Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/ezreklam/public_html/stattitablohy/index.php on line 65
Традиції і таємниці писанкарства :: Надано EzReklama

Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Традиції і таємниці писанкарства

by Administrator on Apr 20, 2009

Традиції і таємниці писанкарства 
 
Анастасія Зануда
Бі-Бі-Сі, Київ
 
Разом із паскою, крашанки та писанки є одним із традиційних елементів Великодніх свят в Україні.
Але якщо паски та крашанки кожна господиня може робити по-своєму, то писанки – орнаментовані яйця – мають і довшу історію, і глибший підтекст.

Як розповідає Анастасія Зануда, яка відвідала урок писанкарства в одному із київських музеїв, навчання розпочалося з вибору малюнку.

“Це Божа ручка, зерно, і хмарка, з якої іде дощ. Зерно окроплюється дощем – тобто, буде розвиток. Якщо трохи почаклувати, то можна сказати, що у Вас в житті намічається якась серйозна справа і Вам треба, щоб вона була підтримана,” - так майстриня Зоя Вікторівна тлумачить малюнок, який я спочатку вибрала для своєї писанки.

Кожен орнамент має своє значення

Зрештою, я обрала інший сюжет, але загалом на традиційних писанках орнаменти повторюються, бо кожен має своє значення, як ієрогліф.  Як розповідає пані Зоя, споконвіку українці малювали сонце, як життєдайну силу, пташок, як символ щастя, дерево життя як зв’язок між нинішнім і майбутнім життям, оленів – як символ шляхетних відносин, коней як символ важкої, але плідної праці на землі.

Символічними є також і кольори писанок – найчастіше – червоний, жовтий та чорний: “Зверху іде сонце – це жовтий і червоний. А з низу іде чорне. Це абсолютно старовинні традиційні писанки. Люди бояться чорного, пов’язують його із злом чи смертю, але, власне, чорний – то є енергія землі.”

Багато із писанкових візерунків походять ще із дохристиянської доби. Але пані Зоя не вбачає у цьому чогось поганого – адже перші проповідники, аби пояснити, що таке Трійця, користувалися знайомими для певного народу речами – трилисником конюшини в Ірландії чи ялинкою у Німеччині.

Так і в Україні яйце як символ життя стало елементом святкування Воскресіння Христа:

“Це дохристиянські символи і знаки, які дуже вдало прийшли до християнства. Та ж Оранта у нашому Софіївському соборі. Вибачте, де Ви ще знайдете зображення Божої Матері із піднятими руками? Одиниці. А тут це є абсолютним повтором богині-берегині. Так само і писанки – вони були привнесені у релігійний культовий обряд Великодня. І це було і логічно, і гарно.”

Писанки не їли, а дарували

Через зміст, що вкладався у кожну писанку, їх, на відміну від простіших крашанок та мальованок, ніколи не їли. Натомість їх дарували як побажання, благословення, або ж на знак примирення:

“Жінка писала близько 10 писанок – для дітей, для родини, для старих дідусів і бабусь. Ніколи, звичайно, не писали таким гуртом, як от це ми тут зараз сидимо, бо це все робилося дуже індивідуально, сам на сам із своїми думками, тихо, і підготовка до цього була така серйозна. Бо пишуть не просто малюнки, а пишуть, щось вкладаючи у це. Все, що пишеться на писанці – це життєдайні символи. Починаючи від того, що це яйце – символ життя, знаки всі, що дають життя і допомагають його зберігати, думки людини, яка пише, воно все складається у таку єдину систему, яка перетворюється у таку річ, як сакральна писанка. Тільки українцям вдалося це зберегти, і ми цим пишаємося.”

Як зберегти традицію

Поки пані Зоя розповідає, що писанки – не гуртова справа, до нас приєднуються нові учні – діти із мамами. Декому з дітей у школі поставили завдання принести писанку.

Я ж і досі пам’ятаю, як рідні мене попереджали, що не можна розповідати у садочку та школі про те, що ми вдома розписували яйця до Великодня.

Що гірше – зберігати традиції попри політику партії, чи спостерігати за профанацією цих традицій? – питаю я у майстрині:

“Добре, що людина знайшла куди прийти і навчитися. І подарує свою писанку. А так підуть і куплять писанку, і віднесуть у школу. Але для дитини воно нічого не дасть, бо вона до цього не доторкнеться. Мама дасть гроші, мама заплатить, в коробочку покладе. В кращому випадку дитина відкриє коробочку і гляне, що там лежить. І віддасть вчителю. Це ганьба. Те ж саме і оці наклейки на яйця. Це я взагалі не знаю, як назвати. Отакі моменти дуже болісні. Для себе я визначила дуже чітко – зберігати традицію і сакральність. Я ніколи не роблю із цього бізнесу. Але це є дуже небезпечний момент. Тому що треба вміти віддавати. Це дуже важливо. Бо до сакральності завжди треба відноситися, стоячи на колінах.”  

Джерело: BBC Ukrainian.

 

EzReklama представляє відео-кліпи писанкарства

 

Мистецтво/Рукоділля 1753 Переглядів

Author

admin

Administrator

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Як готують питну воду у столиці

Автор: Галина Титиш Hавіть попри щорічне зменшення споживання води, кияни щодня використовують 800 тисяч кубічних метрів питної води. Звісно,...

Цікаво знати

Дисидентський рух в УРСР

Автор: Ольга Ситник  Після смерті Сталіна й «потепління» внутрішньополітичного клімату розпочався новий етап...

Історія

При світлі і без...

Автор: Тетяна Рубінська Добсон Джеймс, Добсон Ширлі. При світлі нічної лампи. – Львів:Свічадо, 2010. – 288 с. Скільки щасливих...

Література

«Біла гарячка» колишнього СРСР

«Біла гарячка» польського журналіста Яцека Гуґо-Бадера – це репортажі зі світу соціальних низів колишнього Радянського Союзу. Автор мандрує...

Література

Геоекономічний гамбіт. Прийняття жертви

Автор: Михайло Притула Гамбіт - це така комбінація в шахах, коли жертвують фігуру, щоб виграти партію. Як зробити об'єктивну аналітику?...

Політичні оглядачі

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.