Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Її пам’ятають усі

by Guest on Jan 29, 2010

Автор: Світлана МУШТЕНКО

Уявімо собі: одного теплого листопадового вечора 2009 року до будинку драматичного театру ім. І. Франка зійшлося багато людей. Вітання один з одним, квіти, розмови…
Чому таке піднесення?.. Мине кілька хвилин, і на рідну сцену мала б вийти одна з провідних актрис театру, народна артистка СРСР та України Ольга Яківна Кусенко. Цього вечора зала стоячи вітала б свою улюблену актрису з 90-річним ювілеєм…

Народилася актриса в нелегкий час 1919 року в Києві. Київський театральний інститут закінчила теж знакового 1941 року.

Далі — не сцена, а — фронт… Пройшла нелегкий шлях війни. І тільки 1944 року зійшла на сцену театру ім. І. Франка, багато років (1973–1987) очолювала правління Українського театрального товариства. Вона — лауреат Державної премії. Грала в таких виставах франківців: «Циганка Аза», «Свіччине весілля», «І змовкли птахи», «Калиновий гай» і багато інших. Знімалась у фільмах.

Актриса пережила дві великі особисті драми. Всім, мабуть, відомо, які теплі сімейні стосунки були в подружжя — Ольги Кусенко і Юрія Тимошенка — однієї з блискучих зірок української сцени, актора-коміка, улюбленця українців (Тарапуньки). Тож перша драма — раптовий розрив цих відносин, а друга — передчасне «вигнання» Ольги Яківни з театру — в нікуди. А ще грала б і грала…

В останні роки життя (90-ті) О. Кусенко дуже зблизилась із колегою по сцені, актрисою високого ґатунку Нонною Копержинською. Наче й раніше, працюючи багато років разом, мали б дружити. Поєднало їх — звільнення з роботи.

Забрати у цих актрис сцену — це вирвати їхню душу. Як можна було вчинити так із майстрами такого масштабу, які пройшли фронт і знали справжній запах і смак сцени?! І якщо згадати, що особисте життя обох на той час було вже дуже самотнім… стає боляче.

Актриса такої величини, як Ольга Кусенко, — це епоха. Так і було сказано в короткому повідомленні про її смерть в одній із київських газет у листопаді 1997 року: «пішла епоха».

Коли написала ці рядки, спам’яталась. Чомусь саме цього вечора (з 15 на 16 листопада, а це час її відходу до інших світів) я сіла за свій письмовий стіл, аби щось згадати про Ольгу Кусенко і передати ці спомини іншим. А будуть вони, мабуть, не тільки про неї, а й про нього — Юрія Тимошенка.

Ользі було вісімнадцять, коли 1937 року вступила на акторський факультет Київського театрального інституту. А до цього часу перебувала спочатку в будинку «для дітей політкаторжан» (ним був її батько), а потім — в інтернаті на Лук’янівці. Студентські роки були світлими й щасливими. Разом із Юрієм Тимошенком вони навчались на курсі Георгія Полєжаєва і Олександра Фоміна. Він на той час був закоханий у дівчину зі знатного театрального роду — родичку Панаса Саксаганського. А Ольга закохалася (до безтями і без взаємности) у вишуканого франта Бориса Каменьковича, в майбутньому — видатного балетмейстера. Набуваючи акторської майстерности, обоє готувалися до виходу на велику сцену. В кінці 30-х років Юрій Тимошенко разом із Юхимом Березіним придумали цікаві маски —міліціонера і театрального освітлювача. Виступ мав велику популярність. Журі першого туру Всесоюзного конкурсу артистів естради в Москві особливо відзначили саме цей номер, рекомендувавши його на другий тур. Актори придбали квитки до Москви «на завтра».

А «завтра» — 22 червня 1941 року.

А Ольга Кусенко в цей день отримала довгоочікуване запрошення від О. П. Довженка прибути на кіностудію для переговорів. Щастю не було меж — ще б пак: запрошував сам Довженко! І вона вирішила йти на кіностудію. А в репродуктор голос Левітана повідомляв про початок війни. Вже бомбили Житомир, Київ, Севастополь. Ольга прорвалась до кабінету Довженка і почула від нього: «Треба працювати». І молода, вродлива актриса влаштовується на роботу у шпиталь на Лук’янівці. Далі закінчила курси медичних сестер і почала працювати в пеклі на колесах — у військово-санітарному потягу. Зберігся її щоденник, вірші тих важких років.

Новорічної ночі 43-го Ольга Кусенко разом з іншими акторами виступала перед військовиками на передовій лінії під Сталінградом. Німці розташувалися в кількох метрах від землянки, де відбувся цей виступ. Для актриси почуття вдячности присутніх були незабутніми.

Фотографія Юрка Тимошенка студентських років завжди з нею. Інколи вони листувалися.

З концертною бригадою Тарапунька і Штепсель дійшли до самого Берліна. Було це у травні 1945 р. А 1946 рік став для Ольги Кусенко роком її повного щастя: початок сімейної ідилії (прожили разом 18 років) і зайнятість у спектаклях театру ім. І. Франка — «Вишневий сад», «Сто тисяч», «У пущі».

Невдовзі після війни вона зіграла кмітливу Урсулу у виставі «Багато галасу даремно». А через два десятиріччя у тому самому спектаклі, відновленому в театрі Євгеном Пономаренком, вийшла на сцену в ролі Беатріче. Роль ця — мрія багатьох актрис, і Кусенко зіграла її блискуче.

Рецензенти того часу відзначали надзвичайну жіночність, сміливість і самоповагу героїні. Беатріче у виставі була уособленням волі, приваблювала іскрометним розумом і дитинністю, яку ховала за гострим словом.

Понад шістдесят ролей зіграла Ольга Кусенко в рідному театрі. І коли її запитували: «Що ж найбільше хвилює вас зараз, у даний момент?», — відповідала: «Прокидаюся рано-вранці, біжу до театру. На великій нашій дошці об’яв під склом — скромний білий клаптик: розподіл ролей у новій п’єсі. Праворуч, там, де друкуються прізвища виконавців, — моє».

А слава Юрія Тимошенка в естрадному дуеті з Юхимом Березіним була в ці роки надзвичайною. Скільки листів отримували вони від людей з проханням допомогти, зі скаргами на начальство і безлад. У цей час він знявся у фільмі «Падіння Берліна», що теж сприяло популярності актора.

У чудовій квартирі в центрі Києва (Пасаж) була «повна чаша»: і творча, і людська. Завжди разом, завжди удвох, крім творчих маршрутів. А коли настала лиха година розлучення, причиною якої була відсутність дітей, він попросив дозволу в Олюні взяти тільки книжки з домашньої бібліотеки.

Під час гастролей Україною Юрій Тимошенко зустрів естрадну співачку, яка «с ума свела, разбила душу мне, покой взяла». Вона влилася в гастрольну програму. Прізвище цієї співачки — Юлія Пашковська.

Живучи в одному місті, вони, звичайно, інколи зустрічалися. Ольга проходила, намагаючись не помітити, не зустрітися поглядом. Юрій був заклопотаний пошуком дитячого харчування.

Мине двадцять років, і він прийде на виставу, в якій грала Кусенко, — «І змовкли птахи..» — з квітами та шампанським, зі старшим сином Юрієм. Чекатиме її на службовому вході, проведе до їхнього будинку в Пасажі і попросить дозволу повернутися… Відповідь буде — «Ні».

Юрій Тимошенко помер у грудні 1986 року в Ужгороді, місті, в якому дуже часто бував.

Ольга Кусенко — в листопаді 1997-го — у тій самій квартирі в Пасажі, в глибокій самотності. На Байковому вони — разом і окремо — могили одна навпроти одної.

«Найпримітніша і найвідрадніша особливість яскравої сучасної актриси широкого творчого діапазону Ольги Кусенко в тому, що вона завжди веде розмову з глядачем, відверту і задушевну. Мене захоплює природна витонченість Ольги Яківни як людини і митця. Шукати, шукати на репетиціях і вже в готових роботах — її девіз. Шукати багатство нюансів, не боятись суперечливих проявів характеру, прагнути багатогранности», — так писав про актрису режисер, народний артист УРСР Броніслав Вікторович Мешкіс.

Автор: Світлана МУШТЕНКО, старший науковий співробітник Музею ТМК України
Джерело:
Українське слово

Мистецтво/Рукоділля 1097 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Традиції і таємниці писанкарства

Традиції і таємниці писанкарства    Анастасія Зануда Бі-Бі-Сі, Київ   Разом із паскою, крашанки та писанки є одним із...

Мистецтво/Рукоділля

Хай буде смерть

  Хай буде смерть У нашій країні в такий час зведення слова це неприпустима розкіш. І дійсно, а навіщо рабам свобода, ще й слова? На хліб...

Права людини

Морозець, морозець пощипав нам щічки…

Автор: Ірина КУШИНСЬКА Як правильно доглядати за шкірою у зимовий період На вулиці – мороз, сніг, вітер, вдома – пересушене повітря від...

Мода/Краса

У тенетах чиновницького свавілля

У тенетах чиновницького свавілля Однак річ навіть не в тому, що прокуратура Луганської області за допомогою місцевих  правоохоронних органів...

Політичні оглядачі

Мода майбутнього: репортаж з найвідомішого у світі музею дизайну

Мода майбутнього: репортаж з найвідомішого у світі музею дизайну Автор: Віра Балдинюк Лондонський музей дизайну представив кращі роботи...

Мода/Краса

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.