язковим елементом процедури допуску такого продукту до обігу є державна реєстрація та внесення до спеціальних реєстрів.

   У зв’язку з активізацією міжнародної торгівлі, постає питання відповідності законодавства чинним міжнародно-правовим актам та перейняття іноземного досвіду у регулюванні якості ГМ-продукціії.

   У деяких країнах, таких як США та Канада, використання гормональних препаратів в промисловому тваринництві стало загальноприйнятим. На сьогоднішній день ці дві держави виробляють близько 75% всієї ГМ-продукції, що виходить на міжнародний та локальний ринки.

   Наприклад, в штаті Айова препаратом диетилстильбестрол відгодовують 70% худоби і 90% бройлерів. Правда, американці чесно попереджають своїх громадян, що м'ясо вирощене на гормонах.

   Незважаючи на те, що Канада й Америка виступають найбільшими у світі лобістами ГМО, не всі мешканці цих країн підтримують таку політику. Відомий канадський фермер Персі Шмайзер, знаний у світі за його опір поширенню генно-модифікованих організмів, лауреат Альтернативної Нобелівської премії, провів багаточисленні дослідження і спостереження щодо впливу генно-модифікованих організмів на здоров’я людей.

   Метод створення генетично модифікованих організмів (ГМО) полягає в зміні генної структури рослин таким чином, що вони набувають нових властивостей. Наприклад, стають менш вразливими до шкідників чи хвороб. У багатьох випадках відбувається схрещування рослинних сортів з тваринними породами. Наприклад, для створення сорту пшениці, стійкої до засухи, використовують ген скорпіона, а щоб помідори чи вишні набули морозостійкості, їм уводять ген камбали. Печінка щура виробляє багато вітаміну С, тому щурячий ген вживлено в шпинат, щоб у ньому більше продукувалося цього корисного вітаміну. І ніхто не може передбачити напевне, як поведеться пересаджений у іншу культуру ген.

   Генетично модифіковані інгредієнти зустрічаються в усіх продуктах, які містять соєвий білок, а це і молочні продукти, і кондитерські вироби, і дитяче харчування, і ковбаси. Достеменно не відомо, до яких наслідків може призвести ГМО і яким чином ГМ-продукція може вплинути на здоров’я людини. Науковий світ досі не може дійти єдиного висновку.

   Персі Шмайзер розповідає про ситуацію з генномодифікованими організмами в Канаді. У 1996 році уряд Канади дозволив використовувати 4 культури з генно-модифікованими організмами: соя, рапс, кукурудза, бавовна. Тоді виробникам сільськогосподарської продукції казали, що це дасть змогу підвищити врожайність, зменшити використання хімічних засобів і отримати більш поживні плоди. Цього не сталося. Після першого року стало очевидно, що врожайність знизилася і довелося використовувати набагато більше хімічних засобів захисту (в 3-5 разів).

   У ті часи використання ГМ-продуктів було дозволено в трьох країнах: Канаді, США і Аргентині. Можна спостерігати негативні наслідки впровадження цих модифікованих рослин. Один з найбільш шкідливих – негативний вплив на аграрне виробництво, довкілля і стан здоров’я. Через перехресне запилювання і через те, що насіння переносилося вітром, фермери, які вели своє господарство на основі органічного агровиробництва і традиційних методів, стикнулися з тим, що всі їх поля були заражені цим ГМ-насінням. Люди втрачають можливість обирати.

   Американська компанія «Монсанто» створила генномодифіковану канолу (різновид рапсу), яка здобула велику популярність в Північній Америці. У 1998 році Компанія звинуватила Персі Шмайзера в тому, що він використав зерна ГМ-каноли для нового урожаю. В якості доказу були представлені результати дослідження рослин, взятих з полів П.Шмайзера. Для цих цілей був використаний цілий штат «інспекторів». Шмайзер стверджував, що ГМ-насіння він не використовував, а ті рослини, які були знайдені на його полях, є результатом природного запилення, оскільки на сусідських полях вирощується ГМ-канола. «Монсанто» звинувачувала фермера в порушенні його авторських прав і вимагала компенсації, а Шмайзер доводив, що він не винуватий. Справа дійшла до Верховного Суду США, який прийняв рішення на користь «Монсанто». Таким чином, американське законодавство дуже лояльне у сфері використання ГМО, не відстає в цьому розумінні і канадське. Це й не дивно, оскільки ці дві держави є найбільшими виробниками ГМ-продуктів.
 передбачає обов’язкове попередження країни-імпортера, якою може бути і Україна, про ввезення на її територію ГМО, при чому остання може відмовити в імпорті.

Додатково цей міжнародний акт передбачає створення у кожній державі-учасниці відповідного компетентного органу у цій сфері. За іронією долі, США, явний лідер у біотехнології, не беруть участі в підписанні протоколу, оскільки сенат США не ратифікував Конвенцію з біорізноманітності (Ріо-де-Жанейро, 1992), логічним продовженням якої є Протокол з біобезпеки. Проте США дали зрозуміти, що вони керуватимуться Протоколом у міжнародній торгівлі, якщо їхні торгові партнери ратифікують цей документ. Натомість Канада є учасницею вищевказаних міжнародних актів. Не зважаючи на це, в Канаді виготовлення і розповсюдження ГМО не регулюються законодавчо, ГМ-продукти не маркуються. Але споживачі дуже серйозно налаштовані, зараз вони наполягають на введенні вимоги маркування продукції ГМО. За попередніми оцінками, 65 видів харчових продуктів, які споживаються в Канаді, в тій чи іншій мірі містять ГМО.
Зараз у Канаді і США вчені занепокоєні тим, що вони втрачають свободу дослідницької роботи, публікації результатів своїх досліджень. Це трапляється, тому що переважно ці дослідницькі заходи фінансуються виробничими компаніями і вони використовують результати дослідження на свою власну користь і не фінансують ті дослідження, які потенційно могли б дати негативні результати щодо їхньої продукції. Вчені вимагають достатнього фінансування від уряду, яке могло б дозволяти проводити незалежні дослідження. Якщо компанія фінансує дослідження і в ході його отримуються негативні результати – вони його припиняють фінансувати і не дозволяють публікувати результати, тому що це їхня власність.

   Отож, питання регулювання ГМ-продукції сьогодні постає як ніколи гостро, адже такі розвинені держави, як США та Канада, що є найбільшими виробниками ГМО в світі, не приділяють багато уваги правовим аспектам даної проблеми. Натомість Україна стоїть на шляху жорсткої регламентації обігу даних продуктів. Але і досі залишаються деякі неясності у сфері імпорту та експорту ГМ-товарів.
 

Правознавство 1389 Переглядів

Author

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Реклама перед початком відеоролика в Інтернеті відволікає 17% глядачів

Реклама перед початком відеоролика в Інтернеті відволікає 17% глядачів Демонстрація реклами перед початком відеоролика дратує глядачів, і 17% з...

Маркетинг

ГОРІХОВІ ВИХІДНІ: ЗРОБІТЬ ВЛАСНОРУЧ КОРИСНЕ ГОРІХОВЕ МАСЛО!

Автор: Оксана Скиталінська Можливо, Ви здивуєтесь, для чого самому робити горіхове масло, якщо можна купити…Друзі…СПРАВЖНЄ,...

Корисні Поради/Повчальні

Як поводитися з першокласником

Перший клас - це серйозне випробування не тільки для дитини, але і для всієї сім`ї. Від того, яким буде цей перший шкільний рік, багато в чому...

Сім’я і виховання

В Україні буде свій IPad. Деталі - китайські

Автор: Ганна Кундіренко Невдовзі на ринку з'явиться перший вироблений в Україні мобільний інтернет-планшет під назвою ImPad ( "Імпед"). Це...

Комп`ютери

50 років супутнику: Україна готувала власну модель

Півстоліття тому – 4 жовтня 1957 року – розпочалась космічна доба в історії людства. Радянський Союз запустив на навколоземну орбіту перший штучний...

Наука/Технології

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.