Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Екологічний одяг: мода чи необхідність?

by Administrator on Mar 31, 2009

Екологічний одяг: мода чи необхідність?

Автор: Віра Балдинюк 

Шведські дизайнери стверджують, що пересічний покупець одягу насправді не має уявлення, з якої сировини виготовлено річ. Якщо одяг бавовняний, то найбільш імовірно, що сировину вирощували із застосуванням смертельно небезпечних хімікатів та в нелюдських умовах праці. Дизайнери мають цілу низку порад, як допомогти світові і як підходити до вибору одягу з відповідальністю.

Термін "sustainability"(раціональне використання) стосовно одягу і текстильної індустрії почали вживати ще у 1987 році. Та якщо раніше розмови про екологічне вбрання були частиною чергового модного тренду, забаганкою диваків, то сьогодні стає очевидним поворот великої групи дизайнерів у напрямку до нового мислення. Воно полягає у підвищеній відповідальності за продукт – від моменту вирощування матеріалів (льону, коноплі, бавовни) до повторної переробки одягу. 

Жертви моди 

"Жертви моди" - це не шопоголіки і не заручники престижних марок одягу. Це люди, які працюють на бавовняних плантаціях і потерпають від отруєння пестицидами. Про це розповідає Маркус Бергман, дослідник моди та співвласник фірми Bergman’s, яка займається вирощуванням екологічної бавовни в Перу з 1986-го року. За словами Бергмана, текстильна індустрія сама не володіє інформацією, звідки та якої якості надходить сировина. Споживач може упевнено відповісти, що його річ була пошита в Китаї, але країну-виробника бавовни може назвати лише семеро з 10 тисяч опитаних людей.

Згідно з даними Американської агенції захисту довкілля (U.S. EPA), 7 основних видів пестицидів із 15, які використовують під час вирощування бавовни, - небезпечні канцерогенні речовини, які десятиліттями залишаються в ґрунті та воді й спричиняють високу смертність робітників. До того ж, бавовну збирають вручну, тому повністю обмежити контакт зі шкідливим продуктом неможливо.

Так, на полях Перу в ґрунтах досі знаходять заборонений з 70-х років інсектицид ДДТ, надзвичайно токсичну сполуку, накопичення якої в організмі призводить до ракових захворювань, генетичних порушень і втрати репродуктивної функції. За інформацією ВОЗ, близько мільйона дітей віком від 7 до 12 років допомагають дорослим на забруднених полях. В Ірані найпоширенішою причиною дитячої смертності є отруєння пестицидами. Фермери, які застосовують хімікати на своїх полях, скаржаться на діарею, шлункові болі, нудоту та недомагання, адже вони працюють навіть без захисних костюмів. 

Чиста сировина – чиста совість

Ціна на бавовну-сирець на світовому ринку не підвищувалася останні 20 років, водночас одяг з нього дорожчає ледь не кожного сезону. "Усі вершки збирає останній агент в довгому ланцюзі, і бавовни він навіть не торкається. Тоді чому ж звичайні робітники мають потерпати від хімікатів? Соціальна відповідальність охоплює лише останню фазу виробництва одягу, а проблема посилюється з кожним роком. За дванадцять років, які я провів у цьому бізнесі, мало що змінилося, а в цей час від забрудненої бавовни вже загинуло 40 тисяч людей", - розповідає Бергман. 

Bergman’s були першими виробниками екологічно чистої бавовни, однак за останні десять років ідея розумного використання природних ресурсів стає дедалі популярнішою. Так, Продовольча і сільськогосподарська організація Об’єднаних Націй разом з ЄС упродовж 1999-2004 років відкрила мережу агрошкіл у Бангладеш, В’єтнамі, Пакистані, Індії та Китаї, де фермери вчилися вирощувати екологічно чисту бавовну. Загалом на програму з екологічної освіти Азії було витрачено 12,4 мільйонів доларів, що принесло позитивні результати. У Пакистані виробництво екологічно чистої бавовни за ці роки зросло на 10%.

Основа екологічного вирощування бавовни – відмова від пестицидів та застосування природного запилення. Наприклад, на бавовняних полях Перу застосовують феромонні приманки для шкідників та добрива на рослинній основі. Для того, щоб сировина, а потім і готовий продукт вважалися екологічно дружніми, вони мають отримати екологічне маркування за стандартами ЄС. Тут вже враховується не лише відсутність хімікатів, а й мінімальне використання води та можливість повторного використання матеріалу. Власне, в цьому і полягає зміст екологічного підходу – думати про продовження циклу "життя" однієї речі.

Міфи і факти екомоди 

Модна індустрія нав’язує споживачам надто швидкий темп, який не відповідає реальним потребам людства і спричиняє марні витрати природних ресурсів. Якщо у 80-х роках ми купували одну пару взуття для занять спортом, то сьогодні нам пропонують десяток видів кросівок і мокасин – окремо для аеробіки, окремо для бігу, окремо – для піших прогулянок. На цьому наголошує Матільда Там, тренд-сетер, професорка і викладач у дизайнерських коледжах Стокгольма і Лондона.

"Людині сьогодні дуже важко встояти перед установками, які роками нав’язувалися суспільству. На це працюють сезони моди, глянцеві журнали і самі покупці. Світ не живе такими швидкими сезонами, які пропонуються з подіуму. Для порівняння: у 1997 році одна жінка купувала на рік в середньому 19 суконь, сьогодні – 34. Люди все ще помилково вірять у те, що за допомогою пари гарних джинсів можна знайти друзів", - каже дослідниця моди.

Матільда Там упевнена, що 80% впливу одягу на довкілля залежить від самого дизайнера, як наслідок – відповідальність лягає і на плечі покупця. Тому починати потрібно з власного ставлення до моди – з нової парадигми мислення. Перші кроки до цього вже зроблено: у 2005 році на Тижні моди в Нью-Йорку еко-дизайнери вперше виступили цілою групою. Після цього мережа магазинів Barneys уперше розмістила рекламу "зеленого" одягу у своїх вітринах і десятки провідних дизайнерів світу звернули свій погляд на екологічну сировину.

Невеличкою революцією у світі модного одягу став крок компанії Marks&Spenser, яка використала на бірках для одягу слоган "Думай кліматично. Пери при 30 С". Матільда Там пророкує, що у майбутньому на одязі будуть прозорі бірки з довгим детальним списком використаних ресурсів, поширеною стане практика гарантії на одяг, як це вже робить британська компанія Howies, яка видає 10-річну гарантію на свій одяг, що в умовах одноденної моди просто немислимо.

"На футболках зазвичай пишуть 100% бавовна. Насправді чистої бавовни там 73%, решта – синтетика і хімія, яку використовували для її вирощування. Закупівля чистої бавовни нам коштує на 30% дорожче, ніж звичайна бавовна. Тому наш одяг стає трохи дорожчим, але воно того варте. Подумайте про футболку, яку ви носите на тілі 10 годин на день", - кажуть в компанії.

Найбільший міф стосовно екологічного одягу - ніби він має надто нудну пастельну палітру, він антисексуальний і виглядає старомодно. Насправді еко-дизайнери давно подбали про соковитість барв і привабливість силуетів. Екологічний одяг може виглядати надзвичайно стильно і позачасово, в той час як типова сукня з позаминулого сезону легко може зробити з людини посміховисько. У цьому можна переконатися на виставці Eco Chic, яка триватиме у Центрі сучасного мистецтва до 5 квітня.  

Кілька кроків модника назустріч природі

Українських модників може відлякати дорожнеча екологічного одягу. Втім, стати дружнім до довкілля можна і без великих витрат. Для цього потрібно дотримуватися кількох порад: критично подивитися на свій гардероб. Як показують дослідження, людина активно використовує лише 40% одягу, решта просто висить у шафі чи перекладається з шухляди в комод.

Зайвий одяг з’являється внаслідок несерйозного ставлення до покупок, образ шопоголіка активно пропагується модними серіалами на кшталт Сексу і міста та глянцевими журналами. Щоденна купівля речей нагадує схильність сучасної людини до переїдання. Очевидно, кожен другий з покупців відчував на собі дію купівельного неврозу – так званого "ефекту Дідро", коли в домі з’являється надто красива і дорога річ, після якої решта одягу здається недостойною. Як результат – все нові й нові покупки.

Важлива умова екологічності одягу – його виготовлення у місці, наближеному до місця збору сировини (льону, конопель, вовни, шовку, бавовни, водоростей) і товарного збуту, раціональне транспортування та ціна, в яку закладено не спекуляції на сировині, а ціну людської праці. 

Дизайнери стверджують: потрібно звикнути до думки, що одяг повинен мати довше життя, ніж один сезон. Поява секонд-хендів високого класу – найкраще тому підтвердження. Сьогодні жоден справжній модник не може оминути крамниці на кшталт Filippa K у Лондоні, де продають стильний вживаний одяг.

В Україні, як і в усьому світі, набувають популярності вечірки swishing – зібрання друзів, які приносять хороший, але непотрібний одяг, щоб обмінятися ним і вибрати на свій смак щось новеньке, не витрачаючи зайвих коштів. Цілком прийнятною для сучасної людини має стати практика прокату сукні, коли планується важлива вечірка, але не хочеться захаращувати шафу.

Якщо ж думка про одяг з чужого плеча для вас все ще неприйнятна, а для креативного шиття бракує часу та фантазії, варто почати зі "щоденника покупця" - свідомо планувати купівлю одягу, реально оцінювати ступінь зношеності речей, очистити шафу від одягу, який роками висить і "чекає на схуднення", влаштовувати прання при низькій температурі і тільки тоді, коли набрався повний барабан пральної машини. Також варто знайти адреси притулків, де непогані, але вже набридлі речі можуть прожити ще одне життя.

"У недалекому майбутньому існуватимуть одяготеки - аналоги бібліотек. Модні магазини матимуть прибутки не від продажу товарів, а від супутніх послуг (ремонт, перешивання одягу, креативна переробка і доповнення унікальними елементами)", - говорить про майбутнє Матільда Там. "Щоденний акт одягання - це поетичний акт. Треба вірити в поезію повсякдення", - доповнює дизайнерку Маркус Бергман.

Автор: Віра Балдинюк, "Новинар"

 Джерело: Новинар.

Фото 1: www.inhabitat.com Речі еко-дружньої дизайнерки з Нью-Йорка Bahar Shahpar виглядають яскраво

Фото 2: www.bergmanstore.com/ Одяг з органічної бавовни виглядає стильно і модно, хоча й поза останніми тенденціями з  журналів

Фото 3: www.howies.co.uk Футболка - річ, яка понад 10 годин торкається вашого тіла.

Мода/Краса 2195 Переглядів

Author

admin

Administrator

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Постать Петра Сагайдачного в історії України

Постать Петра Сагайдачного в історії України   Автор: Юлія Лучик      Історія України дала світу безліч визначних...

Історія

Вчені виявили найбільшого павука, що живе в павутині

Вчені виявили найбільшого павука, що живе в павутині Вчені виявили новий вид павуків-хрестоносців, який є найбільшим з усіх видів цих...

Тварини

Весняна чоловіча мода: зіжмакана сорочка або строгий костюм

Автор: Оксана Негода Як вдягатися навесні: у зручний повсякденний трикотаж і джинси чи носити піджак і сорочку? Для нинішньої весни пропонуються...

Мода/Краса

Українців убивали мільйонами

Українців убивали мільйонами Терор голодом: 1920-ті — сталінська генеральна репетиція 1932-1933 рр. Автор: Костянтин НІКІТЕНКО Незважаючи...

Історія

Гігієнічні фактори розвитку дітей дошкільного віку

Гігієнічні фактори становлять неодмінну передумову всебічного розвитку дітей дошкільного віку і є важливим засобом фізичного виховання. Органічна...

Здоров'я

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.