Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Українська астрономія: обсерваторій багато, потенціалу – менше

by Guest on May 1, 2012

Ярослав Яцків очолює Головну обсерваторію НАНУ від 1975 року 
 

Директор Головної астрономічної обсерваторії НАН України Ярослав Яцків розповів ВВС Україна, над чим працюють українські астрономи, що цікавого відбудеться на небі у червні і хто з українських депутатів має телескоп.

ВВС Україна: В якому стані перебуває сучасна українська астрономія?

Ярослав Яцків: Ми маємо в Україні три великі, значимі за міжнародними мірками астрономічні установи. Це Головна астрономічна обсерваторія (ГАО), Радіоастрономічний інститут НАН України в Харкові та Кримська астрофізична обсерваторія.

Що стосується Головної обсерваторії НАН України, то вона вже не є повноцінною спостережною обсерваторією. Київ "засвітився", а Обсерваторія має тікати від цивілізації – туди, де більше ясних ночей.

Тобто фактично зараз Обсерваторія перетворилася на штаб-квартиру і на місце, де ми маємо великі комп’ютерні можливості.

Крім трьох великих, у нас набереться ще з десяток менших спеціалізованих астрономічних установ, серед яких обсерваторії при університетах.

Україна – фактично найбільша за кількістю обсерваторій астрономічна держава в Європі. Але за потенціалом в останні десятиліття ми значно поступаємося в технічному оснащенні. Якщо Європа побудувала обсерваторії на Канарських островах, Європейську південну обсерваторію в Чилі, то ми 20 років фактично не розвиваємося, не маємо фінансування, щоб створювати нові великі об’єкти.

Останній наш здобуток – це побудова Високогірної астрономічної обсерваторії на піку Терскол в Приельбруссі ще в радянські часи.

ВВС Україна: Чи можна сказати, що коли українські астрономи роблять якісь важливі відкриття, то це відбувається за межами України?

Ярослав Яцків: Ні.

Для астрономів є три можливих варіанти праці.

Перший – працювати у великих міжнародних колективах, маючи доступ до міжнародної астрономічної інфраструктури. Другий – робити в себе дослідження, які не потребують великої інфраструктури, але які засновані на унікальних українських ідеях і потребують певного терпіння, на яке іноді нездатні наші зарубіжні колеги.

І третій вид робіт: те, що потрібно українській державі. Наприклад, служба Сонця, служба часу тощо – те, що має практичну мету.

А сказати, що ми отримуємо результати тільки завдяки тому, що працюємо десь за кордоном, не можна.

ВВС Україна: Наведіть приклади українських успіхів у астрономії.

Ярослав Яцків: У нас є ряд відомих у світі шкіл, в яких ми маємо пріоритет. Наприклад, це школа декаметрової радіоастрономії академіка Семена Яковича Брауде, де вивчаються радіохвилі від небесних об’єктів довжиною 10-20 м.

Свого часу Брауде в Харкові запропонував побудувати найбільший у світі декаметровий радіотелескоп УТР-2. Нині його послідовник і учень, академік Олександр Коноваленко, досліджує в Харкові певні особливості спектрів декаметрового випромінювання і здобуває таку інформацію, яку поки що не може отримати ніхто в світі: від пульсарів, від інших об’єктів нашого Всесвіту, в тому числі й від Сонця.

Музей обсерваторії

Нині Головна обсерваторія - це, переважно, штаб-квартира астрономів, а не спостережний пункт

Отже, ми можемо сказати, що Україна має світовий пріоритет в галузі декаметрової радіоастрономії.

ВВС Україна: А чому в інших країн немає такої техніки?

Ярослав Яцків: Тому що не було такої ідеї.Ми ж побудували не лише один телескоп, а цілу так звану радіоінтерферометричну систему УРАН, тобто створили для харківського телескопа елементи під Полтавою, Одесою і Львовом. Таким чином, приймаючи випромінювання на різні антени, можна будувати структуру джерел. Ніхто в світі цього не запропонував і не зробив – зробила Україна.

ВВС Україна: А що це дозволяє виявити? Який практичний результат цих досліджень для науки?

Ярослав Яцків: Ви можете краще спостерігати джерело радіовипромінювання, його структуру, досліджувати особливості виникнення і поширення випромінювання. Це наука, нові знання про світ.

Якщо колись усі знання ми отримували, спостерігаючи небо лише у вузькому оптичному діапазоні, то від початку космічної ери астрономи отримали можливість реєструвати все випромінювання в електромагнітному спектрі: від гамма-променів до радіохвиль. Таким чином, ми отримуємо значно більше інформації про Всесвіт.

Років 15 тому Європа схаменулася і будує своє систему LOFAR – Low Frequency Astronomy (Низькочастотна астрономія). І вже років через 3-5 вона нас пережене. Щоб не втратити пріоритет, ми в НАН України виділили фінансування на модернізацію нашого телескопа УТР-2.

ВВС Україна: Які ще спостереження ведуть українські астрономи?

Ярослав Яцків: Наші люди з ГАО спостерігають нові комети, супутники планет, ведуть різноманітні спостереження об’єктів далекого Всесвіту. Вивчаємо астероїдну небезпеку. На піку Терскол українські астрономи спостерігають за об’єктами, які можуть колись стати загрозою для людства.

Чим далі від вогню, тим спекотніше?

Наталія Щукіна

Наталія Щукіна, завідувач відділу фізики Сонця, розповідає про одну з проблем, над якою працюють українські астрономи.

Зовнішня оболонка фотосфери Сонця – шару, де формується світло – має температуру близько 6000°С. А далі відбувається незбагненне. Уявіть, ви сидите біля багаття, вам жарко. Чим далі ви відходите від вогню, тим має бути холодніше. Але на Сонці виникає парадокс: чим далі рухатися у зовнішні від фотосфери шари, тим гарячіше стає - мільйони градусів за Цельсієм.

Над цим парадоксом б'ються вже років сто. Проблема – знайти джерело цієї енергії і яким чином вона переноситься у верхні шари.

У 2004 році наш відділ спільно з Інститутом астрофізики на Канарських островах опублікували у журналі "Nature" статтю, в якій ми пояснюємо, звідки береться ця енергія. На нашу думку, основна справа в масштабних магнітних полях у фотосфері. Вони слабкі, але запас енергії у них величезний, і ми показали, що її достатньо, аби нагріти корону Сонця до мільйона градусів.

Зараз ми завершили модернізацію телескопа для спостереження за Сонцем і готуємося провести новий 11-річний цикл спостережень.

У вивченні Сонця ми маємо можливість кооперації з Іспанією, де на Канарських островах є сонячні телескопи різних країн, і наші науковці там часто працюють.

У нас є відділ фізики зір і галактик, де працює академік НАН України Юрій Ізотов. Він використовує всі найкращі телескопи світу і вивчає вміст первинного гелію на початку створення нашого Всесвіту.

У Харкові діє планетна школа Миколи Барабашова, де займаються дослідженнями Місяця і планет.

У обсерваторії Київського університету працює відомий учень Сергія Всехсвятського, який вивчав комети, Клим Чурюмов. Нині європейський космічний апарат "Розетта" летить до відкритого ним тіла – комети Чурюмова-Герасименко.

Прикладів можна навести багато.

ВВС Україна: Назвіть три, на вашу думку, найважливіші астрономічні відкриття ХХІ століття.

Ярослав Яцків: Прискорене розширення Всесвіту – це взагалі революція в усьому природознавстві. Ми побачили, що наш світ не просто розширюється від моменту Великого Вибуху, а це розширення відбувається з прискоренням.

Космологи створили модель Всесвіту від початкового вибуху. Ми не знаємо, що було в нульовий момент. Можливо, це тільки Господь Бог вам може сказати, що там було. А вже після 10 в мінус 33-й степені секунди після вибуху можемо говорити науково.

Після того, як стався цей вибух, з часом, під дією гравітації, розліт, здавалось би, мав уповільнюватись. Однак спостереження виявили, що він прискорюється. Значить, є та темна енергія, що його прискорює, і астрономи визначили, що її значно більше ніж тієї енергії, яка піддається спостереженню.

Друге – це екзопланети, коли ми маємо можливість порівнювати свою Сонячну систему з іншими планетарними системами.

І третє – це гамма-спалахи, які є дуже цікавими об’єктами. Джерело і причини цих явищ поки що невідомі. Спостереження за ними велися й раніше, але зараз це відбувається більш інтенсивно, з телескопами, які працюють в автоматичному режимі.

ВВС Україна: Українські астрономи шукають екзопланети?

Ярослав Яцків: Так, ми ведемо пошуки екзопланет з наземних астрономічних засобів, це теж можливо – наприклад, через спостереження на тому ж Терсколі.

Екзопланети досліджуються і в нашому відділі фізики тіл Сонячної системи, і в Інституті астрономії Харківського університету.

ВВС Україна: Які найцікавіші астрономічні події очікуються в 2012 році?

Глобус Місяця

На цьому музейному глобусі Місяця, виготовленому ще до того, як людям вдалося сфотографувати зворотний бік супутника, видно порожні сектори

У ніч проти 6 червня з 22 години за всесвітнім часом відбудеться рідкісна космічна подія – проходження Венери перед диском Сонця.

ВВС Україна: За цим можна буде спостерігати неозброєним оком?

Ярослав Яцків: Так. Це буває раз на сто років з повтором через 7-8 років.

Свого часу за таким проходженням спостерігав Михайло Ломоносов. Він побачив, що планета, проходячи перед Сонцем, виглядає не як чіткий "круглячок", а має розмитість. Ломоносов перший припустив, що це атмосфера, і став відомий у світі як відкривач атмосфери Венери.

В Україні за цим явищем можна буде спостерігати під час сходу Сонця.

Наступний раз таке проходження буде в 2117 році.

До речі, ми щороку видаємо календар астрономічних подій.

ВВС Україна: А чому на обкладинці календаря знаки Зодіака? Це не натяк на астрологію?

Ярослав Яцків: Ні, це для краси. Адже зодіакальні сузір’я, мабуть, найвідоміші з усіх сузір’їв, що є на зоряному небі. Стосовно астрологів - вони просто обдурюють людей і використовують це для всяких сумнівних пророцтв.

ВВС Україна: Сьогодні в світі популярна аматорська астрономія, продається багато аматорських телескопів. Наскільки вона розвинена в Україні?

Ярослав Яцків: У нас дуже багато цього. Багато людей купують телескопи, наприклад, відомий народний депутат Станіслав Довгий. У нього є гарний телескоп, він цим цікавиться.

ВВС Україна: Аматори якимось чином можуть допомогти професіоналам у спостереженнях?

Ярослав Яцків: Рідко, але таке буває. Наприклад, наш колишній співробітник Юрій Іващенко, якого тепер можна назвати аматором, багато спостерігає за космічним сміттям, що дуже важливо для польотів. Ці об’єкти потрібно знати і каталогізувати, бо це ціла проблема для космічних місій.

Українська служба ВВС

 
 
Наука/Технології 668 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

На рівні кращих світових стандартів

Працюють фахівці інституту травматології та ортопедії АМН України, повертаючи до повноцінного життя тисячі людей Георгій Гайко народився на...

Наука/Технології

Раз берізка, два берізка, або Секрети спортивного орієнтування з перши

«Якщо ви бодай раз у житті ходили у ліс по гриби, можете вважати, що уявлення про орієнтування у вас вже є. А якщо кошик і ніж грибника...

Спорт

Надія не помирає

Тривала зима..Все стояло у переляках  .Дерева тужливо споглядали на заплакане небо,а воно журилось,чекаючи весну.Тріщала зима від...

Література

Багаторічний конфлікт між Палестиною та Ізраїлем

      Точна дата, з якої можна відраховувати хронологію, існує. Це 29 листопада 1947 року, коли Генеральна асамблея ООН прийняла...

Політичні оглядачі

1939 - шлях до війни. Наслідки для Латвії

1939 - шлях до війни. Наслідки для Латвії Автор: Людмила Пилип 23 серпня виповнюється 70 років з дня підписання пакту Молотова-Ріббентропа....

Історія

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.