Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Львівська «Гіацинтова Мадонна» – це оригінал!

by Guest on Oct 17, 2009

Львівська «Гіацинтова Мадонна» – це оригінал!

 Автор: Інна Корчук

Науковці Львівського музею історії релігії у своїй експозиції виявили сенсаційну знахідку.
Ще на початку 70-х рр. ХХ ст. музей отримав у спадок чимало цінних експонатів. Серед них була і алебастрова статуя Богородиці, начебто XVIII століття. Тепер, після довгих досліджень, музейні науковці впевнено заявляють – це унікальна пам’ятка ХІІІ століття – «Гіацинтова Мадонна».

Завідувач науково-методичного відділу Львівського музею історії релігії Микола Хмільовський заявляє, що у Львові давно не було таких сенсаційних відкриттів. Адже ця скульптура століттями вважалась чудодійною. За право володіти нею здавна змагались Україна та Польща. Унікальність «Гіацинтової Мадонни» важко переоцінити.

Микола Хмільовський розповів «ВЗ», чому досі скульптура вважалась лише копією Краківської Мадонни: «Всі ці роки в музеї час від часу зринали розмови, що це не копія «Яцкової Мадонни», а оригінал. Починалося й завершувалося це лише внутрішньомузейними балачками. І не більше, бо ж література – наукова й популярна, українська й закордонна (польська) – одноголосно твердила, що 1946 року домініканці забрали «Гіацинтову Мадонну» із собою до Польщі. Поміщено її в скарбницю монастиря Святої Трійці ордена проповідників (ОР) у Кракові».

Лише 2006 року в Національному музеї в Кракові було відкрито виставку «З колекцій отців-домініканців», де серед інших пам’яток можна було побачити й «Яцкову Мадонну». Микола Хмільовський розповідає: «Того ж року з 25 травня по 2 липня в Королівському замку у Варшаві демонструвалася грандіозна виставка «Польща й Апостольська столиця», приурочена до візиту Папи Венедикта ХVІ. Було зібрано найцінніші пам’ятки, раритети з усієї Польщі, зокрема й т. зв. Яцкову статуетку. Виставка мала широкий розголос, пам’ятки публікувалися в журналах та Інтернеті. Нарешті можна було порівняти нашу фігуру з краківською, і сумніви розвіялися. Вони подібні, майже тотожні. Той же матеріал, та ж іконографічна схема, але робили їх різні майстри у різний час і в різних місцях».

Микола Хмільовський подає п’ять фактів, що доводять автентичність саме львівської, а не краківської «Гіацинтової Мадонни».

Перше. 1856 року у Львові було видано книжку отця-домініканця Доната Піонтковського. Основний зміст книжки – це гостра полеміка з братами з Перемишля, що саме у Львові, а не в Перемиському монастирі домініканців зберігається славнозвісна фігура Богородиці. У книзі поміщено графічне зображення «Гіацинтової Мадонни». Порівнюючи гравюру з фігурами – львівською і краківською – доходимо безапеляційного висновку: коли в середині ХІХ століття художник робив малюнок до гравюри, перед ним стояла львівська Мадонна.

Друге. 1852 року Філіціан Лобеський, знаний львівський мистецтвознавець, детально описав і проаналізував львівську алебастрову фігуру. Вказав, що статуя разом із постаментом висотою в півтори стопи зображує Божу Матір у довгих шатах з грецькою діадемою у формі башти на голові, волосся її довге, розпущене по плечах і спині. На лівій руці вона тримає дитятко Ісуса, справа – Христос із розіп’ятими руками на «дереві життя» без хреста, деревом же в’ється змій додолу.

Третє. Найдавніший писемний текст про алебастрову статую Богородиці у Львові датовано 1401 роком. Це грамота блж. Якова Стрепи, архієпископа Галича, про сорокаденний відпуст за молитви перед алебастровою фігурою Богородиці. Отже, її було виготовлено щонайпізніше в другій половині ХIV століття. Тож не випадково корона Богородиці у львівській фігурі має форму вінця. Саме такі корони носили володарі Європи в X-XIII століттях, відповідно, й такими вони дійшли до нас у пам’ятках тієї епохи. У XIV-XV століттях мода змінюється.

Четверте. Отець Донат Піонтковський занотував, що на початку XIХ століття під час хресного ходу алебастрова статуя Богородиці впала і розбилася. При поправі її ще більше було пошкоджено, й такою львівська фігура дійшла до нас. Сьогодні вона потребує кваліфікованої реставрації. Тоді ж, напевно, було відпиляно для ремонту щонайменше п’ять сантиметрів каменю знизу і стільки ж, або й більше ззаду п’єдесталу - бо там алебастр необроблений, нешліфований.

П’яте. Збереглося фото львівської фігури ще без втрат, тобто його було зроблено перед 1901 роком, і на ньому бачимо сидячого Ісуса в короні. Це фото надруковано в першому томі «Історії Львова» (Львів, 2006) і в другому томі «Українське мистецтво» (Львів, 2004).

Микола Хмільовський переконаний, що із таким фактажем львів’яни зможуть переконати світову громадськість у тому, що «Гіацинтова Мадонна» досі зберігається у Львові. Невідомо лишень, як на це відреагує Польща. Адже для них ця статуетка є однією з найбільших релігійних святинь.

Залишається відкритим питання про те, як Мадонна потрапила до Львова. За однією із версій, король Данило Романович із сином Левом у 1253 році захопили скульптуру під час походу на польські й чеські землі.


Автор: Інна Корчук
Фото з архіву музею
На фото: «Гіацинтова Мадонна» століттями вважалася чудодійною 
Джерело:  Високий Замок 
www.wz.lviv.ua 
 

Мистецтво/Рукоділля 1213 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Падальщики історії

Падальщики історії Автор: Тарас Возняк Гіркі міркування напередодні Дня закінчення ІІ світової війни. Коли сходить сніг я завжди очікую двох...

Політичні оглядачі

Влада в Україні бандитська і неукраїнська. Діаспора не буде її годуват

Автор: Аскольд Лозинський Авторитарні режими добровільно не міняють ні курсу політики, ні себе. Вони не віддають влади.Але українській діаспорі...

Блоги

Колумбійські вчені з'ясували, що грамотність змінює мозок

Колумбійські вчені з'ясували, що грамотність змінює мозок Навчання вмінню читати і писати змінює структуру мозку, збільшуючи щільність сірої і...

Освіта/Тренінг

Сімейний бюджет або Як управляти фінансами в родині?

Фінансова сфера – часто є питанням дискусії молодят та навіть сімейних пар з досвідом. Не рідко саме відмінності у поглядах на фінанси, різні...

Сім’я і виховання

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.