Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/ezreklam/public_html/stattitablohy/index.php on line 65
Дарія ЦВЄК: «Я така господиня, що навіть із попелу щось спечу» :: Надано EzReklama

Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Дарія ЦВЄК: «Я така господиня, що навіть із попелу щось спечу»

by Guest on Oct 13, 2009

Дарія ЦВЄК: «Я така господиня, що навіть із попелу щось спечу»

 Автор: Галина Гузьо

10 жовтня 2009 року авторці кулінарних бестселерів виповнилося б 100 років
Дарія Цвєк – галицька легенда. Ця унікальна жінка через усе своє життя (а прожила вона майже 95 років!) пронесла любов до України, української кухні, українських традицій. Записувати кулінарні рецепти пані Дарія почала, коли навчалася у четвертому класі школи. Спершу – зі слів бабусі, а згодом – мами та інших родичів. Згодом кожна книга рецептів, з любов’ю і турботою прописаних Дарією Цвєк, стане бестселером, настільною книгою кожної галицької господині. “Традиції – це не тільки минуле, а й майбутнє”, - казала легендарна галичанка...

Для львівського “Видавництва Старого Лева”, яке спеціалізується на дитячій літературі, непересічна постать Дарії Цвєк стала знаковою. Саме з видання її яскравої і захоплюючої книги “Малятам і батькам” видавництво у 2002 році заявило про себе на книговидавничому ринку України. Це видання-мандрівка “від свята до свята” із розповідями про українські традиції і ексклюзивними рецептами від кулінарного генія стало улюбленим для багатьох і отримало почесний титул “Книжка року-2002”.

З Дарією Цвєк ми познайомилися по телефону, - пригадувала у розмові з кореспондентом “ВЗ” головний редактор “Видавництва Старого Лева” Мар’яна Савка (упорядник книги “Малятам і батькам” та автор передмови до неї). - На той час вона зимувала у Львові, у молодшої доньки. Я зателефонувала і почула приємний високий голос самої Дарії Цвєк. Навіть поважний вік (а їй тоді уже виповнилося 90) не міг приховати краси і постави жінки, сповненої внутрішньої гідності і світла. Волосся - не сиве, а сріблясто-біле, хвилясте, напевно, і додавало чітко різьбленому обличчю того світіння. Але її, мабуть, ніхто б не наважився назвати бабусею (ну, хіба власні внуки і правнуки), бо в ній було щось таке царське, що, незважаючи на вік, робить жінку власне Жінкою - назавжди.

Кілька разів ми приїжджали до неї в Івано-Франківськ - до родинного дому, або в село Дору, біля Яремчі, де пані Дарця любила відпочивати і де жила свого часу Ірина Вільде, яка благословила (а насправді майже силою примусила) Дарію Цвєк писати книги з кулінарії. Там, у Дорі, Дарія Цвєк замолоду сходила всі гірські стежини, а на схилі літ приїздила завжди до однієї господині, пані Анни, яка смачно готувала (зокрема й за рецептами самої пані Дарці), сідала на веранді, милувалася краєвидом і дихала карпатським повітрям. У такі хвилини гарно було посидіти з нею і послухати розповідей про її життя, про цілу епоху. Я дивувалася з прекрасної пам’яті цієї жінки. Коли вона говорила - зупинявся час.

- Дарія Цвєк не давала собі відпочивати, - веде далі Мар’яна Савка, - постановила: кожного дня друкувати принаймні сторінку тексту на друкарській машинці. Нарікала на те, що вже не така прудка і сильна, а все ж постійно за якимось заняттям: листується з видавництвами, впорядковує величезний архів, порається по господарству і навіть вишиває та плете серветки. І для мене сплела кілька серветочок і пошила хустинки, оплетені мереживом.

І завжди вона дбала про те, щоб нас почастувати. І подати страву, приготовану її руками. І болісно було бачити, що руки ті тремтять і їм уже важко тримати посуд. Але вона все хотіла робити сама. Для неї гість був дорогою людиною. Одного разу я приїхала до пані Дарці до Франківська (це був робочий момент, коли ми готували книжку “Малятам і батькам”), і мені треба було заночувати. Попри всі мої прохання, пані Дарця наполягла на тому, щоб я лягла на її ліжку, а сама пішла спати на диванчик...

Дарія Цвєк належала до тих людей, зустріч з якими здатна кардинально змінити життя. Так сталося і у нашому випадку. З її легкої руки почалося наше видавництво. Її життєва енергія, мудрість і сміливість надихнули нас, зовсім недосвідчених і молодих, на життєво важливе рішення – заснування видавництва. Ми з Юрком (Юрій Чопик – чоловік Мар’яни Савки і директор “Видавництва Старого Лева”. – Г. Г.) завжди пам’ятатимемо, хто наш перший автор, хто благословив нас на цей шлях. Тішуся, що книжка “Малятам і батькам” стала настільною книгою для багатьох українських родин. Прикро, що її тираж уже вичерпався, а в теперішніх кризових умовах перевидання такої подарункової книги здійснити не вдається...

“Для щастя треба мало: гармонії. Амінь”. Так легко створив Антонич глобальний рецепт щастя. Але як досягти тієї гармонії, коли довкола стільки турбот, тривог, суєти. Дарія Цвєк знала. “Щастя, - говорила вона, - це квітка любові”. Нема гармонії без любові. Пані Дарця лише на п’ять днів молодша за Богдана-Ігоря Антонича. Може, вони й зустрічалися десь у товаристві, бували на одних забавах, читали ті самі книги, обговорювали ті ж новини з місцевих газет. Тільки життя поета було яскравим і коротким, як вірш, а Дарії Цвєк Творець подарував цілу життєву сагу. І вона прожила кожен свій день, віддаючи себе праці та іншим людям. Жартувала, що мусить наздогнати у віці пана Колессу. І хоч і не перемогла в цьому жартівливому змаганні довгожителів, але у житті усіх тих людей, які знали її особисто, залишила глибокий незабутній слід.


Кутя від Дарії Цвєк

Складники: 2 склянки пшениці, 1 склянка маку, 1 склянка цукру, 2 столові ложки меду, горіхи, родзинки, вишневе варення за смаком.

Приготування. Пшеницю помийте у кількох водах, залийте окропом у рівень із зерном, накрийте і варіть на легкому вогні кілька годин до готовності (якщо вода википатиме, доливайте окропом). Мак помийте, залийте окропом і залишіть на 2-3 години чи на ніч накритим, щоб набухнув. Після того воду злийте, а мак розітріть у макітрі без цукру або змеліть його на м’ясорубці з дуже густим ситком. До втертого маку додайте пшеницю, обчищені й підсмажені горіхи, помиті родзинки, влийте переварену воду, додайте мед, цукор за смаком і вишневе варення. Готову кутю урочисто подайте в керамічній мисці з дерев’яною ложкою.


Паска із сиру від Дарії Цвєк

Складники: 1 кг свіжого сиру, 5 яєць, 200 г вершкового масла, 400 г сметани, 300 г цукру, 200 г родзинок, ванілін.

Приготування. Сир перетріть через сито або змеліть на м’ясорубці з густим ситком, додайте яйця, розтерті з цукром і ваніліном на пухку масу. Далі - масло, сметану, і увітріть на однорідну масу. Тоді підігрійте, не доводячи до кипіння. Коли з’явиться хоч одна бульбашка, зніміть з вогню і поставте в холодну воду, весь час помішуючи, поки не охолоне. Тоді всипте цукор з ваніліном, вимішайте з помитими і обсушеними родзинками. Всю масу викладіть на полотняну серветку і тримайте під пресом, поки не стече сироватка. Сирну масу можна викласти у новий керамічний горщик для квітів з діркою, вистеливши його серветкою, і притиснути тягарем. Готову паску обережно викладіть на скляну тарілку, як “бабку”, посипте посіченим підсмаженим мигдалем або арахісом. До подачі зберігайте у холодному місці.


Довідка «ВЗ»

Дарія Цвєк народилася 10 жовтня 1909 р. на Тернопільщині. Закінчила педагогічну семінарію в Коломиї, вчителювала у школах Львівщини, Тернопільщини, Івано-Франківщини, за що отримала значок “Відмінник народної освіти”. Вчителем був і чоловік пані Дарії, з яким вона прожила 48 років. Педагогами стали і їхні дві доньки. В освітянській роботі Дарія Цвєк, щоправда, була вимушена зробити перерву, яка і стала переломною для її кулінарного таланту. У 1945 році жінці довелося покинути вчителювання та працювати на лікарняну кухню. Аби приготувати хворим щось смачненьке із нехитрих харчів, доводилося включати всю свою фантазію.

“Я така господиня, що навіть із попелу щось спечу”, — казала про себе згодом Дарія Цвєк. У збірці “Страви з яєць” одних лише способів приготування варених яєць майстриня кулінарної справи подає аж 38! Починаючи з 1960-х з-під пера цієї жінки-легенди вийшли книги “Солодке печиво”, “До святкового столу”, “У будні та свята”, “Для гостей і сім’ї”, “Нашим найменшим”, “На добрий вечір”, “Малятам і батькам”... Кожна із цих книг стала бестселером, їх неодноразово перевидавали і перекладали на інші мови. Загальний наклад кулінарних видань Дарії Цвєк перевищив п’ять мільйонів примірників. Невтомна берегиня української кухні продовжувала писати навіть у 94 роки. Та так і не дочекалася виходу у світ своєї останньої праці - “Енциклопедії галицької кухні”. Пані Дарія не дожила кількох місяців до свого 95-річчя... До останнього подиху вона продовжувала вести активне громадське життя, була членом Союзу українок.

Автор: Галина ГУЗЬО
На фото: Авторка кулінарних бестселерів Дарія Цвєк і видавець Мар’яна Савка працюють над книгою «Малятам і батькам» (2002 рік).
Фото з архіву Мар’яни Савки і архіву “ВЗ” 
Джерело:  Високий Замок  
www.wz.lviv.ua

Кулінарія 2247 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Секонд-хенд: заборонити чи залишити?

Плани українського уряду скоротити або взагалі унеможливити імпорт уживаних речей до України викликали затятий спротив тих, хто будує на торгівлі...

Культура/Суспільство

Кличко - про перемогу України на ЧС з боксу: На сьогодні нам немає рів

Чемпіон світу в суперважкій вазі за версією WBC Віталій Кличко похвалив українських боксерів, які завоювали п'ять медалей на Чемпіонаті світу, який...

Спорт

Економічна криза в Україні та шляхи її подолання

Автор: Валерія Чепікова На сьогоднішній день Україна і українська економіка є складовою світового фінансового й економічного простору. При цьому...

Історія

«Свято наближається… Зимова сесія»

Традиційно для студентів сесія проходить взимку та влітку. Не марно в народі кажуть «від сесії до сесії живуть студенти весело, а сесія...

Блоги

Богдан Хмельницький та його місія в зовнішній політиці України

Автор: Тетяна Ясюк Богдан Хмельницький- одна з яскравих постатей української історії. Діяльність цього гетьмана, гнучкого політика, вправного...

Історія

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.