Меню
Пошук у мережі
Популярні статті
Як змінити мову інтерфейсу у версії Windows 7 (і можливо, Windows 8),
Спосіб встановити LP-пакет на версії Windows 7, котрі не підтримують цю функцію досить простий і не вимагає зміни системних файлів, і для його...
27810 Переглядів
Що таке вугрова хвороба і "як позбутися прищів"
Ті, хто ніколи не стикався з вугровою хворобою не зрозуміють, які труднощі відчуває людина з прищами і вуграми на обличчі. Центр всіх думок...
23185 Переглядів
Культурно-національний рух в українських землях в XVI-XVII ст.
Національно - культурний рух в Україні Автор: Валерія Дроздова Православно церква на часи 16 століття формально...
19491 Переглядів
Проголошення ЗУНР. Злука ЗУНР і УНР. Акт Соборності
Автор: Ольга Ситник Висвітлюючи це питання, важливо підкреслити, що зазнавши поразки у Першій світовій Війні, «клаптикова Австро-Угорська...
13531 Переглядів
СПІЛЬНА РОБОТА СІМ’Ї І ШКОЛИ В ТВОРЧІЙ СПАДЩИНІ О.А. ЗАХАРЕНКА
СПІЛЬНА РОБОТА СІМ’Ї І ШКОЛИ В ТВОРЧІЙ СПАДЩИНІ О.А. ЗАХАРЕНКА Автор: О. І. Дворчук Черкаський національний університет імені Богдана...
12732 Переглядів
Реклама 2
New blog posts
Статистика сайту
Політична анафема
by Administrator on May 27, 2009
Політична анафема
Автор: Богдан Червак
До інформаційних, газових та інших "воєн", які перманентно ведуться на українській території додалася нова "війна" – релігійна.
Саме так можна охарактеризувати дискусію, яка відбувається сьогодні між православними богословами і публіцистами України та Росії стосовно необхідності зняття анафеми з гетьмана України Івана Мазепи.
"Творчий доробок" з цього питання складає вже не один десяток статей та ґрунтовних досліджень.
При цьому емоції ллються через край. Не випадково митрополит Черкаський і Канівський Української Православної Церкви, що належить до юрисдикції Московського патріархату владика Софроній (Дмитрук) у своїй статті на цю тему наголосив, що "за масштабами суспільного та полемічного резонансу це – соціально значущий феномен".
Якщо ж спробувати знайти "спільний знаменник" дискусії, то можна констатувати, що як прихильники так і опоненти І.Мазепи, як правило, єдині в одному: полеміка щодо анафеми гетьману має відбуватися у церковній чи богословській площинах, а будь-яка політизація цього питання є небажаною та може нашкодити розв’язанню проблеми.
Дозволю собі не погодитися із таким твердженням. По-перше, більшість богословів як УПЦ-МП так і тих православних церков, що не підпорядковуються Московському патріархату погоджуються із неспростовним історичним фактом, що анафемування гетьмана Івана Мазепи було здійснено з ініціативи, а точніше, наказу російського імператора Петра І.
Зокрема у жовтні 1708 року Петро І звернувся із посланням до Патріаршого місцеблюстителя, митрополита Рязанського Степана Яворського в якому містився прямий наказ "прєдать проклятію" українського гетьмана.
Оскільки на той час Російська Православна Церква уже перебувала під безпосереднім "протекторатом" російської влади, цей наказ був негайно виконаний.
Отже, "анафема", це передусім політичний крок, що мав на меті покарати гетьмана Івана Мазепу за його політичну угоду із шведським королем Карлом, спрямовану проти інтересів Росії.
По-друге, впродовж століть не припинялася політизація цього питання. По-іншому й не могло бути, адже гетьман І.Мазепа в історії України був і залишається авторитетним політичним і державним діячем, безкомпромісним борцем за незалежність України від Росії.
А тому, ніхто і ніколи не зможе трактувати анафему як виключно церковне покарання, абстрагуючись при цьому від політичної діяльності гетьмана.
Не виняток сьогодення. Нещодавно МЗС Росії виступило із заявою, у якій різко засудило "політику Києва, спрямовану на реабілітацію гетьмана Івана Мазепи".
Очевидно, що під словом "реабілітація" мається на увазі не лише намір України з нагоди 300-річчя битви під Полтавою спорудити пам’ятник своєму гетьману, а й визнання його непересічної ролі у національному державотворенні та становленні справжньої Української Православної Церкви.
Іншими словами, проблема так званої "анафеми Мазепі" має яскравий політичний характер, а тому не може бути вирішена лише з допомогою богословських дискусій, навіть тоді, коли вони відбуватимуться безпристрасно та враховуватимуть канонічні приписи православної церкви.
Проблему "анафеми" можна й необхідно вирішувати за допомогою політичних і державних важелів.
У зв’язку з цим нагадаю, що у лютому 2008 року, під час зустрічі у Москві з тодішнім патріархом Росії Алексієм ІІ президент України Віктор Ющенко порушував питання щодо "офіційного зняття анафеми з Гетьмана Івана Мазепи".
Цікаво, що коментуючи цей епізод, заступник голови Секретаріату президента Юрій Богуцький наголосив, що "де-факто анафему з Мазепи знято, оскільки починаючи з 1918 року під час служінь ім'я Мазепи не згадується серед прізвищ, що піддані анафемі".
На доказ цих слів була презентована книга спогадів митрополита Антонія у якій міститься розповідь про те, що до нього, як тогочасного митрополита Київського, у 1918 році звернувся глава Української держави Павло Скоропадський з проханням клопотати перед Патріархом Московським і всія Русі Тихоном про скасування анафеми гетьману Івану Мазепі.
Після відповідного звернення він отримав відповідь про засудження РПЦ практики накладення анафем з політичних мотивів, а отже анафема на гетьмана Івана Мазепу вважається скасованою.
Менше інформації про нещодавню московську зустріч прем’єр-міністра Юлії Тимошенко із нинішнім патріархом РПЦ Кірілом. Однак відомо, що після неї керівник відділу зовнішніх відносин УПЦ МП заявив, що "анафема мала політичний характер і не виправдана за релігійними канонами".
Не випадково акцентую увагу на цих зустрічах та їх наслідках, оскільки вони вказують, що настав час вирішувати питання "анафеми" Мазепі не в Москві, а Києві.
Свого часу, зокрема у 1918 році, з ініціативи Дмитра Донцова та за участю керівника Української держави Павла Скоропадського на Софійській площі вперше за 209 років була відслужена панахида за Іваном Мазепою.
У богослужінні взяли участь представники Українського екзархату Московської патріархії, який указом Директорії був перетворений на Українську Автокефальну Православну Церкву (УАПЦ).
Спільна участь вищого духовного і світського керівництва України у цьому заході засвідчила, що "анафема" гетьману Мазепі втратила будь-яку силу й не може більше вважатися легітимною.
Аналогічний захід мав би відбутися сьогодні, особливо на передодні відзначення 300-річчя битви під Полтавою.
З боку церкви у такому богослужінні могла б взяти участь Українська Православна Церква Київського Патріархату, Священний Синод якої ще у 1992 році ухвалив рішення про скасування незаконної анафеми, накладеної на українського гетьмана Івана Мазепу.
Не виключено, що до такого заходу приєднаються інші християнські конфесії, навіть окремі представники УПЦ-МП, які справедливо вважають Івана Мазепу не лише визначним державним, а й церковним діячем, який чимало зробив для становлення православ’я в Україні.
Що може стати на заваді такому дійству. Як завжди одне – брак політичної волі.
Автор: Богдан Червак, для УП
Джерело: Українська Правда, http://www.pravda.com.ua/news_print/2009/5/26/95427.htm
Заява Редакції
Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.
Українська музика рокeрує
Most Recent Articles
- Sep 10, 2015 10 ЗАПИТАНЬ ДО ВАШОГО КАНДИДАТА У ЧЛЕНИ ПАРЛАМЕНТУ - федеральні вибори в Канаді by Administrator
- Mar 23, 2015 Боротьба з корупцією та люстрація у владі. Погляд збоку by Administrator
- Dec 24, 2013 Звернення до землян by Guest
- Nov 6, 2013 Іван Мазепа by uttesseOntoft
- May 2, 2013 Якщо Україні і створювати газовий консорціум, то лише з Європою by Guest
ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ
HTML block #1
Random Articles
Twitter став доступним українською мовою. Фото
Інтерфейс Твіттера став доступним українською мовою. Так, у опції згори, де можна обирати мову, з’явилась "Українська мова".
Інженьор Ґете.
Блог професора Пономаріва Радіослухач Анатолій Сахник запитує, чому не можна казати «Ґьоте», адже німецькою мовою після «Ґ» стоїть «ö». Тому,...
Прес-випуск: Обсяги капітальних інвестицій Глибоцького району за I пів
За I півріччя п.р. у розвиток економіки області за рахунок усіх джерел фінансування було вкладено 703,1 млн.грн. капітальних інвестицій (без ПДВ),...
Україна, Львів: аНАТОмія безпеки
Україна, Львів: аНАТОмія безпеки Автор: Андрій Шкіль Поки Київ відзначатиме Покрову, вочевидь, традиційними вже сутичками правих і лівих сил...
Патріотизм – інструмент національної ідеї
Автор: Володимир Гонський Невже великий Реріх помилявся у своєму геніально простому визначенні, що "Призначення людини і людства -...
Actions
Повідомлення
Very Bottom Block Position
Ваше оголошення тут
Пишіть admin@ezreklama.com
Реклама 3
Новини
Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади
Nov 8, 2015
Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →
Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі
Nov 8, 2015
Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта" де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →
ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів
Sep 6, 2014
Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня. З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →