Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Франко ловив руками рибу, але не зміг спіймати долю…

by Guest on Jun 6, 2010

Автор:  Лариса ПОПРОЦЬКА

Життя та внутрішній світ українського письменника, поета, вченого та політичного діяча Івана Франка сповнене загадок, адже особистість кожного генія – таємниця, яку наступним поколінням розкрити неможливо.

Душа людини формується там, де вона народилася та зробила свої перші кроки, тож бодай трохи зрозуміти сутність Каменяра можна, побувавши в його батьківській садибі, розташованій у селі Нагуєвичах Львівської області.

Іван Франко народився в мальовничому селі на Дрогобиччині 27 серпня 1856 року. Франківські місця тут, у першу чергу, пов’язані з хатою батьків письменника. Сім’я мешкала на хуторі Слобода, що розкинувся на горбі у нижньому кінці села Нагуєвичі, яке довгою стрічкою простягнулося вздовж річки Збір поміж лісів - Радичів, Панчужна, Діл. Оселя Франків неодноразово руйнувалася: хату, кузню, господарські будівлі та криницю відтворили за описом поета «Моя вітцівська хата». Збереглося чимало оригінальних експонатів, серед яких поет народився, вимовив перші слова, зазнав дитячих радощів та гіркоти сирітства. Дорослий Іван Франко ніколи не забував своєї вітцівської хати - часто відпочивав тут з сім’єю та творив. Найдовше він перебував у Нагуєвичах після другого арешту – від квітня 1881 до грудня 1882 року.

Іванова мати – Марія була на 33 роки молодшою від батька. Дівчина була набожною, часто ходила з матір’ю до церкви, де її запримітив поважний пан Яків Франко. Юнка запала чоловікові в душу. У Марійчиній родині панував матріархат, тож Яків пішов просити руки коханої у її матері. Перший син – Іванко - з раннього дитинства виявляв неабиякі розум та кмітливість. Коли йому сповнилось шість років, тато віддав його до школи в сусіднє село: хоча в Нагуєвичах також був навчальний заклад, батьки хотіли, аби первісток вивчав іноземні мови. Протягом десяти днів хлопчик навчився читати й у першому класі вже розмовляв польською та міг співати всю Службу Божу.

Найпершою школою життя Франко вважає батьківську кузню. Поки батько працював, годинами сидів біля нього: пізніше згадував, що тато терпляче пояснював, як потрібно жити з людьми й для людей. Послухати оповіді мудрого Якова любили й дорослі. В оповіданні «Злісний Сидір» письменник писав: «Скоро тільки, бувало, тато ввійде до кузні та, беручись до роботи, заценькає молотком по бабі (ковадлі), так зараз, гляди, починають сходитися сусіди, близькі і дальші, далі прибувають люди з села, а то й геть з дальших сіл з роботою, деякі приїздять возами, - і на оборі сміхи...».

Коли Іванові було дев’ять років, батько помер. Мати вийшла заміж удруге. Вітчим уважно ставився до дітей й після нормальної школи віддав Івана до Дрогобицької гімназії. Хлопець стидався бідного вбрання, але, на подив викладачів та одногрупників, навчався на «відмінно». У літературному музеї зберігається класний журнал гімназії, в якій здобував знання Каменяр, – він засвідчує, яким зразковим учнем був майбутній поет.

Коли Іванові минуло 15, відійшла в інший світ його мати, й вихованням дітей зайнялася мачуха. Позбавлений опіки рідних батьків у дитинстві, Франко надзвичайно любив дітей – часто брав участь у їхніх іграх, подовгу спостерігав за малечею. Мав одну доньку та трьох синів. Найулюбленішим був найстарший – Андрій. Коли внаслідок важкої хвороби у поета відняло руки, син записував під диктовку батькові твори, супроводжував його під час читань, неквапно перегортав сторінки… Коли Андрій помер від судом, це стало трагедією для батька. Двоє молодших синів Каменяра загинули на війні.

Франко був нещасливим в особистому житті. Через його бідність брати коханої дівчини не дозволили взяти з нею шлюб. З дружиною Ольгою життя склалося не так, як хотілося – на сімейних фото ніхто з них ніколи не усміхається. Жінці зі сходу важко було прижитися в Західній Україні – свої дні вона закінчила в психіатричній лікарні.

В етнографічному нарисі «Вітцівська хата» Франко докладно перечислив речі, які містилися в долішній та горішній кімнатах, вказав їх розміщення. Чимало з них зберігаються тут донині. Особливу увагу відвідувачів музею привертає колиска, в якій розпочав життя Франко, посуд родини. У горішній кімнаті – світлиці поет працював, коли приїжджав до села. Серед реліквій – книги Каменяра, його дитячий портрет, дзеркало в дерев’яній оправі, що належало родині матері, та придане зведеної сестри письменника, Юлії – різьблений мисник і дерев’яне ліжко.

На подвір’ї – шопа-шпихлір, кузня, посередині – Франкова криниця. Коли недуга паралізувала руки поета, йому наснився дивний сон. Нібито потрібно знайти в криниці ключ, який впустив туди ще в 9-річному віці, – тоді хвороба мала відступити. Поет приїхав до батьківської хати, щоб розкопати криницю, але вітчим його відмовив: оскільки в це місце вдарила блискавка, воно вважалося нечистим, тому його не радили зачіпати. Мабуть, чарівний ключик лежить там донині…

Довкола Слободи – царство лісу. Франко виростав серед природи, змалечку ходив до лісу й серед друзів вирізнявся особливими здібностями: швидко знаходив гриби, вмів ловити рибу руками. Художньо-меморіальний комплекс «Стежки-дороги Каменяра», який об’єднує три маршрути – «Дорога Івана Франка», «Стежки Івана Франка» та «Дорога малого Мирона», розташований саме в тих місцях, де поет полюбляв сидіти й творити. Однією з цих стежок виходимо на велику поляну – улюблене місце дітвори «Майданчик казок Івана Франка». Сюди наче переселилися герої Франкових творінь: Ослисько, їжачки, зайчики, цар звірів Лев, Кіт Мурлика, Ведмідь-Бурмило.

Іван Франко усе своє життя працював і навіть під час відпочинку не забував про роботу, однак помер у злиднях. Наприкінці життя його часто бачили на вулицях Львова – згорбленого, з червоними від праці очима та похиленою головою. Під пахвою він ніс буханець хліба. Коли Каменяр помирав, поряд не було нікого. Поховали його в чужому костюмі...

Автор:  Лариса ПОПРОЦЬКА
Фото автора
На фото: с. Нагуєвичі Львівської обл. На цьому подвір’ї Франко зробив свої перші кроки
Джерело: Високий Замок 
www.wz.lviv.ua 
 

Література 1065 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Щоденне вживання какао сприяє поліпшенню пам'яті

Австралійські вчені з університету Суїнберн стверджують, що щоденне вживання какао може підвищити ефективність роботи мозку людини.

Цікаво знати

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ ГЛИБОЦЬКОГО РАЙОНУ ЗА січень 2013р

ПОВІДОМЛЕННЯ УПРАВЛІННЯ СТАТИСТИКИ У ГЛИБОЦЬКОМУ РАЙОНІ СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО Тваpинництво. Сільгосппідпpиємствами pайону у...

Цікаво знати

Не робіть з козака самурая

Не робіть з козака самурая Автор: Омар Узарашвілі Жодний філософ не дасть готового рецепта виховання дитини. Та й життя – не...

Сім’я і виховання

Як видалити кліща?

У жодному випадку виривати кліща зі шкіри не можна, оскільки у тілі залишиться його зуби, що згодом може призвести до інфекції.

Корисні Поради/Повчальні

Десятка найкорисніших продуктів

Проаналізувавши дані останніх досліджень провідних дієтологів світу і їх рекомендації у галузі здорового харчування, Корреспондент склав десятку...

Корисні Поради/Повчальні

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.