Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Посмішка безсмертної, або Джоконда жила, Джоконда живе, Джоконда буде

by Guest on Oct 31, 2009

Посмішка безсмертної,  або Джоконда жила, Джоконда живе, Джоконда буде жити

Автор: Ольга Дубовик

Портрет пані Лізи Джокондо — так звучить назва найвідомішої картини світу у перекладі з італійської (Ritratto di Monna Lisa de Giokondo). Один з геніїв епохи Відродження італієць Леонардо да Вінчі творив шедевр майже три роки — з 1503 по 1506-ий, а потім ще довершував 1510 року. До рук замовника вона чомусь так і не потрапила, натомість художник продав її королю Франції Франциску-І за величезну на той час суму — 4 тисячі екю. « Мона Ліза» довго була окрасою королівського палацу в Фонтенбло, аж доки Людовік-XIV перевіз картину до Версалю і нарешті — до Центрального музею мистецтв у Луврі.

Схоже на те, що Джоконда не набула б такої світової слави, якби одного разу її не викрав з Лувру італійський столяр Вінченцо Перуджа. Це сталося 21 серпня 1911 року. Доти чоловік працював у Луврі, знав усі ходи-виходи і просто виніс «Мону Лізу», сховавши її під одягом. Зберігав у чемодані з подвійним дном кілька років. Її довго й безуспішно шукали, через газети пропонуючи винагороду й анонімність тим, хто хоча б вкаже на слід зниклого шедевра. Згодом Перуджа спробував продати чи то саму картину, чи копію з неї, необачно давши оголошення в газету. Зловмисника «вирахували», судили, а він публічно пояснив, мовляв, хотів повернути знаменитий твір мистецтва на історичні батьківщину — до Італії. Протягом якогось періоду Джоконду виставляли у різних італійських містах, аж доки 1 січня 1914 року вона знову не опинилася в Парижі.

І досі до цієї картини в Луврі у прямому розумінні слова «не заростає народна стежина». Щоб уберегти мистецьку перлину від руйнівного впливу фотоспалахів, «Мону Лізу» помістили під скло. Окрім того, картина завжди оточена щільним кільцем туристів з усього світу, то навіть трохи наблизитися до неї — непросто. У чім же таємниця?

Чарівник Леонардо зробив так, аби жодна копія чи репродукція не змогла передати ефект оригіналу. Тому кожна людина, потрапивши на побачення з Джокондою, намагається роздивитися на полотні … гру життя і смерти навіч. Якщо дивитися на портрет з одного боку, помічаєш: жінка ніби жива, дихає і посміхається. Спробуєш змінити ракурс — і побачиш, як крізь молоде обличчя проступає череп з пустими очницями. Мінлива грань між розквітом і тлінням — це і є та загадка, те неможливе, що зумів втілити геніальний художник-філософ Леонардо да Вінчі.

Спеціалісти пояснюють цю властивість технікою багатошарового живопису («лессіровки»), коли фарба наноситься тонкими шарами поверх уже висохлих пластів. І коли світло проходить крізь прозорі шари фарб до полотна, воно відображається і розсіюється дуже по-різному, залежно від кута зору чи кута падіння світла. Тому Джоконда постійно і невловимо змінюється, справді ніби дихає. І ось раптом, трішки змінивши кут зору, спостерігаєш, як її обличчя набирає обрисів черепа: впадини на висках поглиблюються, очі починають «провалюватися». Скільки не пробували передати цей ефект у репродукціях — спроби не увінчалися успіхом.

Глибину зачарування Джокондою посилює тло картини — повітряна атмосфера, «димчаста світлотінь» (по-італійськи — «сфумато»), що була улюбленим художнім засобом генія. Ніжне напівсвітло відтінків з м’якою гамою, що ніби розмиті й плавно переходять від одного до іншого, створює відчуття, ніби жінка на картині — «понад світом», заледве не на хмарині. Спокій, таємниця, гідність — лише кілька граней настрою Джоконди. І всяк Іван намагається роздивитися щось своє.

Гра життя і смерти — не єдина загадка «Мони Лізи», котру залишив людству на спомин великий Леонардо. Світ не перестає сперечатися, кого ж зобразив художник: дружину флорентійського торговця шовками Лізу Герардіні ( до цієї версії схиляються більшість істориків та мистецтвознавців), одну з дам серця Джуліо Медичі чи … самого себе. На користь останнього свідчать дослідження Ліліан Шварц із незалежної лабораторії «Бел Лебс» та Дігбі Квесті з лондонської клініки Модслі. За допомогою комп’ютерних програм дослідники співставили «Мону Лізу» з автопортретом самого да Вінчі у поважному віці. Виявилося, що картина є ледве не дзеркальним відображенням майстра: ідеально співпали риси аж до кінчика носа, вуст та очей. І це ще не все.

Японці вдалися до ще карколомніших експериментів. Сучасні технології дали їм можливість змоделювати голос жінки, зображеної на полотні, та ще й голос самого Леонардо да Вінчі. Диво здійснили вчені з японської акустичної лабораторії. «Ми вважаємо, що Мона Ліза була спокійною, привітною і розсудливою жінкою,— повідомив керівник лабораторії Мацумі Судзукі. — Словом, Джоконда мала голос низький та спокійний, та ще й схожий з голосом самого художника».

Ще багато поколінь намагатимуться розгадати таємницю Джоконди, беручи на озброєння все нові й нові технології. Та як неможливо знайти формулу найвищого людського почуття — кохання, так неможливо й прорахувати пензель Божого промислу, що водив рукою Леонардо да Вінчі у XVI столітті ІІ тисячоліття.

Автор: Ольга Дубовик
Світлини автора
Джерело:
Українське слово

Мистецтво/Рукоділля 2750 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

В Україні з'явився автобус-готель

Готель побудовано на базі туристичного автобуса Mercedes-Benz На українських дорогах було помічено незвичайний автобус, що являє собою...

Туризм і дозвілля

«Крим – орден на грудях планети Земля» - Пабло Неруда.

"Крим – орден на грудях планети Земля" Пабло Неруда

Історія

Які країни мають ядерну зброю і скільки

Згідно з оцінками, в сукупному світовому арсеналі ядерних озброєнь нараховується 20 тисяч боєголовок.

Наука/Технології

Чи любите Ви каву, чи любите ви кофе? Блог професора Пономаріва

Автор: проф. Олександр Пономарів Про звертання, хрещення і глобалізацію Радіослухач Андрій пише, що я на своїй сторінці вживаю...

Лінгвістика

Українців убивали мільйонами

Українців убивали мільйонами Терор голодом: 1920-ті — сталінська генеральна репетиція 1932-1933 рр. Автор: Костянтин НІКІТЕНКО Незважаючи...

Історія

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.