Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Як єврей Курт Левін став українцем Романом-Павлом Миткою

by Administrator on May 2, 2009

Як єврей Курт Левін став українцем Романом-Павлом Миткою 
Автор: Олеся ПАСТЕРНАК

Андрей і Климентій Шептицькі, монахи-студити, врятували від фашистського геноциду десятки євреїв.

У Львівському обласному єврейському благодійному фонді “Хесед-Ар’є” презентували книгу Курта Левіна “Мандрівка крізь ілюзії”, присвячену темі Голокосту у Львові. У ній 83-річний автор, який проживає у США, розповідає про братів Шептицьких – Андрея і Климентія, а також про монахів-студитів, які врятували йому життя у воєнні роки. Андреєм і Климентієм Курт Левін назвав двох своїх синів. Він працює над тим, аби Андрея Шептицького (на фото) визнали праведником світу.

«Мандрівка крізь ілюзії»

Перші спогади Курта Левіна про Голокост, перебування євреїв у гетто та порятунок завдяки митрополиту Андрею Шептицькому були написані в Італії в 1945-1946 роках. Їх переклали на іврит, і вони вийшли друком у 1947 році в Тель-Авіві. Ця історія викликала великий інтерес у читачів різних національностей, але згодом вона забулася, бо почалася арабсько-ізраїльська війна. У 1992 році автор вирішив доповнити ці спогади. Через два роки світ побачила англомовна книга “Мандрівка крізь ілюзії”. Курт Левін не мав зацікавлення в її перекладі, бо, перш за все, хотів передати свої спогади західному світові і привернути його увагу до постаті митрополита Андрея, який врятував життя двом сотням євреїв.

Над перекладом і виданням україномовної версії “Мандрівки крізь ілюзії” працювали Центр єврейських досліджень Києво-Могилянської академії, Український католицький університет та видавництво релігійної літератури “Свічадо” при студитському монастирі у Львові. Упорядники книги кажуть, що робота була складною, виникали суперечності щодо правопису певних єврейських термінів, потрібно було вивчати культуру цього народу.

Обкладинка “Мандрівки крізь ілюзії” – коричневого кольору. Він символізує фашизм, Голокост і антисемітизм. Книга описує події, які відбувалися в Європі, Азії, на Близькому Сході та у США. Це – своєрідний підсумок життя Курта Левіна. Окремий розділ присвячено процесу беатифікації Андрея Шептицького. Автор також зібрав багато спогадів від різних людей, яким допомагав митрополит.

Рятуючи хлопця, отець Климентій підробив його документи

Курт Левін народився у Польщі. Його батько Єзекиїл був равином у Катовіце. Він закінчив філософський факультет Ягеллонського університету. Рідну матір Куртові замінила друга дружина батька – Рахиль. Курт називав її мамою. Рахиль загинула в Янівському таборі, а старший її син Лейба – у гетто. Молодшого – Натана – також врятували брати Шептицькі. Разом із Куртом він проживає у США.

Коли Єзекиїлу виповнилося 30 років, разом із родиною він переїхав до Львова. У 1935 році від імені єврейської громади равин привітав митрополита Андрея з сімдесятиріччям. Відтоді і зав’язалася їхня дружба. Під час масового винищування євреїв Єзекиїл прийшов до митрополита Андрея по допомогу. Він хотів, щоб припинилися звірства над людьми. Шептицький запропонував йому надійний захист, але равин відмовився. Сказав, що має перебувати з громадою. Де вона гине, там має гинути і провідник. Єзекиїла застрелили майже на очах у Курта.

Рахиль залишилася з трьома неповнолітніми синами. Щоб отримати документи, найстарший Курт влаштувався на роботу – на фірму в Раві-Руській, яка займалася перероблянням вторсировини. Там він дізнався, що поруч – табір смерті (у місті Белжець). Хлопець бачив, як туди направляють вагони, повні людей, а повертаються порожні. Не вагаючись, він вирішив просити допомоги в Андрея Шептицького.

З митрополитом Курт зустрівся у палатах собору Святого Юра. Митрополит уже був в інвалідному візку. Хлопець німецькою розповів, що його батька вбили і що у таборі знищили майже всю єврейську громаду. Андрей Шептицький, слухаючи це, плакав і промовляв: “Бідна дитина”. Він сказав принести рукописи на збереження і дати йому два дні на роздуми.

…Два роки Курт Левін переховувався у студитських монастирях у Львові – на вулиці Личаківській, у Кривчицях та неподалік собору Святого Юра – на Петра Скарги. Ним опікувалися ігумен Климентій Шептицький та отець Марко Стек, який був родом із Рогатина. У монастирях хлопець перебував на правах “новика”. Вивчав там українську мову та звичаї. Климентій Шептицький часто казав йому, що не треба жаліти зусиль на освіту. Зі Львова Курта відправили у студитський монастир в селі Лужки, що неподалік угорського кордону. Отець Климентій, аби врятувати хлопця, підробив його документи. Відтак Курт Левін став Романом-Павлом Миткою, сином Анни і Миколи.

У 1944 році Левін під прізвищем Митка виїхав до Любліна, де його почали називати Матковським. Хлопець служив у польській армії. У той час в Польщі було мало євреїв, до них ставилися неприязно.

Через два роки Курт Левін виїхав до Італії, а звідти – у Палестину. Він брав участь в арабсько-ізраїльській війні і дослужився до полковника генерального штабу. З часом переїхав до США і оселився в Нью-Йорку. Тут одружився з дівчиною Ольгою із львівської родини. Вона рано померла, залишивши двох малих дітей – Андрея і Климентія. Курт одружився вдруге.

Врятований чоловік усе життя з вдячністю згадує тих, хто робив для нього добро, і намагається помножувати добрі діла. Коли радянська влада переслідувала греко-католиків, він допоміг виїхати до Німеччини отцю Марку Стеку, який опікувався ним у студитських монастирях – виробив йому єврейські документи.

Коментар для «ВЗ»

Мирослав Маринович, перший віце-ректор Українського католицького університету

Первинною думкою УКУ було опублікувати лише уривок з книги Курта Левіна “Мандрівка крізь ілюзії” – про братів Шептицьких та монахів-студитів. Але перше знайомство з твором показало, що його ділити не можна. Коли прочитав книжку ще в англійському варіанті, був захоплений іншими розділами. Через сприйняття Курта Левіна я закохався в Японію. Від Шептицьких і студитів чекав того, про що дізнався, а от інші оповіді були для мене відкриттям. Для українського читача вартість цієї книги не лише у розповідях про митрополита Андрея і про студитів. Автор однаково щиро говорить про різних політичних діячів, незалежно від ідеологічних чи етнічних преференцій, відверто описує події в Ізраїлі. Книга виховує нас, вчить сприймати історію як реалістичне поєднання добра і зла.

Найсвіжіший примірник книги я вручив Курту Левіну у Нью-Йорку, він був ще теплим. Його друкували в єдиному екземплярі і передали мені за лічені хвилини до відправлення літака. В гостях у Левіна був двічі – коли книга готувалася до друку і коли вона побачила світ. Спершу з Левінами спілкувався англійською. Дружина Курта – італійського походження. Коли вона залишила нас вдвох, Курт перейшов на українську. У нього прекрасна галицька українська мова. Це ще більше мене з ним зріднило.

Курт Левін тішиться виходом книги не заради своєї слави. Він весь час говорить про братів Шептицьких та про монахів-студитів і переповнений незвичайною енергією вдячності. Я дивуюся. Мені здається, що б так не зміг. Мені в житті багато людей робили добро. Оглядаюся в минуле і бачу, як мало віддав їм.


Довідка «ВЗ»

Напередодні Другої світової війни єврейське населення у Львові становило 30% від усього населення міста. Тут працювали єврейські театри, видавництва, навчальні заклади. Синагог та будинків молитви налічувалося 48. Серед них – і синагога Темпль. Від неї залишилася лише згадка на камені, що навпроти колишнього кінотеатру імені Богдана Хмельницького. Під час Голокосту святиню знищили фашисти.

Фото автора 
Джерело: © Високий Замок - інтернет версія
www.wz.lviv.ua 12.04.2008 №68(3717)
 

Література 1253 Переглядів

Author

admin

Administrator

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Запозичена історія

Українці ніколи не визнавали позбавлення їхньої країни імені "Русь". З часів Романа Великого всі галицько-волинські князі називалися "князями й...

Історія

Побутова GSM-система – контроль факторів ризику у будинку

Технології розвиваються і дають нам змогу перекласти частину відповідальності з себе на прилади. Ви можете поїхати у відпустку, а за будинком...

Наука/Технології

Берестейська унія

Автор: Олена Крикун Берестейська унія 1596 – злука католицької (Вселенської) церкви та православних єпископій України та Білорусі на умовах...

Історія

Прес-випуск: Оплата населенням Глибоцького району житлово-комунальних

За січень–липень п.р. населенням області було сплачено за житлово-комунальні послуги, включаючи погашення боргів попередніх періодів, 270,5...

Прес-випуск

Статистичні підсумки роботи Глибоцького району за січень-липень 2013 року

За січень–липень п.р. автоперевізниками Глибоцького району було перевезено 40,9 тис.т вантажів, виконано вантажооборот у обсязі 38,7 млн.ткм. У...

Цікаво знати

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.