Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/ezreklam/public_html/stattitablohy/index.php on line 65
Сніданок, обід та вечеря: чи завжди ми так харчувалися? :: Надано EzReklama

Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Сніданок, обід та вечеря: чи завжди ми так харчувалися?

by Guest on Jan 1, 2013

 

 

Їжа

Британці – і не тільки британці – зростають у переконанні, що їсти потрібно тричі на день. Але так було не завжди.

Ми часто чуємо про занепад традиційної вечері, яка збирає за столом всю родину. І це проблема не тільки Великої Британії.

Сніданок також багато хто пропускає. А він, як твердять, заряджає нас енергією, допомагає підтримувати хорошу форму і навіть поліпшує поведінку й оцінки школярів.

Люди бояться, що відступати від традиційної схеми – три основні прийоми їжі на добу – шкідливо. Але чи така вже й традиційна ця схема? Чи завжди люди так харчувалися?

Сніданок

Сучасного сніданку не існувало в багатьох епохах. Римляни практично не снідали, споживаючи їжу, як правило, раз на добу в районі полудня, розповідає історик їжі Керолайн Йелдгем. Фактично, саму ідею сніданку вони дуже не схвалювали.

Коротка історія бранчу

 • Бранч – це скорочення від "breakfast" (сніданок) і "lunch" (обід).
 • Вважається, що бранч бере свій початок від мисливських сніданків ХІХ століття, які складалися із кількох страв.
 • У 1895 р. Ґай Берінджер написав колонку для журналу "Хантерс Віклі", у якій доводив необхідність запровадити в неділю новий прийом їжі – головним чином для суботніх гуляк.
 • Наступного року цю колонку згадали в журналі "Панч", який проголосив: "щоб бути модним, треба їсти бранч".
 • Хоча ідея народилася у Британії, по-справжньому її популяризували американці.
 • Бранч став популярним в 1930-х роках у Чикаго, коли актори та інші забігали в кафе для пізнього сніданку.
 • Ще більш популярним став недільний бранч у Америці після Другої світової війни, коли люди почали менше ходити до церкви.
 • У 60-х, які прийшли на зміну серйозним 50-м, ця тенденція збереглася.
 • До меню тогочасного бранчу часто входили морепродукти, теляча печінка та деруни. Зараз популярними є яйця Бенедикт.

Джерело: Смітсонівський інститут

"Римляни вірили, що їсти раз на день – корисніше для здоров’я, – каже пані Йелдгем. – Вони були схиблені на здоровому травленні, і їсти більше вважалося мало не зажерливістю. До речі, ці погляди зберігалися досить довго".

У Середні віки, що і як людям їсти, часто визначав монастирський устав, розповідає історик Айвен Дей. Так, до ранкового богослужіння їсти було не можна. А м’ясо було заборонене десь половину днів у році. Вважається, що саме тоді в англійську мову увійшло слово breakfast (сніданок), дослівно воно означало "break the night's fast" – "перерви нічний піст".

Традиційний для англійського сніданку набір їжі також склався завдяки релігії. У так званий "м’ясний понеділок" перед Великим постом треба було доїсти все м’ясо, що залишалося в домі. Найчастіше це була свинина, зокрема бекон, оскільки багато людей тримали свиней. До м’яса часто додавали яйця, теж заборонені під час посту. Так і народився попередник англійського сніданку.

Але в ті часи його, можливо, їли не вранці.

За словами шеф-кухаря Клариси Діксон Райт, десь у XVII столітті сніданок почали їсти вже всі суспільні класи. Після повернення на трон Карла ІІ, на столах заможних людей почали з’являтися кава, чай і страви на кшталт омлету. Наприкінці 1740-х рр. у будинках багатіїв також почали влаштовувати окремі кімнати для сніданку.

Нових рівнів марнотратства аристократія досягла у ХІХ столітті, коли з’явилася мода на колективне полювання, яке могло тривати кілька днів, якщо не тижнів. Гостям на сніданок тоді могли подавати до 24 різних страв.

Індустріальна революція середини ХІХ століття призвела до появи регулярного робочого дня. Працівникам тепер треба було обов’язково поснідати перед роботою – це стосувалося усіх класів, в тому числі управлінців.

На зламі ХХ століття відбулася нова революція у сфері сніданку. Американець Джон Гарві Келлоґ випадково залишив на деякий час варену кукурудзу, яка почала псуватися. Келлоґ не захотів викидати продукт і пропустив зерна через валики, а потім трохи обсмажив. Так з’явилися перші пластівці, а Келлоґ заснував багатомільярдний бізнес.

У 1920–1930-х рр. уряд рекламував сніданок як найважливіший прийом їжі, але під час Другої світової м’ясо і яйця стали дефіцитом. А коли у 50-их економіка почала відновлюватися, на столах британців з’явилися тости, швидкорозчинна кава і солодкі пластівці – тобто сніданок у його сучасному вигляді.

Обід

В Британії і досі існує певна термінологічна плутанина. Для декого слова "lunch" (обід) і "dinner" (вечеря) є синонімами. Від римлян і до середніх віків європейці їли близько полудня, і цей основний прийом їжі називався "dinner". Сучасного ланчу не існувало, як не існувало і слова "ланч".

У середні віки час прийому їжі визначався світловим днем, розповідає Дей. Електрики не було, люди вставали рано. Селяни трудилися на полях зі світанку і до обіду були вже голодні.

"У них був зовсім інший розпорядок дня, ніж у нас, – каже Айвен Дей. – Люди прокидалися і лягали значно раніше".

Любов до бутербродів

 • Британці купують близько трьох мільярдів готових сендвічів на рік.
 •  
 • Це близько 200 сендвічів на рік на людину.
 •  
 • За даними агенції маркетингової аналітики Mintel, обідають бутербродами близько 75% британців.
 •  
 • Ринок роздрібної торгівлі сендвічами оцінюється в 6 мільярдів фунтів.
 •  
 • Улюблений бутерброд британців – з куркою і салатом.
 •  

 

Джерело: Британська асоціація сендвічів

 

До обіду робітник встигав відпрацювати до шести годин. Далі робили невелику перерву і з’їдали полуденок ("noonshine") – зазвичай хліб із сиром. З появою штучного освітлення основний прийом їжі у заможних людей почав зсуватися на пізніший час, тож з’явилася потреба в легкому обіді.

Походження слова "ланч" достеменно не відоме, розповідає Айвен Дей: "до ХІХ століття воно вживалося дуже рідко".

За однією з теорій, його предком є англо-саксонське слова "nuncheon", яке означало перекус, котрий тримають в руках. Це слово вживали наприкінці XVII століття, розповідає пані Йелдгем. Інші виводять "lunch" зі слова "nuch": у XVI–XVII століттях так називали велику скибку хліба.

Але меню сучасного обіду сформувалося під впливом французької "souper" (вечеря), яка увійшла в моду в XVII столітті. За французьким зразком британська аристократія влаштовувала легкі вечері в тісному колі, після яких грали в ігри і фліртували, каже Айвен Дей.

Основа сучасного ланчу – бутерброд з’явився в 1750-х рр. завдяки знаменитому перекусу графа Сендвіча. Одного вечора він наказав слузі принести йому шматок холодного м’яса між двома шматками хліба, щоб можна було їсти однією рукою і не забруднитися.

Точно не відомо, чим саме займався тоді граф: грав у карти чи самовіддано працював за письмовим столом – історики висували обидві версії. Так чи інакше, завдяки йому з’явився сендвіч.

Одначе в той час ланч все таки сприймали як "випадковий перекус між основними прийомами їжі", пояснює історик їжі Моніка Аскей.

Бенкет Ричарда ІІ 1387 року

На підготовку урочистого обіду пішло:
 
 • 14 биків;
 • 38 кілограмів оленини;
 • 12 кабанів включно з головами;
 • 120 овечих голів;
 • 400 кроликів;
 • 50 лебедів;
 • 150 каплунів;
 • 1200 голубів;
 • 210 гусей;
 • 11000 яєць;
 • 45,5 літрів сметани.

 

Джерело: recipewise.co.uk

 

Сучасний ланч з’явився, знову ж таки, завдяки індустріальній революції. Харчові моделі середнього та нижчого класів визначалися їхньою зайнятістю. Більшість мала тривалий робочий день – для підтримання сил їм був потрібен обід.

Біля фабрик стояли кіоски, у яких продавали пироги. Люди також купували дедалі більше їжі масового виробництва, оскільки в містах не було де тримати худобу чи городи. У багатьох не було навіть кухонь, щоб готувати.

"Британія була першою країною, де з’явилася індустрія харчування", – розповідає історик Дей.

Ланч став частиною повсякденного життя. У ХІХ столітті в містах почали відкриватися ресторани і офісним працівникам давали годину перерви на обід. Але коли в 1939 р. почалася війна і раціон значно збіднів, обід мусив еволюціонувати. Найдешевшим способом нагодувати маси стали їдальні, які відкривалися на підприємствах. Після війни цю модель запозичили школи.

У 1950-х з’явилися кафе і талони на обід. А крім того – чорлівудська технологія, яка дозволила випікати хліб швидше й дешевше, аніж раніше. Сендвічі з собою швидко набули популярності як недорогий і зручний спосіб пообідати.

Як з’ясували дослідники з Вестмінстерського університету, сьогодні середньостатистичний працівник з’їдає свій ланч за 15 хвилин, зазвичай – перед екраном комп’ютера. Первинне значення слова "ланч" як перекусу між основними прийомами їжі знову актуальне.

Вечеря

Вечеря

Основний прийом їжі у римлян припадав на обід. У середньовічних британських аристократів також: офіційні, розкішні обіди з величезною кількістю страв називалися латинським словом "cena". Ми уявляємо собі ці заходи достатньо фривольними, але насправді вони були дуже витончені, з суворим етикетом.

Ці обіди були демонстрацією багатства і влади. Кухарі починали їх готувати ще на світанку, розповідає пані Йелдгем. Готувати ввечері без електрики було неможливо. Селяни також їли близько обіду, хоча і значно скромніше.

З появою штучного освітлення основний прийом їжі почав зсуватися на більш пізні години. У XVII столітті зародився діловий обід, під час якого партнери могли обговорити різні справи.

Робочі ритми впливали і на спосіб прийому їжі середнього та робочого класів. Під кінець XVIII століття більшість міських мешканців вже їли тричі на день, розповідає Айвен Дей.

На початку ХІХ століття основним прийомом їжі стала вечеря після повернення з роботи. Хоча багато хто продовжував влаштовувати в неділю традиційні обіди.

Традиційна сімейна вечеря поширилася на хвилі споживацького буму 50-х. На ринку з’явилась американська побутова техніка, стала реальністю мрія про дружину-домогосподарку. А потім з’явилося телебачення.

У 1970-х ведуча кулінарної передачі Фанні Кредок запровадила моду на вишукану кулінарію. Чимало знуджених домогосподарок із середнього класу почали самовиражатися, змагаючись між собою у приготуванні званих вечерь.

Похоронний дзвін по сімейній вечері прозвучав, очевидно, у 1986 році, коли на ринку з’явилася перша мікрохвильова піч. Але хоча за вечірнім столом в наші дні збирається дедалі менше людей, традиція званої вечері, без сумніву, не померла, про що свідчать феноменальні продажі книг із рецептами від знаменитих кухарів.

BBC Ukrainian

Кулінарія 1357 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Без супів не обійтися

Поради з приготування бульйонів, овочевих та фруктових супів

Кулінарія

Прес-випуск: Діяльність будівельних підприємств Глибоцького району у с

За січень–травень п.р. підприємствами області виконано будівельних робіт на суму 277,7 млн.грн., що в 1,6 раза більше обсягів...

Бізнес/Економіка

Вугрова висипка у дорослих жінок

В дерматології, як і в будь-якій іншій галузі, практикуючі лікарі часто керуються припущеннями, заснованих на загальних стереотипах. Але, на жаль,...

Здоров'я

Прес-випуск: Робота будівельних підприємств Глибоцького району у січні

За січень–липень п.р. підприємствами виконано будівельних робіт на суму 263,8 млн.грн., що становило 92,8% до обсягів січня–липня...

Прес-випуск

Добрий вечір тобі, пане-господарю!

Автор: Дар`я Тарадай Яким має бути українське Різдво - традиційним чи схожим на те, яке показують в американських фільмах? Чи навіть краще -...

Розваги

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.