Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

ІВАН ГОНЧАР ТРИДЦЯТЬ РОКІВ БУВ ПІД КОВПАКОМ КДБ

by Guest on Feb 17, 2011

До 100-річчя від дня народження видатного сина України

Заслужений діяч мистецтв України, лауреат Державної премії імени Т. Шевченка, народний художник України став духовним батьком для цілої плеяди митців

Іван Гончар народився в селі Лип’янка (тепер — Шполянського району) Черкаської области. Окрім нього, у сім’ї зростало ще п’ять хлопчиків та дві дівчинки. Але дитинство Івана не було злиденним. Як пише митець у автобіографії, «моє дитинство промайнуло невловимою казкою на лонi чарiвної природи нашого українського лiсостепу в захопленнях та творчостi…»

Талант зародився в юному Івасику із самого дитинства і проростав під теплими променями українського «народного сонця». «Скільки себе пам’ятаю, я творив, творив по?дитячому, безпосередньо, як підказувала мені дитяча інтуїція. Ліпив, малював, вирізував з паперу, вирізував з буряків, картоплі. Це було таке безмежне захоплення, що для мене, мабуть, нічого цікавішого не існувало. У цій дитячій творчості було сховище моєї дитячої душі від всяких домашніх бід».
Тож захоплива натура майстра не давала буденщині взяти гору над дитячими мріями.

Батько не раз нагадував синові, що ліплення не принесе в дім хліба, хоча згодом змирився із захопленнями маленького Іванка. А от мама, за словами самого майстра, завжди його підтримувала, тому хлопець ні на мить не втрачав віри в себе і щасливе майбутнє.
І
ван Гончар був непосидючою дитиною. «Ще маленьким, — згадував він, — я перевернув на себе казан кип’ятку, падав з клунi, куди лазив за горобцями, i мене вiдливали водою. А ще топився в копанцi, i мене ледве вiдкачали, а одного разу на скаку впав з коня на борону». Через те батьки не хотіли відпускати сина до Київської художньої школи, хоча йому вже виповнилося шістнадцять років. Але у долі були свої плани. Це ж вона послала за Іваном до самої Лип’янки прямісінько з Києва Максима Коросташа — музиканта і земляка Гончарів, — щоб забрати малого до столиці навчатися. Згодом Іван Гончар називатиме відомого музикознавця своїм духовним батьком. «Радості нашiй не було меж. Мов сьогоднi бачу, як мама зі сльозами на очах просить Максима Борисовича, щоб вiн мене берiг, а той — людина добра та iдейна — запевняє її, що все буде гаразд, i з охотою везе мене до Києва».
На світогляд Іванка неабияк вплинули Климентій Квітка, Олена Пчілка.

Творчість Кобзаря також залишила свій відбиток у душі і творіннях майстра — багато робіт Івана Гончара присвячені саме Тарасу Григоровичу.
Після років навчання, отриманих дипломів скульптора-декоратора, агронома, іще раз скульптора та служби в армії, у далекому 1937 році Іван Гончар виставляє на ювiлейнiй Всеукраїнськiй виставцi свою першу самостійну роботу — скульптуру «Давид Гурамішвілі».

Під час Великої Вітчизняної війни вже зовсім дорослий Іван служить у зв’язківцях — старшим лейтенантом, командиром взводу, бере участь у штурмі Берліна. Як на будь-якій людині, зокрема творчій, війна залишила свій відбиток і в серці Івана Гончара. Згодом пережите втілюється у творчості, з’являються серії робіт, присвячені епізодам Другої світової війни.
«Пiсля демобiлiзацiї — знову творча робота в Києвi над скульп-турними творами, яких маю бiльш як пiвтораста».

У 1950 році на Всесоюзній художній виставці експоновану мармурову статую Івана Гончара «Молодий Тарас Шевченко» купує Державна Третьяковська галерея у Москві.

У 46 років Іван Гончар починає вивчати народне мистецтво. Подорожуючи Україною, митець збирає зразки народної творчости, хоча сам на той час уже є скульптором, графіком і живописцем. Іван Макарович досліджує народну культуру багатьох регіонів України: Київщини, Галичини, Буковини, Подністров’я, Черкащини, Закарпаття, Донбасу, Житомирщини. Відтоді митець починає серйозно працювати в галузі живопису.

«За останнє десятиріччя я, натхнений творчістю свого народу, зробив, мабуть, більше, ніж за все своє попереднє творче життя. Я по суті виріс наново як митець і в скульптурі, і в живопису, створивши сотні картин, скульптур, малюнків, які вважаю своїм найціннішим мистецьким здобутком».
За три роки, з 1967 по 1969, Іван Гончар створює пам’ятники Катерині Білокур для села Богданівка, Степану Руданському для села Хомутець, Григорію Сковороді для Переяслава, Максиму Залізняку для села Медведівка, погруддя І. П. Котляревського для музею в Полтаві.
Державну премію імени Тараса Шевченка майстер отримав у віці 78 років. Наступного року Іванові Гончару надали звання народного художника України.

Петро Гончар — син народного митця і нині директор Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара» — згадує, що останні тридцять років батько ворогував із радянською владою, носив тавро «буржуазного націоналіста». КДБ висувало перед Іваном Макаровичем вимоги, ставило ультиматум — або публічно відмовитися від своїх поглядів, або ж терпіти довічне цькування і жити майже під домашнім арештом. «Та Іван Гончар обрав найтяжче і найчистіше — служіння правді. А надихала і підтримувала його у цьому безмежна любов до свого народу», — пише Петро.

Творчість Івана Гончара давала натхнення цілій плеяді митців. Для багатьох він також став «духовним батьком». 1993 року, в червні, життя майстра обірвалося. Того ж року на основі зібраного матеріалу і творчої спадщини Івана Макаровича Указом Президента України створюють Державний музей І. М. Гончара — всеукраїнський спеціалізований науково-дослідний культурно-освітній заклад.

 

 Автор: Ганна ЧАЛОВА Українське слово

Мистецтво/Рукоділля 1354 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Люстрація по-свободівськи

Свобода надала «тушці» вихованцюакадемії МВС СССР(Москва) звання почесного громадянина м.Червоноград і прирівняла до с.Бандери . Головним гаслом...

Політичні оглядачі

Декларація підсудного Івана Дем’янюка

[виголошена від імені підсудного його адвокатом др. Ульріхом Бушем під час судового процесу в Мюнхені, 13-го квітня 2010 р.] Я є особисто вдячний...

Права людини

Чорнобильська хмара вбила наш імунітет...

Чорнобильська хмара вбила наш імунітет... Автор: Ірина КУШИНСЬКА Західна Україна, а особливо Львівщина, за кількістю смертельних випадків...

Здоров'я

Прес-випуск: Діяльність підприємств сфери послуг Глибоцького району за

За січень–липень п.р. підприємствами сфери послуг Глибоцького району було реалізовано послуг (у ринкових цінах) на 5999,5 тис.грн., що в 1,5...

Прес-випуск

Волонтер: собак труять не лише під ЄВРО-2012

Захисники безпритульних тварин в Україні заявляють про те, що у столиці та інших українських містах комунальні служби труять безпритульних собак....

Тварини

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.