Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/ezreklam/public_html/stattitablohy/index.php on line 65
«Не будемо їсти, не будемо пити…» :: Надано EzReklama

Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

«Не будемо їсти, не будемо пити…»

by Guest on Nov 2, 2009

«Не будемо їсти, не будемо пити…»  
 
Автор: Олеся Пастернак

Кожному із нас, хто бував на українському весіллі, доводилося спостерігати, як молодята б’ють келихи, з яких пили шампанське, – на щастя, якнайшвидше намагаються стати на весільний рушник – щоб бути головою в сім’ї, після шлюбу кидають гостям цукерки – щоб життя було солодке. Звідки пішли ці весільні традиції та як святкували весілля давні слов’яни – у розмові з керівником громади Родового вогнища «Коло Світовида» Славолюбом Богачем.

Весільне вбрання не беріть напрокат

«Колись до весілля готувалися з раннього дитинства, - розповідає отець Славолюб. - Мама і бабця вчили дівчинку, що і як робити, щоб стати зразковою дружиною. У три роки вона вже вміла прясти, і цю пряжу могла виткати лише своїми маленькими пальцями. Це полотно було найдорожчим. У сім років дівчинка вишивала першу серветку або скатертину, у тринадцять – весільну сорочку, рушники та інше придане».

Щоб знайти достойних наречених для своїх дочок, батьки зверталися до свахи – жінки, яка збирала інформацію про всі роди. Вона рекомендувала, який хлопець підійде дівчині. Родини їздили одні до одних на оглядини і обмінювалися подарунками. Перед весіллям дівчина вишивала сорочку молодому і весільні рушники. Щонайменше їх мало бути два – той, яким обв’язували молодих, і той, на який вони ставали. Кінці цих рушників були різними – із символами двох родів. Вишиваючи, дівчина медитувала – «закладала» у полотно свої думки і надії.

Весільний одяг одягали раз у житті і тримали на смерть. Якщо життя у подружжя складалося добре, з покоління в покоління передавали жіночі весільні сорочки та рушники – щоб добра доля була у дітей та внуків.

«Сьогодні багато дівчат беруть весільні сукні напрокат, - каже отець Славолюб. – Це неправильно. Невідомо, хто їх до них одягав, хто і з якими думками шив. Весільне вбрання краще замовляти. Але до першої-ліпшої майстрині іти не варто – це має бути перевірена людина, з чистими помислами. Купуючи весільні рушники, майте на увазі, що символи, які на них зображені, – чиїсь родові знаки, хтось заклав у них якусь інформацію».

За словами отця Славолюба, свій весільний одяг не потрібно нікому давати. Він повинен висіти у шафі – як спогад про найщасливіший день у житті. «Колись в кінці весілля молода (княгиня) кидала дівчатам не той віночок, який був у неї на голові, а інший – спеціально сплетений», - пояснює отець.

Посуд били – «щоб з двох стало одне»

Під час прадавнього обряду вінчання князь (молодий) мав перенести княгиню через багаття. Звідси і традиція, що молодий має взяти на руки свою кохану.

«Волхв намащував княгині губи медом і просив князя поцілувати її, щоб життя було солодким, - розповідає отець Славолюб. – Гості, щоб не наврочити, замість «Солодко!» співали «Гірко!». Ця традиція збереглася донині. Після весілля молоді вживали багато меду, щоб у них народилося здорове потомство (тому місяць називається медовим)».

Традиція бити посуд на весіллі походить від прадавнього обряду вінчання. З двох чаш молодята пили молоко з медом (ці продукти вважалися найкориснішими. – Авт.), а потім розбивали їх об заздалегідь принесену каменюку – «щоб з двох вийшло одне». Божаті батьки (у християнстві – хрещені) збирали черепки і несли до річки, щоб вода обточила гострі краї – цих гострих країв не мало бути і у житті.

Колись на весільний рушник першими ставали чоловіки – так виявляли свою рішучість. Сьогодні ж молодята змагаються: хто перший ступить, той і буде керувати (якщо жінка, кажуть, чоловік буде «під каблуком»). «Чоловік і жінка мають бути як два ока – доповнювати одне одного, - пояснює отець. – Чоловік задає напрямок розвитку сім’ї, а жінка наповнює дім ладом, реалізовує те, що він задумав. Якщо чоловік – нерішучий, йому треба допомогти стати впевненішим у собі».

В кінці обряду молоду посипали зерном та цукерками. Ця традиція трансформувалася: сьогодні молода кидає цукерки гостям – щоб сімейне життя було багатим і солодким.

Цікаво знати

Лише незаймана дівчина мала право на проведення обряду вінчання (давні слов’яни вірили, що перший партнер передає свою енергетику і впливає на потомство). Якщо в житті ставалися особливі випадки, як-от дівчину зґвалтували татари, то над нею проводився обряд очищення, який називався Ладині роси.

Після шлюбної ночі на видному місці вивішували нічну сорочку молодої. Вона мала бути з «калиною». Якщо «калини» не було, молодий мав право вигнати дружину.

Весільні вінки або одяг молодих прикрашали червоними ружами – квітами кохання і краси. Це робилося не лише, щоб вони милували око, а й щоб відвертали злі погляди. Вважається, що перший – найбільш небезпечний (людина автоматично переключалася на яскраву квітку). Звідси і походить забобон чіпляти на одяг щось червоне – щоб не наврочили.

Не прийнято одружуватися у високосний рік, бо вважається, що в нього переходить те, що людство збирало у попередні роки. За чотири роки «назбирується» щось добре або погане. Оскільки ми не знаємо, що саме, люди «перестраховуються» і серйозні кроки у житті роблять наступного року.


Народні весільні прикмети

Не можна святкувати весiлля на позиченi грошi, бо все життя буде на позичках.

Весiльний кортеж має вибирати дорогу якнайдалi вiд кладовищ.

Взуття молодої не має бути відкритим – щоб життя не було «дірявим».

Обручки повинні бути гладенькі (однотонні і без прикрас) – щоб у житті все йшло гладко.

Якщо дощ падає на шлюбну пару й гостей – молодята житимуть довго і щасливо. Коли дме сильний вiтер - убого, бо вiн усе багатство видує.

Пiд час застiлля молодята не повинні опиратися спинами на сидiння, а сидiти прямо – щоб на них не звалювалися сiмейнi негаразди.

Шматочок цукру, покладений за пазуху нареченiй, зробить її сiмейне життя солодким.


Автор: Олеся Пастернак
Джерело: Високий Замок
www.wz.lviv.ua
Фото: Вікісховище

Культура/Суспільство 1449 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Запозичена історія

Українці ніколи не визнавали позбавлення їхньої країни імені "Русь". З часів Романа Великого всі галицько-волинські князі називалися "князями й...

Історія

Журнал: в Молдові жити краще

Автор: Анастасія Зануда Францію, згідно із рейтингом журналу International Living, названо найкращою країною для життя у світі, а Україна,...

Цікаво знати

Вплив української музики, театру, живопису на розвиток мистецтва у Росії

Українська і російська культури завжди розвивалися паралельно,впливали одна на одну. На мою думку, твердження про те, що російська культура...

Історія

Інсульту можна запобігти

Інсульту можна запобігти Автор:  Сергій Зятьєв В Україні щорічно реєструють понад 110 тисяч інсультів, і за цим показником вона...

Здоров'я

Як визначити рівень знезараження води за допомогою ОВП-метра?

Як визначити рівень знезараження води за допомогою ОВП-метра?

Сім’я і виховання

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.