Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Українці, діаспора і державний лобізм

by Guest on Jul 9, 2009

Українці, діаспора і державний лобізм

Автор: Максим Плешко

На момент ухвалення Національної програми "Закордонне українство" (2001 рік), наші урядові структури констатували, що за кордоном проживає близько 10 мільйонів осіб, українців за походженням.

Російський інформаційний сайт "Україна RU" в тематичній статті "Украина и мир" наводить такі дані: більш ніж 7 мільйонів українців проживають у, так званій, Східній діаспорі (країни колишнього СРСР) і до 5 мільйонів у Західній.

"Вікіпедія", станом на 2004 рік видає показник від 10 до 15 мільйонів. Громадсько-політичний тижневик "Українське слово" зазначає "понад 20 мільйонів українців розкиданих по всіх континентах".

Якщо усереднити всі наведені цифри, то за межами України мешкає третина нації.

Разом з євреями, росіянами, вірменами, ірландцями – українців можна віднести до націй які мають найбільші діаспори у світі.

Втрата чи знахідка?

Крім постійного перекачування валюти в Україну, українська діаспора може бути ще й активним лобістом державних інтересів у світі. Такий підхід не новий. Для багатьох країн співпраця із земляками за кордоном стала основою зовнішньої політики.

Діаспори стають потужним засобом впливу на інші держави. Але перед цим держава сама мусить, як мінімум, стати модератором у діалозі численних організацій українців за кордоном.

У кого повчитися?

Цікавим прикладом для нас є Вірменія. Тут ситуація взагалі унікальна. Чисельність вірменської діаспори приблизно у 2,5 рази більше ніж громадян самої Вірменії. У республіці проживають три мільйони етнічних вірмен, а за кордоном – більше семи з половиною мільйонів (максимальна оцінка – до 10 мільйонів).

Кількість тільки американських конгресменів, що належать до так званої "вірменської групи", складає близько 130 чоловік.

Влада Вірменії активно вивчає досвід Ізраїлю, Китаю, Ірландії, які налагодили ефективну взаємодію із власними діаспорами. У 2008 році з ініціативи президента Вірменії було утворено окреме Міністерство з питань діаспори.

Державну політику у цій царині можна стисло висловити так: "Сила вірменського народу – у силі кожного вірменина й усіх вірмен разом узятих, де б, у якій частині Світу вони не проживали".

Показовим є приклад активного залучення китайської діаспори для розвитку історичної батьківщини. Ще 35-40 років тому всесвітня китайська діаспора ("хуацяо") існувала доволі хаотично.

Сьогодні завдяки цілеспрямованій урядовій політиці – це потужна консолідована формація, яка інвестувала мільярди доларів в економіку КНР. За різними оцінками це 70-80% усіх валютних вливань.

Специфічний вплив "через діаспору" (а це залежить від стратегічних цілей державної політики) на собі відчуває й Україна. Росія має потужну діаспору в Україні й ефективно використовує її для досягнення власних інтересів.

Український досвід

Відповідно до Національної концепції співпраці із закордонними українцями, головні зусилля держави зосереджені на задоволенні культурних, інформаційних, освітніх, соціально-гуманітарних потреб українців за кордоном. Крім того, в Україні існує Державна програма співпраці із закордонними українцями на період до 2010 року.

У багатьох дипломатичних представництвах уже працюють чиновники відповідальні за співпрацю з місцевими українцями. Протягом трьох останніх "до кризових" років Україна надавала фінансову підтримку україномовним школам і класам, виділялися кошти на видавничу й просвітницько-культурну діяльність.

Цікавим і корисним проектом, реалізованим державою, є Міжнародна українська школа. Якщо дитина перебуває за межами України й не навчається в українській школі – вона може вчитися в Міжнародній українській школі через інтернет.

Ба більше, дитина може пройти підсумкову атестацію й отримати державний атестат про середню освіту. У 2007-2008 навчальному році, уперше в історії України було проведено атестацію 679 учнів Міжнародної української школи...

Культури мало – потрібна політика

З іншого боку, збереження ідентичності українців за кордоном лише перший крок для лобіювання українських інтересів там. Однак, говорити про стратегію політичної й економічної взаємодії України з українськими організаціями світу в контексті лобіювання інтересів держави не доводиться.

Яскравий приклад бездіяльності України – сусідня Молдова. Наша держава має там безпосередній інтерес, оскільки, Придністров'я – заморожений конфлікт на нашому кордоні. Молдова сьогодні, це перетин геополітичних інтересів Москви й Бухареста.

Парламентські вибори, заворушення, прояви екстремізму... Молдова на цивілізаційному роздоріжжі: або демократія, і рух на Захід, або консервація, і білоруський варіант із поглядом на Кремль. Попри те, що українці – найбільша національна меншина Молдови, партії, яка б підняла на прапор їхні інтереси, там не помічено.

Україна не має, і, схоже, мати не хоче жодного впливу на процеси в регіоні, до якого нам "близько". Російські радіо- і теле- канали ретрансльовані з Молдови перекривають ледь не половину сусідніх областей України. Натомість, у тих таки прикордонних районах, скажімо, Вінницької області, навіть УТ-1 не "тягне", не кажучи вже про інформаційну присутність України в Молдові.

Українська діаспора завжди багато робила для України. Вона писала, публікувала, поширювала знання про Україну й для України. Можна згадати про роль закордонних українців у демократичних перетвореннях, про благодійність, про внесок у культуру й багато чого іншого.

Загалом добре, що українська держава перестала бути прохачем у діаспори. Деякі культурно-освітні проекти вона вже проводить й сама. Але, щоб "наш цвіт", який усюди по світу, працював на користь батьківщини – культурними проектами не обійтися.

Активні міграційні процеси у світі – одна з характеристик ХХI століття. Україні потрібен якісно новий погляд на проблему діаспори. Правильний підхід, дозволить перетворити українців "розкиданих по світу" з "великої втрати" і об’єкта жалісливих епітафій у найбільший актив Української держави і українців як нації.

Максим Плешко, для УП
 
 Джерело: Українська правда,
http://www.pravda.com.ua/news/2009/7/7/97894.htm

Політичні оглядачі 1018 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Голова розколюється навпіл...

Автор: Наталя ДРУЖБЛЯК «Нелікована мігрень – пряма дорога до інсульту», – попереджають медики Від мігрені страждає...

Здоров'я

Макаронні вироби - найулюбленіша їжа в світі

Як макаронам вдалося завоювати світ

Кулінарія

Млинці заварні

Рецепт заварних млинців

Кулінарія

Харчуватись правильно – не означає дорого

Нерідко можна почути нарікання на те, що здорове харчування потребує чимало грошей. Зробивши декілька невеликих змін у повсякденному харчуванні,...

Кулінарія

Догляд за взуттям

У більшості людей одна нога трохи більша. Тому, купуючи взуття, потрібно приміряти обидва черевики, чоботи чи обидві туфлі. При цьому не можна...

Корисні Поради/Повчальні

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.