Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Вчені дізналися, як розсіюється зоряний пил

by Guest on Apr 19, 2012

Астрофізики повідомляють, що вирішили давню загадку науки про те, яким чином зірки перед своєю смертю викидають у космос матеріал, з якого потім формуються планети.

Відомо, що такі зірки, як наше Сонце, в останні роки свого існування вивергають у космічний простір величезну кількість своєї маси у вигляді пилу, однак донедавна було незрозуміло, яким чином цей пил розпорошується.

Стаття в журналі "Nature" описує астрономічне дослідження, автори якого взялися розгадати цю таємницю.

Вони виявили, що крупинки зоряного пилу мають розмір близько тисячної долі міліметра – і цього достатньо, щоб вони рухалися під тиском світла зірки, яка затухає.

Команда астрономів з австралійських та європейських університетів вивчала три так званих червоних гіганти – зірки, які колись були такими, як нині наше Сонце, але запас водню в яких вичерпався і вони роздулися до велетенських розмірів.

У таких зірках, які згодом стають білими карликами, відбувається процес, схожий на радикальний прояв сонячного вітру, що його породжує наше Сонце. Завдяки цьому вітру зірки перед загибеллю відштовхують від себе велику частину власної маси, яка набуває вигляду газу та піщинок мінеральних матеріалів.

Провідний автор дослідження, Барнабі Норріс із Сіднейського університету, розповів Бі-Бі-Сі, що зірки – це "великі переробні станції галактики", бо матеріал, який вони віддають космосу, "йде на створення наступних поколінь зірок і планет".

Крихітні вітрила

Донині астрономів бентежило питання: яким саме чином виштовхується цей матеріал? Комп’ютерне моделювання показувало, що крупинки пилу, які віддаляються від зірки, мають бути настільки дрібними, що просто поглинуть світло довкола себе і сильно розігріються.

Щоб вивчати пил довкола трьох червоних гігантів, пан Норріс та його колеги використали Дуже Великий Телескоп (ДВК) у Чилі, застосувавши техніку, яка називається поляриметрична інтерферометрія.

Світло від цих трьох зірок, як і від нашого Сонця, неполяризоване – тобто його хвилі поширюються у довільних напрямках.

Однак світло, яке зіштовхується з довколазоряним пилом, відбивається переважно в наш бік, поширюючись уздовж конкретного напрямку – так само, як світло, відбите озером, поляризоване вздовж напрямку, паралельного до поверхні водойми.

Команда розробила метод, який блокує частину світла, що потрапляє до ДВК, і накладає зображення зірок з різною поляризацією. У результаті вчені змогли розрізнити віддалені об’єкти, кутова відстань між якими – всього 15 мільярдних градуса.

"Це все одно, що якби ви були в Сіднеї і дивилися на чашку кави, яка стоїть на столі в Мельбурні, і вам вдалося б виміряти її розмір", - пояснив пан Норріс.

Вчені побачили, що сформована з пилу сфера, яка оточує червоних карликів, виявилася меншою, ніж передбачали багато моделей – її радіус був не більшим за два радіуси самої зірки.

Через те, що крихти пилу розсіюють світло по-різному, залежно від кольору самого світла, яке потрапляє на них, вчені змогли проаналізувати дані, отримані від різних кольорів, і визначити середній розмір зерна: трошки більше, ніж половина тисячної частинки міліметра.

Це набагато більше, ніж очікувалося, і як пояснив пан Норріс, цей розмір достатньо великий, аби розгадати таємницю, яким чином зоряний пил виштовхується в космос. "Часточки пилу – це наче багато крихітних вітрил, в які дує вітер, або, в нашому випадку, світло зірок", - сказав він.

"Механізм, завдяки якому маса рухається геть від зірок, - одне з найбільших питань зоряної астрономії, яке лежить в основі всього нашого розуміння того, яким чином важкі елементи розсіюються по галактиці. Наше дослідження – лише маленький шматочок у вирішенні цієї загадки", - додав вчений.

Українська служба Бі-Бі-Сі

Наука/Технології 703 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Як правильно: "полька" чи "полячка"?

Блог професора Пономаріва Радіослухач Юліан запитує, як правильно казати: "п'ятнадцятого вересня" чи "п'ятнадцяте вересня"?...

Лінгвістика

Xамелеони здобич приклеюють, змія – душить і ковтає

Xамелеони здобич приклеюють, змія – душить і ковтає Автор: Олеся Пастернак Очі – незалежні одне від одного «Єменських...

Тварини

На Сонці збурення, на Землі – бурі

Автор: Іванка ТРОСТЯНЕЦЬ Механізм утворення магнітних бур такий: у періоди підвищеної сонячної активності на Сонці стаються спалахи, під час...

Наука/Технології

Вінницькі мультики показують у трьох країнах

Вінницькі мультики показують у трьох країнах Автор: Валентина МУРАХОВСЬКА Український дитячий мультик ”Розповіді доброї книги”...

Розваги

Досягнення в онкології

Досягнення в онкології Автор: Diana Merezhko.  PhD Продовжуються випробування нового препарату АЕ-941 ( Neovastat), який застосовується...

Здоров'я

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.