Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Чи знають у Росії більше за нас, або Чи спроможна Росія бути технологі

by Guest on Jul 13, 2010

Автор: Олег К. Романчук

Нещодавно побачили світ роздуми Леоніда Кучми "Зламане десятиліття". Один із висновків, які він пропонує читачам, полягає в тому, що Україна без кооперації з Росією не зможе вийти з економічної кризи.

Помовчимо. Подумаймо. Згадаймо Генрі Форда.

Легендарний американський капіталіст цілком слушно вважав, що для нормального функціонування суспільства й держави достатньо, аби були максимально високі заробітки й максимально низькі ціни.

Чи спроможний забезпечити це нинішній український уряд? Чи спроможний забезпечити це нинішній російський уряд?

У 1963 році спеціальна комісія Управління з науки й техніки США і Національного наукового фонду США доповідала американському президентові: "Добробут нації та обороноздатність країни зараз визначаються зовсім не сировиною, не мінеральними та іншими природними ресурсами і навіть не капіталом.

Вирішальним джерелом економічного зростання дедалі більше стають знання, а також індивідуальна та суспільна здатність їхнього використання. Носії й генератори нових знань - учені, конструктори, інженери, лікарі, педагоги та інші спеціалісти.

Тому центр ваги в політичному, військовому та економічному протистоянні світових держав дедалі сильніше зміщується в сферу вищої освіти.

Країна, яка не володіє системою освіти, здатною підготувати кадри вищої кваліфікації, неминуче відстане в техніці й технології. У політичному суперництві вона не має шансів на успіх".

Вище керівництво США і їхні союзники зробили належні висновки щодо порад учених.

Уже на той час розвинені держави світу стали витрачати на освіту понад 10 відсотків свого бюджету. СРСР - удвічі менше. Захід зрозумів, що фундаментальні дослідження працюють на світовий загал, а прикладні - безпосередньо на конкретну країну, живлять її.

Наслідки не забарились - через неповних три десятиліття "Верхня Вольта з ракетами" почила одвічним сном.

Чи зробило українське державне керівництво вже в роки незалежності необхідні висновки із цього приводу? - Питання риторичне.

За останні 10-15 років рівень знань випускників шкіл катастрофічно знизився. Нинішні умови вступу до технічних вишів дають можливість абітурієнтам зі знаннями математики й фізики в 125 балів стати студентами.

Але ми наразі не про це.

"Проблема України і Росії - це майже відсутність інноваційних галузей в обох країнах, а світова тенденція свідчить про об'єднання зусиль за пріоритетними напрямками наукових розробок", - констатує віце-прем'єр Володимир Семиноженко.

Так, проблема існує. Це правда. Тільки з ким об'єднуватись? З ким кооперуватись? З Росією?

На наш погляд, задекларована потреба в створенні українсько-російського інноваційного фонду та спільної з Росією наглядової ради з питань інноваційного розвитку не витримує жодної критики. Скоріше нагадує поспішну політичну акцію, ніж добре продуманий, виважений, науково обґрунтований крок.

І справді: наскільки цікавою, з технологічного погляду, для України є Росія? Чи не потерплять українські національні інтереси за такої кооперації?

Запитання далеко не риторичні.

Приміром, підписані нещодавно угоди про будівництво в Україні нових блоків АЕС за російськими технологіями породжують сумніви щодо доцільності такого проекту. Чи не станемо при цьому випробувальним майданчиком для модернізованих реакторів ВВЕР-1000, котрі, з невідомих причин, не були встановлені на Балаковській АЕС у Росії, для якої, власне, розроблялись?

Навіщо й далі прив'язуватись до РФ як монопольного постачальника ядерного пального для вітчизняних атомних електростанцій? Комусь, очевидно, не вигідний контракт із американською компанією "Вестінгхаус" на роботи з адаптації ядерного палива, як складова диверсифікації постачання ядерного палива й технологій?..

Якщо в Yandex або Google набрати ключові слова "Россия занимает место в мире", то довідаємося, що ця країна посідає 62 місце у світі за рівнем технологічного розвитку - між Коста-Рікою й Пакистаном, 70 місце у світі за використанням інформаційних і комунікаційних технологій. А перше місце у світі - за кількістю авіакатастроф, перше місце у світі з імпорту китайських автомобілів...

Зрозуміло, що сировинні багатства Росії наразі нас не цікавлять. Про інше йдеться.

У цій країні практично не виробляється наукомістка, високотехнологічна продукція. Бо практично не розвиваються відповідні галузі. Найкраще це помітно на "свята святих" російської держави -військово-промисловому комплексі.

Незалежні українські військові експерти мають цілковиту слушність, коли стверджують, що Росія не спроможна бути технологічним донором для України.

І справді. 10 березня 2010 року віце-прем'єр РФ Сергій Іванов поінформував депутатів Держдуми про становище, у якому перебуває російська фундаментальна й прикладна наука. Він, зокрема, наголосив, що ситуація з випуском вітчизняних комплектуючих більш ніж критична: в "оборонці" частка комплектуючих власного виробництва становить 35%, а "на гражданці" - 10%!

На думку Джорджа Фредеріка Джусберрі, експерта з Росії та колишніх радянських республік, працівника дослідного центру CERCES, росіяни насамперед зацікавлені в отриманні західних технологій, оскільки з ряду причин вони не можуть розвинути технології всередині країни. Росія, на думку експерта, є слабкою державою.

Усе логічно. Країна, яка не спроможна виготовити сучасний ноутбук чи сучасний автомобіль, не здатна модернізувати власними силами й власне військо.

Заступник міністра оборони РФ з озброєння Владімір Поповкін змушений констатувати, що для сучасної Росії імпорт озброєння став фатально неминучим. "І закуповувати бойові машини та різноманітне високотехнологічне обладнання ми будемо не в стратегічних союзників, яких у нас просто немає, якщо не вважати Республіку Білорусь, а в тих, хто продасть.

Технічний парк підприємств ОПК, у переваж, безнадійно застарів. Прославлені колись заводи просто фізично не можуть випускати бойову техніку справді нових поколінь"

Міноборони РФ закрило роботи по створенню танка Т-95. Не буде в держзамовленні й БМД-4 - найімовірніше, його замінять італійські бронеавтомобілі IVECO.

У 2008 році російські військовики були змушені закупити в компанії Israel Aerospace Industries 12 безпілотних літальних апаратів. Наразі ФСБ веде переговори з ізраїльською компанією Aeronautics Defense Systems про придбання нової партії БПЛА.

Найскандальніше імпортне замовлення Росії - французький вертольотоносець "Містраль". Тут ідеться й про придбання найсучасніших кораблебудівних технологій, оскільки Росія їх не має.

То чи може нинішня Росія розбудовувати в Україні модерні, світового рівня підприємства й галузі, постачати найсучасніші нанотехнології, надпотужні комп'ютери тощо? Або хоча б ефективно модернізувати вже наявні виробництва?

Інноваційний центр у підмосковному Сколкові на Силіконову долину "не тягне".

Сучасна Росія технологічно виснажена. Ну немає в неї аналогів Apple, Twitter, Cisko і край. І аналога Boeing немає. До речі, не виключено, що саме на заводах цієї американської компанії може розпочатися завершальне складання АН-124 "Руслан" вже як російського літака. Цікаво, чи українська сторона ще володіє документацією й ноу-хау на "Руслан"?..

То, може, Росія за рівнем освіти суттєво випереджає Україну?

Які місця у світових рейтингах займають МДУ, МФТІ, МІФІ, МВТУ? Без коментарів. Може, високим рівнем культури, соціальної зокрема, відома у світі Росія? Помовчимо.

Про яке посилення співробітництва в галузі освіти, та про яку інтенсифікацію студентських обмінів між Росією та Україною треба вести мову?

За знаннями треба їхати на Захід. Учитися нового й перспективного можна й треба на Заході. На цьому неодноразово наголошував у своїх лекціях знаменитий російський історик Василій Ключевський: "На Заході знають більше за нас і навіть для нас можуть багато зробити краще, ніж ми самі. Таким чином, Захід для нас і школа, і крамниця корисних виробів, і своєрідний курс історичних уроків".

Ось так. Не більше й не менше.

І насамкінець кілька слушних порад нашого сучасника, доктора економіки Осипа Мороза зі США:

"Україні необхідний технологічний, науково-фундаментальний прорив. Бо сьогодні на один і той же результат можуть працювати один японець, і багато-багато українців.

Світ разюче змінився. Те, що вчора вважалося головним багатством, - природні ресурси - нині поступається високим технологіям, науковим досягненням.

Потрібно створити атмосферу довіри в суспільстві.

І насамперед довіри до влади, уряду. Йому мають довіряти люди. Бо якщо не вірять свої, то й за кордоном не повірить ніхто, отже, не буде й вкладень. Це просто: коли не вірять банкові - гроші тримають під подушкою.

Корупція - це те, що першим може розвалити державу. Держава має бути сильною. Влада в ній міцною. І єдиною. Все це має базуватись на Законі.

Для держави дуже важливою є фахова адміністрація. Створення її для України - одне з негайних завдань".

Українській владі, якщо вона й справді українська, саме час дослухатися до цих важливих думок. І, врешті-решт, зробити належні висновки.

А щодо кооперації з Росією, то вона цілком можлива й потрібна, навіть попри те, що, приміром, Hewlett-Packard Co, Apple, Canon, Mersedes, Ford - це не візитівки Москви.

І ще. Співпраця з північно-східним сусідом аж ніяк не має шкодити українським національним інтересам.

А вони полягають і в тому, щоб заохотити близько двох тисяч українських учених, висококласних фахівців, яких цінують на Заході, повернутися додому. І вже на батьківщині творити новітні технології, котрі можуть змінити наше життя на краще.

Для цього слід ухвалити чіткі, зрозумілі закони, котрі б стимулювали реалізацію інноваційної моделі розвитку української держави. Вона має визначитися зі своїми пріоритетами, інакше не посяде достойного місця в міжнародному розподілі праці.

Замість постскриптуму

Україні конче потрібні інвестиції, інновації, новітні технології. Насамперед, ясна річ, - західні.

Але при цьому (sic!) українцям слід чинити, думати згідно із загальноприйнятими нормами західної цивілізації, а не по-візантійськи: чітко, по-діловому, чесно, відповідально. Слід наполегливо долати пострадянський консерватизм, опір до змін, ретельно й оперативно опановувати знання, уже вироблені світом.

На жаль, "совковість", набута українцями впродовж семи десятиліть комуністичного тоталітаризму, дуже часто стає причиною непорозумінь між потенційним інвестором і вкрай забюрократизованою держсистемою.

Саме через це український ринок залишила всесвітньо відома шведська компанія "Ікеа", позбавивши нашу державу 2,5 мільярдів доларів інвестицій. Через непоступливість української сторони щодо системи оподаткування найбільший у світі виробник персональних комп'ютерів і принтерів - корпорація Hewlett-Packard Co. - цього року відмовилася від планів будівництва у Львові власного ресурсного центру в Центральній і Східній Європі. А йшлося про дуже "великі гроші"...

Тим часом "Росія запропонувала Україні співробітництво в суднобудуванні", "Росіяни хочуть частку в гідроенергетиці України", "Україна і Росія дописують нафтову угоду", "Азаров поїхав до Москви, щоб "підтягти" співпрацю", "Росія хоче дослідити український авіапром"...

Це заголовки лише кількох повідомлень від 28 червня з рубрики "Новини" на УП.

Є запитання?..

Автор: Олег К. Романчук, шеф-редактор журналу "Універсум", спеціально для УП
Джерело: Українська правда
www.pravda.com.ua

Політичні оглядачі 717 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Й. Шефтель: новий суд над Дем'янюком не має сенсу

Й. Шефтель: новий суд над Дем'янюком не має сенсу Автор: Дмитро Каневський Кореспондент Української служби Бі-Бі-Сі в Ізраїлі Йорам Шефтель...

Політичні оглядачі

Догляд за взуттям

У більшості людей одна нога трохи більша. Тому, купуючи взуття, потрібно приміряти обидва черевики, чоботи чи обидві туфлі. При цьому не можна...

Корисні Поради/Повчальні

Точка зору: Хабарі та податки

Точка зору: Хабарі та податки Колонка редактора  KyivPost Суспільство у фінансовому плані поставлено з ніг на голову, хоча кількість...

Культура/Суспільство

Вифлеємський вогонь миру

Вифлеємський вогонь миру У світі Акція започаткована 1988 року Австрійською телерадіокомпанією як благодійний вчинок — донести світло з...

Культура/Суспільство

Падальщики історії

Падальщики історії Автор: Тарас Возняк Гіркі міркування напередодні Дня закінчення ІІ світової війни. Коли сходить сніг я завжди очікую двох...

Політичні оглядачі

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.