Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Чи називатиметься Македонія Македонією

by Guest on May 6, 2011

Олена Луцко
Для Бі-Бі-Сі, Скоп'є
 

Відтоді, як колишня югославська республіка Македонія здобула незалежність, її назва стала причиною затяжного політичного конфлікту із Грецією.

Частина колишньої держави Олександра Македонського, сучасна Республіка Македонія за право називатися так вже пройшла через економічне ембарго, внесення змін до конституції, зміну прапору, але досі не поставила крапку у цьому питанні.

Греція, маючи північну провінцію з такою ж назвою, не збирається дозволяти тій країні мати у своїй назві бодай натяк на ім’я славетного полководця. Ії не влаштовує ані "вардарська", ані "верхня", ані "північна" Македонія. І тому як член Євросоюзу та НАТО вона блокує євроатлантичну інтеграцію Македонії до остаточного вирішення спору.

Македонія ж у свою чергу також не поступається своїми амбіціями, пов’язаними із легендарною історичною постаттю і не втрачає нагоди зайвий раз подратувати Грецію. Відтак, аеропорти, ряд вулиць та різних установ за останній десяток років змінили свої назви на такі, які тим чи іншим чином пов’язані з іменем Олександра Македонського.

Ось і зараз на центральній площі Скоп’є дуже швидко "зростає" амбіційний пам’ятник Олександру Македонському заввишки з десятиповерхівку.У відповідь грецька пошта на листах з марками, на яких написано "Республіка Македонія", ставить свою відмітку, в якій англійською та грецькою мовами повідомляє усьому світові про те, що країна визнає тільки Колишню Югославську Республіку Македонія.

Але й не усі македонці підтримують такі перейменування. Ось якої думки з цього приводу жителька Скоп'є Віолета: "Аеропорт у нас називався "Петровець", а зараз "Олександр Македонський", в Охриді – "Філіп Другий". Автошлях, який пролягав через усю Югославію, завжди був автошляхом "Братства та єдності", він же (чинний прем’єр-міністр) перейменував його на автошлях Олександра Македонського. Повертається у минуле…Пам’ятники Олександру, Філіпу, тріумфальні ворота будує…".

Позиція Євросоюзу щодо суперечки за ім’я

Оскільки Македонія є кандидатом на вступ до Євросоюзу, то суперечка двох країн не залишається поза увагою європейських дипломатів. Вони відмічають, що країна помітно просунулася на шляху реформ та чекають від неї виконання найважливішого пункту – вирішення конфлікту з Грецією.

Один із останніх візитів Голови Єврокомісії Жозе Мануеля Баррозу та єврокомісара з розширення Штефана Фюле македонці воліли б пов’язувати із так званим скринінгом - процесом перевірки країни-кандидата, який є підготовчою фазою та зазвичай передує початку переговорів про членство. Але за словами Фюле, це всього лиш нова форма діалогу між Скоп'є і Брюсселем, і в жодному випадку не може бути заміною скринінгу.

Прагненням не втручатися в суперечку двох країн пояснюється і той факт, що під час візиту Барозу старанно ухилявся від вживання прикметника "македонський".

Він залишився холоднокровним на звернення президента Іванова, який висловив надію, мовляв пана Голову не треба переконувати, що мова, якою до нього звертаються, є не інакше як македонська. Не похитнув Барозу і шквал аплодисментів під час однієї із зустрічей на адресу журналістів, які провокуючи його, попросили відповісти на запитання "У якій же країні він зараз знаходиться".

Тим часом македонська телевізійна компанія "Алфа" провела своє невелике дослідження щодо хронології зникнення прикметника "македонський" із офіційних документів Єврокомісії. Так, за спостереженнями телевізійників, у документах шестирічної давнини громадяни сучасної Македонії називалися македонцями і говорили вони македонською мовою.

Згодом "македонськими" залишилися тільки назви деяких інституцій. Уже 2008 мову, якою розмовляють два мільйони людей, називали "державною". А остання резолюція Єврокомісії і взагалі обурила громадян Македонії, оскільки назвала їхню мову просто "офіційною".

Позиція македонських албанців

З іншого боку, якнайшвидшого вирішення суперечки з назвою вимагають від уряду й македонські албанці, які говорять, що вони ледь не єдині, хто по-справжньому бажає вступу країни в Євросоюз та НАТО. І як вони неодноразово заявляли, що їм по великому рахунку все одно, під якою назвою країна це зробить.

У них свої претензії до влади - вони хочуть конституційного закріплення за країною багатонаціонального статусу. А також виступають за введення албанської мови як другої державної на усій території Македонії, а не лише на території компактного проживання албанців. Таким чином це зобов’яже македонців вчити албанську мову, так само, як албанці мають вивчати македонську.

Після нещодавнього оголошення дострокових парламентських виборів, призначених на початок червня, албанський рух під назвою "Прокинься" закликає об’єднати усі албанські голоси для створення чисельної коаліції у парламенті, з метою перебрати на себе ключову роль у формуванні нового уряду.

Отже, поступ Македонії в європейському напрямку сьогодні безпосередньо залежить від того, чи перейменують цю невелику країну в центрі Балканського півострова і як.

Політичні оглядачі 597 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

ЕВОЛЮЦІЯ КАТЕГОРІЇ «КАПІТАЛ» НА РІЗНИХ ЕТАПАХ РОЗВИТКУ ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ

ЛУЦЕНКО О.С. У статті досліджено історичний генезис трактування категорії «капітал» з урахуванням функціональних особливостей його речовинних...

Бізнес/Економіка

Крива усмішка – передвісник інсульту

Автор: Лариса ПОПРОЦЬКА Перші три години хвороби вирішують долю людини

Здоров'я

Нашому Першому Президентові

Леоніде Макаровичу, Вам запропонували, і Ви погодилися (або Ви запропонували і з вами погодилися) очолити якусь Асамблею з розробки нового тексту...

Політичні оглядачі

Феномен Івана Сірка

Автор: Орест Форко   Він вважається військовим генієм : 55 перемог і жодної поразки, таке видається неможливим, але це справді так.Іван...

Історія

Світова Федерація Українських Жіночих Організацій (СФУЖО) висловлює свою підтримку екс-прем'єру Юлії Тимошенко

Світова Федерація Українських Жіночих Організацій (СФУЖО) висловлює свою підтримку екс-прем'єру Юлії Тимошенко, яка на знак єдності та солідарності...

Права людини

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.