Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/ezreklam/public_html/stattitablohy/index.php on line 65
Молдовська війна за українців – Україна знову в стороні :: Надано EzReklama

Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Молдовська війна за українців – Україна знову в стороні

by Guest on Jul 9, 2009

Молдовська війна за українців – Україна знову в стороні

Автор: Максим Плешко
 
Молдовська опозиція чекає від України, щоб та хоч якось сприяла культурному розвитку етнічних українців Молдови й збільшила свою інформаційну присутність у регіоні.

Адже втрачаючи українську ідентичність, українці з молдовськими паспортами переймають ідентичність російську – автоматично стаючи антимолдовським фактором.

Таку думку висловлювали учасники міжнародного круглого столу "Молдова: політична ситуація, перспективи подолання явищ та співпраця з Україною", який днями відбувся в Києві.

"Етнічні українці – це найбільша національна меншина в Молдові. Наше законодавство в частині національної політики дуже ліберальне. Ми розуміли із самого початку, що українці Молдови мають зберігати свою культуру. Але Українська держава дуже мало робить, краще сказати, практично нічого не робить для збереження української ідентичності в Молдові", – заявив член політради Ліберальної партії Іон Апостол.

Натомість, Росія не сидить склавши руки. "Наші теле- і радіо- ефіри наповнені російським інформаційним продуктом, усюди стоять ретрансляційні станції. Функціонують російські аналітичні центри, громадські організації публікують журнали-часописи", – констатував віце-президент Ліберально-демократичної партії Молдови Міхай Годя.

"Ситуація в Молдові дуже подібна до тієї, що ви маєте в Україні. Молдова теж знаходиться між Сходом і Заходом. Частина громади мислить демократично, хоче змін і європейських стандартів, частина досі сумує за Радянським Союзом і дивиться в бік Росії.

Ми маємо антагонізм світоглядів", – вважає провідний співробітник аналітичного центру ADEPTІгор Боцан .

Однак, крім світоглядної суперечності, є певна відмінність між молдовською й українською дійсністю. Мова йде про етнічну прірву між слов'янським населенням і молдаванами з румунською ідентичністю.

Українців у Молдові більше 600 тисяч! Це трохи менше ніж мешкає у Львові, але більше ніж у Миколаєві. Це як дві Вінниці, або три Франківська (кому як легше порівнювати). Із цих 600 тисяч трохи більше 200 тисяч проживає в неспокійному Придністров'ї. Решта на територіях підконтрольних Кишиневу.

На цю решту, а це, наголошуємо, 400 тисяч українців, припадає 2 українські школи!..

Для порівняння, тільки в Одеській області діє 28 шкіл із викладанням молдавською мовою.

Які вони, українці Молдови, ми запитали у фахівця, який організовував і проводив курси із підготовки вчителів українського зарубіжжя на базі Київського університету.

Отже, українці в Придністров'я мешкають компактно, значна частина з них містяни. Близько 100 тисяч українців Молдови компактно проживають на півночі, по сусідству з українськими кордонами – у місті Бєльці, Веденецькому, Бричанському й Окницькому районах. Решта наших співвітчизників розпорошені, переважно по сільській місцевості.
"У Молдові у двох університетах – Бельцьському й Кишинівському – є відділення української мови й літератури. Була у нас на конференції пані з Бельцкого університету. Розповідає, що молдавські українці йменують себе українцями, у школі вчаться російською, медіа – румунською або молдовською, вдома спілкуються українською", – каже співробітник Центру українознавства філософського факультету КНУ імені Шевченка Людмила Божук.

У місцях компактного проживання українців на півночі Молдови в липні-серпні 2005 року було проведено соціологічне дослідження "Українці в Молдові".

89,5% респондентів розчаровані станом української культури та мови. Вони вважають, що ця культура або ледь жевріє, або вже за півкроку до вмирання. 65% опитаних не почуваються захищеними з боку молдавської держави. З них 31% вбачає в державній політиці Молдови пряму загрозу своїй етнокультурній ідентифікації.

МЗС і освіта закордонних українців

З 90-тих років минулого сторіччя в Україні ухвалили три державні програми співпраці із закордонними українцями.

Згідно попередньої програми, ухваленої на період з 2000 по 2005 роки, освітні потреби українців за кордоном мало задовольняти Міністерства освіти й науки.

"Потім, не знаю чому, з 2006 року кошти, які стосуються фінансування освітніх програм були передані до МЗС. На сьогодні Міністерство освіти не отримує жодної копійки на освітні програми закордонних українців. Тепер усе це справа Міністерства закордонних справ України", – каже Людмила Божук.

Науковець, який уже не один рік досліджує проблеми становлення й перспектив розвитку освіти й шкільництва українського зарубіжжя, констатує, що за останні роки робота української держави в даному напрямку практично не ведеться. Управління з питань закордонного українства в структурі МЗС де-факто не діє.

Однак, українська діаспора в РМ бачить саме в Україні "гаранта своїх етнокультурних і соціальних прав". Про це свідчать і результати дослідження: 77% респондентів упевнені в тому, що Україна повинна уважніше ставитися до долі своїх співвітчизників у Молдові та розраховують на допомогу з Києва.

Боротьба за уми й душі українців Молдови тільки починається
Українці в Молдові – цінне кількісно і якісно електоральне поле. Системна робота опозиції з невдоволеними українцями може призвести до втрати правлячою Комуністичною партією цієї групи підтримки.

Перемога опозиційних сил у Молдові означала б посилення молдавського національного чинника в державній політиці, що практично спровокує поглиблення інтеграції з Румунією.

Сьогоднішня державна політика Молдови – це режим із пострадянським світоглядом і політикою, оздобленою національними атрибутами. Перемога опозиції в Молдові означає зменшення впливу російського чинника.

Ступінь російської активності в регіоні можна порівняти із ступенем бездіяльності України.Політика Росії зрозуміла й логічна: частково російськомовне населення з розмитою ідентичністю за умови потужного інформаційно-пропагандистського впливу набуває російської ідентичності.

Будь-яка людна потребує ідентифікації себе з певною спільнотою. Відповідно до цього формуються світоглядні орієнтації, які напряму впливають на політику й владу, зокрема, під час виборів.

Уламки "великого радянського народу" є форпостами російської віртуальної приступності в тій чи іншій республіці. Постійний і активний інформаційний тиск на такі групи є необхідною умовою для збереження російського впливу в кожній із держав.

"Не можна сказати, що українці у Молдові – це російський фактор. Там де є громадські організації, що об’єднують українців, вони зорієнтовані на Україну. Однак, проблема з підростаючим поколінням. Для них питання ідентичності це питання вибору, – зауважує українознавець Людмила Божук. – Ким вони захочуть бути завтра залежить від того, у якому мовно-інформаційному середовищі вони живуть сьогодні".
***
28 травня в парламент Молдови зібрався для другої спроби виборів президента республіки. Однак, комуністи перенесли голосування на 3 червня. Намагалися знайти потрібний золотий голос.

Друге голосування стало провальним – і тепер президент має оголосити позачергові вибори до парламенту. А це нова війна комуністів і опозиції, нове протистояння російського й румунського факторів.

Молдова загалом і молдовська опозиція, зокрема, дивиться на Україну як на велетенську потужну державу, яка "обіймає" її кордони із трьох сторін. На державу, що є взірцем демократичних перетворень.

Україна, ж маючи заморожений конфлікт під самим "дихом", усвідомлюючи, що переважна більшість населення Придністров'я – українці, навіть не намагається впливати на ситуацію в регіоні.
Докоряти – не завдання цієї публікації. Але ж...

Хто в Україні вносить кандидатуру міністра МЗС, хто керує зовнішньою політикою? І, врешті-решт, хто найбільше розповідає про малого українця, його культуру, освітні потреби та ідентичність?

Майбутнє українців Молдови в безконфліктній демократичній Молдові, із задоволенням їхніх культурний потреб. Це можливо в разі вступу обох країн до ЄС.

Тоді, власне, і кордони не матимуть вже ніякого значення. Для досягнення цієї мети українці Молдови мають змінити свій статус із об'єкта на суб'єкт політичного процесу. Але зробити це без участі Української держави вони не зможуть.


Автор: Максим Плешко, INTV, для УП,
http://www.pravda.com.ua/news_print/2009/6/2/95845.htm

Політичні оглядачі 977 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Очам потрібні «штучні сльози»

Очам потрібні «штучні сльози» Автор:  Лариса ПОПРОЦЬКА Більшість із нас вважає комп’ютерні технології справжнім...

Здоров'я

Що українці роблять на Великому адронному колайдері?

Автор: Олександр Акименко "Українці" і "колайдер" – ці два слова, поставлені поряд, як мінімум, дивують. Тому, що ми вже звикли ставитись до...

Наука/Технології

Конотоп-1659: шана, честь і слава України

Конотоп-1659: шана, честь і слава України Автор: Вячеслав Григор’єв        9 липня 2009 року...

Історія

Збережена природа зберігає дух нації

Збережена природа зберігає дух нації Чи потрібні нам національні природні парки як еталони українського ландшафту? Мені видається, що у нашому...

Довкілля/Екологія

Простіше, ніж два пальці у розетку...

Простіше, ніж два пальці у розетку... Якби всі читали інструкції, в лікарів поменшало б роботи Автор:  Наталя ДРУЖБЛЯК Слово...

Корисні Поради/Повчальні

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.