Меню
Пошук у мережі
Популярні статті
Як змінити мову інтерфейсу у версії Windows 7 (і можливо, Windows 8),
Спосіб встановити LP-пакет на версії Windows 7, котрі не підтримують цю функцію досить простий і не вимагає зміни системних файлів, і для його...
27629 Переглядів
Що таке вугрова хвороба і "як позбутися прищів"
Ті, хто ніколи не стикався з вугровою хворобою не зрозуміють, які труднощі відчуває людина з прищами і вуграми на обличчі. Центр всіх думок...
23171 Переглядів
Культурно-національний рух в українських землях в XVI-XVII ст.
Національно - культурний рух в Україні Автор: Валерія Дроздова Православно церква на часи 16 століття формально...
19484 Переглядів
Проголошення ЗУНР. Злука ЗУНР і УНР. Акт Соборності
Автор: Ольга Ситник Висвітлюючи це питання, важливо підкреслити, що зазнавши поразки у Першій світовій Війні, «клаптикова Австро-Угорська...
13522 Переглядів
СПІЛЬНА РОБОТА СІМ’Ї І ШКОЛИ В ТВОРЧІЙ СПАДЩИНІ О.А. ЗАХАРЕНКА
СПІЛЬНА РОБОТА СІМ’Ї І ШКОЛИ В ТВОРЧІЙ СПАДЩИНІ О.А. ЗАХАРЕНКА Автор: О. І. Дворчук Черкаський національний університет імені Богдана...
12702 Переглядів
Реклама 2
New blog posts
Статистика сайту
Релігійний світогляд Олени Пчілки
by Guest on Oct 30, 2009
Релігійний світогляд Олени Пчілки
Автор: Володимир Рожко
«У дітей мені хотілося перелити свою душу і думки, - писала Олена Пчілка, - і з певністю можу сказати, що мені це вдалося. Не знаю, чи стали б Леся й Михайло українськими літераторами, якби не я? Я завше окружала дітей такими обставинами, щоб українська мова була їм найближчою, щоб вони змалку пізнавали її якнайбільше».
Михайлу і Лесі вона передавала український релігійно-православний світогляд, хоч і не в повній мірі, бо їх земні дороги скінчилися до того, як постала Українська автокефальна православна церква в 1917-1921 p.p. Одначе вона вповні передала його своїм дочкам Ользі Косач-Кривинюк, Ізидорі Косач-Борисовій.
Слід наголосити, що Олена Пчілка була серед тих людей (М.Старицький, М.Лисенко), які поділяли її український православний світогляд. Вона цікавилася стародавнім церковним мистецтвом - іконами, церквами, сприяла наданню українського архітектурного обличчя храму-пам'ятнику св. Георгія на «Козацьких могилах». У Звягелі, де народилася Леся Українка, її дуже цікавила давня дерев'яна церковиця в часи її проживання там і відвідин міста. Ось як про це згадує в своїх спогадах Ольга Косач-Кривинюк:
«1928 року літом я з матір'ю була в Звягелі. Ми знайшли дім Окружка і в ньому мати моя показала кімнату, де народилася Леся. Мій син Михайло Кривинюк, що теж був з нами, сфотографував той дім з різних боків і декілька звягельських краєвидів. Малярка Віра Волянська (онука Михайла Федоровича Комарова) їздила з нами до Звягеля і намалювала олійними фарбами дім Окружка і тушем стародавню українську дерев'яну церковицю».
Звернемося ще раз до спогадів Ольги Косач-Кривинюк, в яких знайдемо такі думки про православний світогляд самої Лесі Українки:
«6/1 1881 року (подано за старим стилем - В.Р.) Леся в Луцьку пішла на річку подивитися, як святять воду, і в неї дуже померзли ноги. Скоро потому і від того, як тоді думали, вона заслабла...
Звідки у малої дівчинки з'явилося бажання побачити церковний чин освячення води на Водохреща? Відповідь на це запитання слід шукати у вище поданих словах її матері Олени Пчілки: «У дітей мені хотілося перелити свою душу і думки...» Ця материнська християнська православна душа дала довгу низку тем Лесі Українці, з-під пера якої постали «Святий вечір!», «Єврейські мелодії», «В катакомбах» і т.д.
А що душа Олени Пчілки була православна, свідчать «Спогади про Лесю Українку»: «...Тоді ж то П.А. Косач познайомився й зо мною в кінці року, а літом 1868-ого й одружився зо мною, у Києві ж таки (22 липня). Вінчались ми в невеликому селі Пирогові, під Києвом, бо близенько від сього села, в Китаєві, літували тоді Драгоманови»...
З творчої спадщини Олени Пчілки, Лесі Українки достеменно відомо, що вони добре були обізнані з Біблією - головним твором християнської науки й одночасно з церковними православними обрядами і традиціями. З доступних нам творів Олени Пчілки, зокрема, оповідань «Рятуйте!», «Збентежена вечеря», читач зробить висновок не лише про те, що вона добре знала наші українські церковні традиції, а й була охоронцем і захисником віри предків від сект, що напливали наприкінці XIX ст. на нашу землю.
«Хороше! Господи, як хороше співають!.. Сказано як у раю!.. Так шепочуться поважніші молодиці, стоячи в церкві: вони шепочуть інколи молитви та все позирають на крилас, звідти йде доносний, проймаючий спів.
«Тобі співаємо, Тобі дякуємо, Господи, і молимося, Боже наш!..», - виводить голосно та чуло Орися, а сама нікого й не бачить у церкві, все дивиться кудись прямо. Просто перед нею образ Воскресіння. Господь, уставши з гробу, немов лине в небеса; а небеса ж то які сині та ясні, а світло від Господа так і проймає їх!»
У цих роздумах авторки показано і красу наших предавніх українських ікон, зокрема, образ Воскресіння Христового, намальований талановитим іконописцем, на якому Спаситель, немов живий, піднімається на фоні білих хмар з ладану до синіх небес. Так змалювала в своєму оповіданні «Рятуйте!» Олена Пчілка ікону Воскресіння Господнього і немає жодних сумнівів, що вона бачила такі образи і чула піснеспіви наших Орись в українських Божих храмах, простих і неповторних, наповнених предметами сакрального, національного за змістом, мистецтва, яких не можуть замінити не лише сектантські доми, а й храми Рима, Парижа.
Одначе, потрапивши під вплив сектантів, які всупереч слів Господа «Розмножуйтесь і наповняйте землю!» доказували, що шлюб - то гріх, Орися на своєму весіллі з Паньком Сахненком заподіяла собі смерть в батьківській хаті.
Письменниця в своєму оповіданні закликала рятувати нашу українську православну молодь з її прадідівською вірою - святим українським православ'ям - від чужих бездуховних впливів, які не лише забирають українську віру і душу, а й саме життя.
Український православно-релігійний світогляд Олени Пчілки та її глибокі знання наших релігійних обрядів і звичаїв простежуємо в оповіданні «Збентежена вечеря» (Різдвяна пригода), і хоч вона написана була напередодні першої революції 1905-1907 pp. в білій Московській імперії зла під народницьким впливом, одначе авторка дуже тонко передала наш прадавній звичай приносити кутю на Святвечір похресниками своїм хрещеним батькам.
Українська православна душа Олени Пчілки відчутна і в її поетичній творчості, доступній нам, зокрема, в збірці «Думки-мережанки». Ось рядки з поеми «Козачка Олена»:
Чутно пісню весільную,
Музика гуде -
Милий, з іншою звінчаний,
Од шлюбу іде.
Глибоку українську православну душу із знанням наших звичаїв і традицій бачимо і в інших поетичних творах Олени Пчілки: «Пророк», «Посмертна шана» і особливо «Волинські спогади».
Старезний твій замок,
дідизни останок,
Навік в моїй думці зостався.
І повідь весняна, широка, -
і давня
Та церковиця,
в которій прощався
Мій дух із тобою!..
Дух Олени Пчілки прощався з Луцьком не у волинських замках, костелах, синагогах, молитовних домах сектантів, тільки у давнім храмі, в якому, як і в усіх давніх церквах Волині і Полісся, панувала благодать Божа і національні ознаки українськості.
Українська православна душа живе і в інших прозових, поетичних творах письменниці - свідчення її українського православно-релігійного світогляду, який є складовою частиною глибини рідної віри, нашої духовності.
Олена Пчілка не стояла осторонь не лише від подій Української революції 1917-1921 p.p., а й подій першого відродження Української православної церкви 1917-1939 p.p. Серед учасників Всеукраїнського церковного собору в Києві 14-30 жовтня 1921 року (подано за новим стилем) було багато друзів, близьких і знайомих письменниці: відомий історик Олександр Лотоцький, Нестор Шараївський, Олександр Ярещенко, Юрій Жевченко, Юрій Тесленко, Микола Борецький, Григорій Стороженко, Юрій Міхновський та інші.
Тема християнського, українського православно-релігійного світогляду Олени Пчілки, її дочки Лесі Українки у житті і творчості, на превеликий жаль, залишається великою «білою плямою» в лесезнавчій, українській історичній науці.
Олена Пчілка (літературний псевдонім Косач Ольги Петрівни, 29.06.1849 -04.10.1930) - мати Лесі Українки, член-кореспондент Академії наук України, визначна письменниця, громадський діяч - мала релігійний світогляд, а саме - український православний, який, до речі, зовсім не досліджений. Судячи з праць про неї, вона не лише володіла ним сама, а й передавала своїм дітям
Aвтор: Володимир Рожко, м. Луцьк
Джерело: Волинь
Заява Редакції
Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.
Українська музика рокeрує
Most Recent Articles
- Jul 12, 2014 УКРАЇНСЬКИЙ НАРОД - РОСІЙСЬКОМУ by Administrator
- Feb 24, 2014 Україна – на Майдані by DGoarrytor
- Nov 29, 2013 У чому полягає сенс життя? by Guest
- Nov 10, 2012 Сила книги by Guest
- Sep 22, 2012 Інокентій Гізель. Нове видання творів by Guest
ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ
HTML block #1
Random Articles
Зігрітися – і не захворіти
Автор: Людмила РЕВУЦЬКА Якщо ви промочили ноги, а потрібно негайно зігрітися, помастіть ступні натертим хріном і надягніть шкарпетки. Зверху...
Історія одного життя
Історія одного життя Вона прокинулась від теплого сонячного проміння, відчула, як це добре поспати, як давно вона не могла заснути… А скільки...
Танець залізної парижанки
Танець залізної парижанки Автор: Ольга ДУБОВИК І що такого особливого у тій Ейфелевій вежі? Залізяка та й годі! Так гадають деякі, навіть...
Практичні поради переходу на українську мову спілкування
Обмежуйте присутність російської навколо себе, відмовтеся від усього російськомовного, наскільки це можливо. Дивіться україномовні новини, читайте...
Actions
Повідомлення
Very Bottom Block Position
Ваше оголошення тут
Пишіть admin@ezreklama.com
Реклама 3
Новини
Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади
Nov 8, 2015
Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →
Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі
Nov 8, 2015
Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта" де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →
ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів
Sep 6, 2014
Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня. З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →