Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/ezreklam/public_html/stattitablohy/index.php on line 65
Як помирають і відроджуються мови світу :: Надано EzReklama

Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Як помирають і відроджуються мови світу

by Guest on Oct 30, 2009

Як помирають і відроджуються мови світу 
 
Автор: Марина Денисенко, Бі-Бі-Сі, Лондон
  
Фото: Індія - батьківщина кількасот мов, багато з яких занепадають

Тануть льодовики, з природи назавжди зникають окремі види тварин та рослин. Ці явища набули незворотьного характеру і є плодом діяльності людини. Але разом з живою природою зникає один із найунікальніших витворів людського генія - це мова.

Зараз на планеті існує близько 7 тисяч мов, і майже 500 з них перебувають на межі зникнення. Чи ж є зникнення мови зворотнім процесом, чи це вже кінець?

Корнвольська мова - мова мешканців графства Корнвол, південно-західного шматка Англії, що видається в Атлантичний океан. Як стверджує Вікіпедія, усього 235 людей говорять цією мовою вільно, іще 3000 так-сяк дають собі раду, розмовляючи нею.

І не дивина - адже 150 років тому ця мова була проголошена мертвою, але повстала з попелу завдяки надзвичайним зусиллям корнвольських інтелектуалів.

Іншим мовам пощастило менше, каже французький лінгвіст Клод Агаж: "Кожного року вмирає 25 мов. І якщо зараз на планеті приблизно 5000 мов, то вже через сто років їх буде 2500".

Вражаюча статистика: в світі існує 133 мови, носіями яких є менше, аніж 10 осіб. 94% населення планети говорить усього шістьма відсотками мов, які існують у світі. В Америці залишилось два носія мови апачів - індіанських аборигенів, а в Камеруні - лише один носій мови Бікія. Ну і що тут такого, скажете ви. Якщо мови зникають, то це свого роду природній процес?

Клод Агаж каже: "В жодному, жоднісінському разі це не є природній процес. Чому так стається? Ті громади, які говорять цими рідкісними, ізольованими мовами, перебувають під величезним тиском інших мов, у першу чергу - англійської, потім французької, до меншої міри - іспанської та португальської. І оскільки ці громади перебувають під тиском оцих поширених по усій планеті мов, це одна з причин, чому ці мови щезають, бо ці громади, самі, добровільно перестають говорити рідною мовою. Вони вважають, що ці мови не мають майбутнього, і що їхні діти, говорячи такою мовою, не зможуть отримати освіту".

Найсумніше те, що якщо певна громада відмовляється від своєї мови, то її не втримати ніяким лінгвістам, і їх з цього приводу облягає сум. Бо зникнення мови - це зникнення живого організму, цілого культурного пласту, складної системи асоціацій, які утворюють ту чи іншу самобутню культуру. Мова зникає - і ці ниточки розриваються, культура зникає.

Але як відновлюються тканини організму, так відновлюються і деякі мови, на яких вже давно було поставили хрест?

Найяскравіший приклад - іврит, мова давніх євреїв, яка у 19-му столітті перетворилась на щось на зразок старословянської чи латини, а зараз, у 21-му столітті, є живою мовою, на якій існує література, поп-музика, і яка функціонує в бізнесі і політиці.

Але, як пише дописувачка вебсайту Бі-Бі-Сі з містечка Кентербері, у цього процесу є і зворотня сторона - це повільна смерть ідишу та мови ладіно - іспанського варіанту єврейської мови.

"У одному лише Нью-Йорку колись було сім газет на ідиші, - пише вона. - Рух за перетворення івриту з мови літургії на живу розмовну мову, напряму пов'язаний з романтикою сіонізму 19-го століття. Інтелектуали-сіоністи вважали, що ідиш - мова гетто, і не заслуговує на збереження, якраз навпаки. Перші єврейські еміґранти до Палестини зрекалися своїх імен на ідиші і приймали імена на івриті. Результат? Повне відродження практично мертвої мови, але втрата мови, яка всотала в себе тисячорічню історію східноєвропейських євреїв".

Але приклад сіоністів надихнув носіїв корнвольської мови, яка нині переживає друге життя. Лінгівстичний патріотизм корнвольців подарував мові нове життя.

Десяткам інших мов такого щастя не зазнати, як от мові Бікія в Камеруні, носіїів якої в світі залишилась одна людина. І по-бікійськи до неї вже ніхто не заговорить.

Джерело: BBC Ukrainian, http://www.bbc.co.uk/ukrainian/entertainment/story/2009/10/091028_dying_languages.shtml

Культура/Суспільство 1977 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

50-річчя українського супутника

Автор: Вадим Рижков для ВВС Україна, Дніпропетровськ Півстоліття тому перший український супутник, виготовлений у Дніпропетровську, вийшов на...

Наука/Технології

Про користь вивчення історії

Про користь вивчення історії Автор: Ігор Лосєв Київ – Нині українські ЗМІ переповнено повідомленнями й емоційними оцінками події, що...

Політичні оглядачі

Тривожить спогади, не забувається минуле

Тривожить спогади, не забувається минуле. Гірким болем вривається в душу те, що нині можна назвати сном, що колись було моїм, а зараз... зараз...

Блоги

Куди тягне Україну неукраїнське козацтво

Автор: Ірина Магрицька Луганськ – Сьогодні в Україні зареєстровано понад сорок всеукраїнських козацтв і близько шестисот козацьких організацій із...

Культура/Суспільство

«Друга молодість» огірка

Автор: Роман ГОЛИНСЬКИЙ У кінці серпня через різке коливання денних та нічних температур на городі активізовуються різноманітні хвороби....

Садівництво

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.