Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

СУСПІЛЬСТВО ҐУЛАҐ-У Й ПІСЛЯВОЄННІ ПОВСТАННЯ

by Guest on Jan 3, 2011

Ґулаґ залишився в світовій пам’яті як можливо найжорстокіше явище совєтського режиму. Багато хто жив там протягом дуже довгого часу. В цій страшній установі, в якій постраждали мільйони, був сформований комплекс соціяльних відносин та ієрархій. Совєтська влада різними способами підтримувала й використовувала ці ієрархії, але не зуміла консолідувати систему, яка б винищила у в’язнів можливість й дієздатність піднести бунт проти тієї ж влади. Факт, що навіть в ҐУЛАҐ-у в’язні зуміли зорганізувати й виконати масові повстання свідчить про крихкість тоталітаризму. Повстання в ҐУЛАҐ-у були початком розвалу совєтського тоталітаризму.

Але ҐУЛАҐ існував довше ніж 30 років, перед тим, як ним потрясли масові повстання. Чому саме в післявоєнні роки, табори ҐУЛАҐ-у повстали?

Найважніша відмінність в суспільстві ҐУЛАҐ-у, була між неполітичними в’язнями (ворами) та політичними в’язнями. Совєтська влада ставилася до неполітичних в’язнів (немірно) краще, як до політичних і совєтський режим дозволяв, щоб неполітичні в’язні панували над політичними. Але, після війни, суспільство ҐУЛАҐу перейшло фундаментальні зміни, і наслідком цих змін стали масові повстання в таборах ҐУЛАҐу 1953-54 років.

Історію ҐУЛАҐ-у можна поділити на два етапи. В першому етапі, від революції до завершення ІІ-ої світової війни, злочинці панували над політичними в’язнями, й керували подіями в таборах. Совєтський режим активно підтримував та співпрацював зі злочинними в’язнями, оскільки вони вважалися соціяльно надійними, а політичні в’язні, які провинилися супроти совєтської влади й пролетаріяту уважалися об’єктивно небезпечними для режиму. Тому влада використовувала засуджених злочинців, щоб, при їхній допомозі, перевиховувати політичних в’язнів.

Виникає два питання – перше, які привілеї мали злочинці у відношенні до політв’язнів, й друге – чому політв’язні дозволяли злочинцям надуживати, грабувати та знущатися над ними? Злочинці отримували чимало привілеїв від таборового проводу – найкращі й найлегші роботи попадали злочинцям.

Злочинці між собою мали сувору, й сильно зорганізовану ієрархію, на чолі якої стояли вори в законі, й кому решта злочинців підпорядковувалася. Тому, що злочинці мали привілейні позиції в таборах, режим наполягав, щоб тримати порядок у таборах.
Якщо злочинці на цьому першому етапі історії ҐУЛАҐ-у були зорганізовані, то політв’язні, навпаки, такі не були тому, що переважна більшість політв’язнів не була сполітизована, й в дійсності, не була політв’язнями. Це були прості люди, які стали жертвами хвиль масових репресій й терору в 30-их роках. Більшість цих людей не мали сильних політичних поглядів, вони були професіонали, або звичайні робітники, які ніколи не зустрічалися в своєму житті зі злочинцями. Вони попадали в табори без жодних зв’язків з іншими в’язнями, й не вміли та й не могли обороняти себе від зорганізованих злочинців. Але, з завершенням ІІ світової війни, в табори попав зовсім інший тип політв’язня, й взаємовідносини в ҐУЛАҐ-у, в основному, змінилися.

Другий етап історії ҐУЛАҐ-у починається зі закінченням ІІ світової війни. Совєтська перемога основно змінила суспільство ҐУЛАҐ-у, коли в 1945-році почали прибувати в табори нові політв’язні. В першу чергу, загальна більшість нових політв’язнів була з ново-окупованих совєтських територій Західньої України, Балтійських народів, Польщі, німецькі та японські військовополонені та колишні червоноармійці. Вони привезли зі собою в ҐУЛАҐ зовсім інші пережиття, ніж політв’язні 30-их років. Вони були психологічно набагато краще підготовлені до життя в таборах, й на боротьбу як з режимом, так і зі злочинцями.

Але найважливіша різниця була та, що нові політв’язні привезли зі собою національні зв’язки, яких не мали попередні в’язні. Тисячі з нових в’язнів були колишніми партизанами, й мали вироблені партизанські сітки й організаційні здатності. Політв’язні з Балтійських народів й Західної України були сильно сполітизовані – запекло антисовєтські в своїй політичній ідеології. Від 1945 року влада й злочинці мусіли рахуватися з іншим типом політв’язня, ніж в передвоєнних часах.

В нових умовах ҐУЛАҐ-у, влада нехотячи себе ослабила двома важливими кроками.

Перше — це амнестія 1945 року під яку попало більш ніж 40 відсотків в’язнів – тих, які мали менш ніж три роки залишиних на їхніх термінах. Таким чином багато донощиків було випущено з таборів, й влада втратила важливий ресурс у боротьбі з політв’язнями. Політв’язні швидко розбудували свої сітки, й перебрали ініціятиву від злочинців.

Друге — це коли в 1947-му році було встановлено новий термін покарання – 25 років. Тому, що витримати 25 років ув’язнення вважалося неможливим, в’язні нічого не тратили, якщо вони повставали проти влади чи злочинців.
В 1947 році почалися в таборах масові вбивства донощиків. У відповідь, влада встановила нові табори — табори суворого режиму, а за принцип взяла царську практику каторги – і почала відділювати політв’язнів від злочинців. Замість ізолювати найбільш небезпечних для влади в’язнів, такі табори звільнили політв’язнів від постійних бійок зі злочинцями, й дали їм нагоду організувати великомаштабний опір проти совєтської влади.
До 1953 року ситуація в таборах, з точки зору влади, постійно погіршувалась. В березні 1953 року, зі смертю Сталіна, в’язні вірили, що ситуація зміниться. Берійська амнестія 1953 року звільнила більше ніж мільйон в’язнів, але політв’язнів, як і в 1945 році, не випускали. Цей факт зрадикалізував ситуацію, й в ҐУЛАҐ-у вибухнули масові повстання. Найбільші й найкраще зорганізовані повстання відбувались в таборах Кінґіру в 1954 році та Норильську влітку 1953 року. Фільм «Гаряче Літо Норильська» пояснює в яскравих деталях як це повстання здійснювалося й провідну ролю національних сіток й організацій в них.

Джерело: Гомін України

Права людини 991 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Богдан Хмельницький та його місія в зовнішній політиці України

Автор: Тетяна Ясюк Богдан Хмельницький- одна з яскравих постатей української історії. Діяльність цього гетьмана, гнучкого політика, вправного...

Історія

Українців убивали мільйонами

Українців убивали мільйонами Терор голодом: 1920-ті — сталінська генеральна репетиція 1932-1933 рр. Автор: Костянтин НІКІТЕНКО Незважаючи...

Історія

Прапор перемоги Ізраїля Кішицера

Прага – Президент Віктор Янукович вважає, що прапор, з яким учасники Великої Вітчизняної війни йшли до Перемоги, повинен «використовуватись на...

Історія

З пізньої сівби – ранній урожай

З пізньої сівби – ранній урожай Aвтор: Роман ГОЛИНСЬКИЙ Про ранні весняні овочі слід подбати з осені. Допоможуть у цьому підзимові...

Садівництво

Берлінський мур: 20 років після падіння

Берлінський мур: 20 років після падіння    Наталя Писанська Для Бі-Бі-Сі, Берлін   на фото: Падіння муру, який розділяв...

Історія

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.