Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Чи вмирає українське село?

by Guest on Dec 15, 2009

Чи вмирає українське село?

Автор: Олена Сидоренко

Чернігівська область займає 5% території України, але при цьому має всього 2% населення від загальної кількості. Цей регіон знаходиться на одному з перших місць по вимиранню. В середньому за рік на Чернігівщині помирає від 10 до 15 тисяч людей.

Згідно із офіційною статистикою, за останні 7-8 років кількість населення працездатного віку в регіоні зменшилася на 4%, а дітей до 15 років в області лише 7%. Поступово в регіоні зникають цілі села. Старі люди помирають, а молодь тікає в міста, де є заробіток.

Одне з таких сіл – Вікторівка Чернігівського району - яскравий приклад вимираючого українського села. Тут живе трохи більше сотні людей, здебільшого пенсіонери. На все село тільки один школярик. Його щодня мати возить до школи у сусіднє село за кілька кілометрів. Молодь з Вікторівки втекла вже давно, і повертатися не збирається, бо роботи тут давно немає.

А колись це село славилося своєю фермою. Тільки корів там було близько двох сотень. Сьогодні в селі є тільки п‘ять корів, та й тих випасати нема кому – кажуть селяни:

«Мо” б хто і держав, дак нема де пасти. Паші то хватає, а от пасти. Ну шо, будеш кожний п‘ятий день пасти? Той год ще пасли, бо було 10 корів, а сей год вже не пасли, держали дома.»

З благ цивілізації в селі є тільки магазин, та й той працює лише чотири години на день. Втім, селяни не скаржаться. Кажуть, їм цього часу вистачає. В магазині є все необхідне. Чого немає – привезуть на замовлення, каже продавець сільмагу:

«Ну есть же все – і сахар есть, і ковбаса … ну всі продукти. Спиртного нам не возять, сигарет не возять. Хліб нам завозять через день. За хліб вже їм спасібо. Хліб возять там з хлібзавода. Це ще літом дак привозять пиво розливне. Літом в основном морожено, вода, пиво розливне. Да і на літо багато дачників приїжджає. Літом багато народу. А щас … як утром хліб завозять, дак наче повно людей, а после обід може прийти два-три чоловіка.»

Сьогодні в магазині з штатних працівників є тільки продавщиця Людмила. Раніше тут також працював охоронцем її чоловік. Але через кризу власник крамниці скоротив його.

Ані фельдшера, ані аптеки в селі немає. За ліками, втім як і за медичною допомогою, мешканці Вікторівки їдуть або до Чернігова, або до сусідніх, більших сел. Поштарка навідується сюди тричі на тиждень. Дільничого взагалі бачать вкрай рідко. Люди кажуть, що село у них спокійне, тож міліцію і не турбують.

Вікторівка – село хоч і вимираюче, але пустих, нічийних хат тут фактично і немає. Жителі кажуть, що садиби викуповують приїжджі:

«Ну … були дві тисячі доларів, дві з половиною … оце в такому … от тисячі до трьох були хати …Ну а це щось одну були забрали дак аж з Германії, дак там уже 5 тисяч доларів дали. Ну там ловка хатка … там на углу. Ну а так забирають дачники. Кияни тільки дві забрали, а так забирають чернігівці под дачі, щоб приїхать отдихать.»

Від Чернігова до Вікторівки лише година їзди. Автобус ходить сюди щодня, окрім понеділка. І хоча в селі є навіть газ, на постійне місто проживання молодь сюди не поспішає. Але чи означає це, що через певний час село зникне з мапи України, бо смертність тут на 100% переважає народжуваність? Люди хвилюються, що скоро нікому буде хоронити померлих:

«Колись ми хоронили тут у нас сосідку мою, так санчатами тягли на собі. Нікому було дороги прочистить. Отак ще було. Так хоронили.»

Цвинтар у Вікторівці є, а от священника немає. Його запрошують у разі потреби із сусіднього села – Слободи. Там же розташована і сільська рада, до якої відноситься населений пункт.

Незважаючи на всі негаразди та незручності, селяни у Вікторівці на життя особливо не скаржаться. Отримують пенсії та потроху пораються по господарству.

«У нас все своє – кури, город, картошка – все своє практично. Там коли вже жінка принесе з магазину пельменів якихось чи ковбаси. Бо таке ж надо куплять.»

«А що – город є, картопля є. В селі ще можна помалу жить. Як то кажуть – своє все. Хто тупає ще … Пенсію кожний місяць дають.

Да в мене пенсія ловка. Я ж дояркою 40 год продоїла. Дак 42 роки стажу. А то мама злягла, дак я ухажувала за маткою, ферму покинула. Дак 1150 гривень я получаю пенсію. В мене два ордена ж.»

Про далеке майбутнє у Вікторівці не замислюються. А вже за місяць планують всім селом піти у сусідню Слободу на вибори президента. Кажуть, із кандидатурою майбутнього керманича держави вже визначились, залишилося тільки дійти до виборчої дільниці – все ж таки 5 кілометрів по зимовій дорозі не кожній бабусі до снаги подолати.

Автор: Олена Сидоренко, Бі-Бі-Сі Чернігів
Джерело: BBC Ukrainian
http://www.bbc.co.uk/ukrainian

Культура/Суспільство 970 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Волинь - це бумеранг українсько-польських відносин

Волинь - це бумеранг українсько-польських відносин Автор: Богдан ЧЕРВАК В українсько-польських взаєминах з'явилася нова-стара проблема....

Міжнародні відносини

Прес-випуск: Стан тваринництва у Глибоцькому районі у січні–червні 201

Впродовж січня–червня п.р. сільськогосподарськими підприємствами (крім малих) Глибоцького району вироблено 767 т м’яса в живій вазі, 8 т молока та...

Цікаво знати

ТЕЛЕФОННИЙ ДОВІДНИК ХРИСТИЯНИНА

Прочитай цей список і подзвони туди, куди тобі потрібно: При появі втоми телефонуй Матвія 11,28-30. При появі хвилювання телефонуй Матвія...

Корисні Поради/Повчальні

Постать Миколи Міхновського в історії України

Автор: Ольга Ситник Міхновський Микола Іванович народився  1873 року, у  селі Туровка Полтавської губернії Російської імперії. Він був...

Історія

Плацентарна косметика

Косметологи поки не винайшли еліксир молодості, хоча давно з успіхом допомагають жінкам виглядати молодше за свої роки. Сьогодні великі надії...

Мода/Краса

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.