Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Лінія поділу Європи: економічна чи релігійна?

by Guest on Sep 3, 2012

Після останнього європейського самміту у Брюсселі було багато розмов про поразку канцлера Німеччини Ангели Меркель, яку вона, начебто, зазнала від тих, кого називають "новим латинським союзом" Італії та Іспанії за підтримки Франції.

Багато німців невдоволені тим, що їхній уряд пішов на багато поступок. Напевне, не буде великим перебільшенням сказати, що ця ситуація - лише один з останніх проявів протестантської критики, спрямованої на те, як "латиняни" ставляться до грошей. Це ставлення має глибоке коріння у німецькій культурі і має релігійну основу.

Борг як гріх

До церкви у Німеччини зараз ходять так само нечасто, як і у інших світських країнах. Проте ідеї, закладені релігією, і надалі формують те, як німці говорять та думають про гроші. Слово "борг" у німецькій мові - schuld - означає також "провина" або "гріх".

Для Ангели Меркель, дочки протестантського священника, розмови про заощадливість та відповідальне витрачання грошей є природніми.

Те, що пані Меркель часто наполягає, що "альтернативи заощадливості немає" (що нагадує британцям про Маргарет Тетчер), можна порівняти із рішучими словами лідера німецької Реформації Мартіна Лютера "На цьому стою, і не можу по-іншому".

На фото: Католик Конрад Аденауер підписує Римську угоду від імені Німеччини

 

Католик Конрад Аденауер підписує Римську угоду від імені Німеччини Новий президент Німеччини Йоахім Гаук, який може відіграти важливу роль у засадничих суперечках щодо майбутнього спільної європейської валюти, також має протестантське коріння - власне, він є колишнім лютеранським священником.

Населення Німеччини приблизно навпіл розділене на вірян - протестантів і католиків та вірних інших релігій, - і тих, хто не вважає себе віруючими. Тому збіг обставин, коли і президент країни, і канцлер належать до протестантського табору, символізує певні зміни у Німеччині з часів об'єднання початку 90-х.

І Меркель, і Гаук походять зі Східної Німеччини, традиційно протестантського регіону, тоді як у Західній Німеччині було кілька впливових політичних діячів-католиків, які у повоєнні десятиліття поділяли ентузіазм європейської інтеграції, що походив переважно від католицьких держав.

Нова Священна Римська імперія?

Колишній канцлер Західної Німеччини Конрад Аденауер був католиком, і дуже недовірливо ставився до пруських традицій Сходу Німеччини. Саме за Конрада Аденауера було підписано Римський договір 1957 року.

Карл_Великий

(На фото: Карл Великий, засновник Священної Римської імперії, кордони якої співпадають із кордонами країн-засновниць ЄС, також запроваджував спільну валюту)

Цією угодою було створено Європейське економічне співтовариство - попередник нинішнього ЄС. І між шістьма державами, які підписали первинну угоду, існує очевидний зв'язок із тією територією, яка колись була Священною Римською імперією Карла Великого.

Карл Великий, до якого сучасні прихильники євроінтеграції ставляться як до своєрідного святого-покровителя Європейського Союзу, також створив для своєї єдиної держави спільну валюту - каролінгівський лівр.

Гельмут Коль, який привів Німеччину до політичного та економічного возз'єднання на початку 90-х, був ще одним католиком із долини Рейну, який часто відвідував собори і говорив про давнє духовне коріння об'єднаної Європи.

Також було багато розмов про те, як німці принесли свою улюблену Німецьку марку "на вівтар Європейської єдності"

Проте возз'єднання Німеччини також означало повернення столиці до Берліну, подалі від тісних зв'язків з католиками , що явно відчуваються на Заході та Півдні країни.

А криза у єврозоні лише посилила дуже давні суперечки щодо того, чи справді німці, яких сформував протестантизм, відрізняються від "латинян"-католиків та їхніх союзників.

Інфляція - від лукавого

Ще від часів Середньовіччя німецькі банки працювали набагато більш обережно, ніж італійськи чи іспанські. Скептично налаштовані німці також вказували історичний приклад із провалом "латинського монетарного союзу" у ХІХ столітті.

Тодішня Німеччина, об'єднана пруськими лідерами у власний митний союз, не приєдналася до "латинського союзу". А сам "латинський союз" кілька років намагався вижити після того, як кілька країн, включно із Папською державою, надрукували набагато більше грошей, ніж планували на початку.

Політики та держави, які применшують важливість грошей, набувають в очах занепокоєних німців диявольських рис.

У "Фаусті" Гете, одному із найвідоміших творів німецької літератури, Мефистофель переконує імператора Священної Римської імперії у потребі надрукувати нові паперові гроші (попри попередження одного із радників про те, що така пропозиція походить від Сатани).

Порядок порушується тоді, коли піддані імператора починають витрачати набагато більше, ніж заробляють.

Гіперінфляція Веймарської республіки на початку 1920-х, коли "гроші збожеволіли" разом із мораллю суспільства, здавалося виповненням дияволічних замислів.

Нові старі розподіли

Деякі німці вважають, що єврозоні було б краще розділитися на якийсь "латинський союз", з одного боку, та на групу країн-однодумців на чолі із Німечиною, включно із кальвіністською Данією та лютеранською Фінляндією, з іншого.

Колишній голова Асоціації промисловості Німеччини Ганс-Олаф Хенкель заявив що "євро роз'єднує Європу".

Він закликає німців, данців та фінів "виявити ініціативу і залишити єврозону", створивши окреме "північне євро".

Мартін_Лютер

(На фото: Лідер Реформації Мартін Лютер, можливо, не всіх пустив би до зони євро)

Що це, як не новий злам на старій розподільчій лінії? До того ж, уряд у Берліні вже почав готуватися до того, що вважає важливим ювілеєм - у 2017 році виповниться 500 років відтоді, як Лютер почав Реформацію.

Лютер протестував проти індульгенцій - сумнівної спроби папського Риму вирішити фінансові проблеми за рахунок продажу "звільнення від гріхів" для європейців.

Один німецький оглядач, Штефан Ріхтер, зловтішно припустив, що проблем єврозони вдалося б уникнути, якби Матрін Лютер входив до переговорної групи, що готувала Маастріхтську угоду, якою визначалося, які країни можуть приєднатися до зони євро, а які - ні.

"Він би сказав: слухайте уважно - жодна непореформована католицька країна не приєднається до єврозони", - каже Штефан Ріхтер, і додає, що в результаті євро був б набагато більш міцним.

Сам пан Ріхтер є католиком, але захоплюється "економними економіками".

"Забагато католицизму згубно впливає на державні фінанси, навіть зараз, у XXI столітті", - припускає оглядач. Він також вважає, що деякі традиційно католицькі держави, такі, як Польща чи Автрія, через географічну та історичну близькість перебувають під впливом протестантської Німеччини. "Можливо, вони і католики, але зі здоровою часткою протестантизму у фінансах", - зауважує Ріхтер.

Із наближенням 500-річчя початку реформації у 2017 році, звісно, буде багато розмов про те, що насправді розбіжності між протестантами та католиками не є надто суттєвими.

Проте зазвичай дуже заощадливий уряд Ангели Меркель вже виділив 35 мільйонів євро на відзначення цього ювілею народження протестантизму.

А де у 2017 році буде єврозона? Там, де зараз? Чи, можливо, змириться із історичним поділом, і розділиться на дві частини - марнотратних "латинян" та протестантських проповідників поміркованості?

На фото: На мапі Європи ХVI століття за часів Реформації такі ж самі лінії розподілу, як і нині

Бі-Бі-Сі

 
Міжнародні відносини 715 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Збережімо річку Дніпро!

Дніпро є найбільшою річкою України. Довжина 2201 км,а в межах України 981 км. Водний режим річки визначається добре вираженою весняною повінню,...

Довкілля/Екологія

Постать Миколи Міхновського

Автор: Валерія Фадєєва Микола Міхновський - одна з найколоритніших та суперечливих історичних постатей українського політичного руху. Що ж ми...

Історія

СС "Галичина": визнати не можна засудити

СС "Галичина": визнати не можна засудити Автор: Остап Кривдик Найпопулярніший блоггер пострадянського простору Другой днями...

Політичні оглядачі

Наростання національно-визвольного і революційного руху

Автор: Щербаківський Антон Початок XX ст. в історії України характеризується загальним революційним піднесенням, що було викликане гострими...

Історія

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.