Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

У Москві вшанували "легендарного" Кіма Філбі

by Guest on Dec 10, 2010


У Росії вшанували пам’ять британського офіцера розвідки, який працював агентом для СРСР.

Служба зовнішньої розвідки Росії відкрила барельєфну плиту на стіні свої штаб-квартири, де Кім Філбі зображений у вигляді дволикого римського бога воріт Януса.

Церемонію, яка відбулася в четвер, очолили віце-прем’єр-міністр російського уряду Сєргєй Іванов та голова СВР Міхаіл Фрадков, які відкрили барельєф з цитатою подвійного агента: "Я дивлюся на моє життя як на посвяту ідеї, якій я служив і яку щиро вважаю правильною".

Кім Філбі працював чільним офіцером британської розвідки і водночас радянським агентом, але вдало втік до СРСР у 1963 році, де жив аж до смерті у 1988 році.

Про його життя в Москві існують суперечливі розповіді. На заході пишуть, що він вів замкнене життя, пив і нарікав, що КГБ його не шанує і не використовує достатньою мірою.

ІТАР-ТАСС написала, що "легендарний радянський офіцер-розвідник працював з молодими курсантами і створив свою школу розвідки".

На церемонії відкриття була присутня також остання дружина Філбі Руфіна Пухова.

Філбі і Україна: комусь - легенда, іншим - зрадник

Кім Філбі очолював відділ контррозвідки МІ6, яка мала працювати проти СРСР, але водночас працював для КГБ з ідеологічних міркувань.

Ставлення до нього в Україні поділене, як і до всієї історії СРСР.

Генерал-майор радянської військової розвідки ГРУ і доцент кафедри розвідки Національної академії оборони України Митрофан Черних, як пише вебсайт ГУР України, згадував з "особливим трепетом":

“Протягом 8 діб мені пощастило спілкуватися з легендарним розвідником, відомим всьому світу під ім'ям Кім Філбі. У ГРУ його справедливо вважали найбільшим знавцем Сходу. Це було свого роду “ювелірне ограновування” моїх професійних знань і навичок. …Але Кім - це щось особливе. Завдяки цьому знайомству я немов був посвячений у свята святих розвідки вищого пілотажу. Його ім'я - у ряді тих, хто увійшов до історії розвідки назавжди... Їх імена надихають, ведуть і повинні вести і надихати нинішніх і майбутніх розвідників: Рудольф Іванович Абель, Конон Трохимович Молодий, Микола Іванович Кузнєцов, Лев Юхимович Маневич, Рихард Зорге".

Інші спогади були в останнього командувача УПА в Україні Василя Кука, який неодноразово нарікав, що його зрадив Кім Філбі.

Після Другої світової війни британська розвідка (MІ6) допомагала партизанам УПА підтримувати контакти з українськими повстанцями, що емігрували на Захід, і з урядами західних держав.

За спогадами очевидців, MІ6 навчала повстанців десантного мистецтва, а літаки британських ВПС скидали партизан над територією України.

Саме Кім Філбі, який володів цією інформацією разом із ще одним учасником Кембридзької п’ятірки - Ентоні Блантом, повідомив міністерство держбезпеки (МДБ) СРСР про заплановані десантні операції.

Десятки українських партизанів були затримані після приземлення й розстріляні.

Василя Кука, який став головним командиром УПА після смерті Романа Шухевича, заманили та схопили спецслужби СРСР, як вважають, не без допомоги Кіма Філбі. Повстанському руху за незалежність України від СРСР було завдано потужного удару.

Кому вони служили?

Особистих спогадів Кіма Філбі, окрім цитати на його новому пам’ятнику, досі не оприлюднювалися.

Проте у Британії були Клацнути оприлюдненні спогади соратника Кіма Філбі по Кембридзькій п'ятірці - Ентоні Бланта.

Спогади лежали у Британській бібліотеці без права оприлюднення на 25 років після смерті автора.

Блант назвав шпигування на СРСР "найбільшою помилкою свого життя", яка була спричинена "наївним" бажанням допомогти у боротьбі проти фашизму.

Попри те, що Блант мав можливість втекти у Росію, він свідомо вирішив цього не робити і був викритий у 1964 році після втечі Кіма Філбі.

Він пояснював своє захоплення марксизмом і атмосферою серед студентів у Кембриджі, де він навчався з Філбі до війни.

Після публічного викриття своєї шпигунської діяльності у Британії, в 1979 році Блант хотів застрелитися з ганьби, але написав, що не зробив цього, аби не "травмувати родину ще більше".

Він провів решту свого життя у товаристві пляшки віскі і за написанням спогадів, які тепер зберігаються у Британській бібліотеці.

 

Джерело: Бі-Бі-Сі

Міжнародні відносини 853 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Дисидентський рух в УРСР

Автор: Олена Захарян Після смерті Сталіна в Радянському Союзі настав період, який отримав назву „хрущовської відлиги”. Цей період...

Історія

Прес-випуск: Робота будівельних підприємств Глибоцького району у січні

За січень–липень п.р. підприємствами виконано будівельних робіт на суму 263,8 млн.грн., що становило 92,8% до обсягів січня–липня...

Прес-випуск

Як вибрати і встановити ґрати на вікна

Підготував Олександр Лисцев Багато ґрат на вікнах житлових будинків часом нагадують тюремні. Для господарів таких конструкцій головне - надійно...

Архітектура/Дизайн інтер`єру

«Не будемо їсти, не будемо пити…»

«Не будемо їсти, не будемо пити…»   Автор: Олеся Пастернак Кожному із нас, хто бував на українському весіллі,...

Культура/Суспільство

7 листопада у селі Легедзиному постане монумент борцям за волю України

Пам’ятник учасникам антибільшовицького повстання буде відкрито о 12.00 7 листопада 2010 р. в центрі села Легедзине Тальнівського району...

Цікаво знати

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.