Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Європейська хартія мов: що і від кого захищати

by Guest on Mar 16, 2010

Автор: Світлана Дорош

Президент Віктор Янукович заявив, що українська мова лишатиметься єдиною державною мовою в Україні. Незважаючи на те, що тривалий час і навіть у своїй виборчій програмі Віктор Янукович обіцяв запровадження другої державної мови - російської - тепер він таких гасел уникає, натомість каже про підтримку усіх мов, якими говорять в Україні, з допомогою Європейської хартії регіональних мов.

«В Україні розвиватиметься українська мова як єдина державна мова. Це перше. Друге - обов'язково в Україні буде запроваджена Європейська хартія регіональних мов, яку ми отримали у середині 90-х років, але яка не була імплементована. І як наслідок, що цього не було зроблено, ми отримали негативні ситуації у внутрішній державній політиці. І я цю ситуацію виправлю. До речі, разом із вами. Щоб кожна людина, яка живе в Україні, відчувала українську землю рідною», - ці слова президента, сказані у день народження Тараса Шевченка у Каневі, викликали аплодисменти у лауреатів Шевченківської премії.

Караїмська чи російська?

Європейська хартія що, фактично, є декларацією, як і багато інших хартій, ратифікованих Україною, чітко вказує головну мету, а саме: підтримка і збереження мов, які перебувають під загрозою зникнення. На чому й наголошується у преамбулі документа:

«Держави-члени Ради Європи підписали цю Хартію, усвідомлючи, що охорона історичних регіональних мов або мов меншин Європи, деякі з яких знаходяться під загрозою вимирання, сприяє збереженню та розвитку культурного багатства і традицій Європи. А також вважаючи, що охорона і розвиток регіональних мов або мов меншин не повинні шкодити офіційним мовам і необхідності вивчати їх».

Європейська хартія рекомендує місцевим урядам підтримувати мови задля їх збереження. Тому у багатьох експертів викликають здивування заяви високопосадовців, які в один перелік із мовами національних меншин ставлять російську мову.

«Російська мова на Донбасі займає 90 відсотків інформаційного простору в ключових сферах, починаючи з книговидання і завершуючи побутовим спілкуванням», - говорить керівник Донецького інституту соціальних досліджень і політичного аналізу Володимир Кіпень.

«Європейська хартія говорить про те, що держава повинна сприяти, занести у своєрідну Червону книгу мови, що перебувають на межі вимирання. А якої державної підтримки потребує, наприклад, російська мова? Що, російськомовним виданням держава має надавати підтримку? Інша справа, наприклад, гагаузи», - додає керівник Закарпатського інституту політичних досліджень Віктор Пащенко.

Відомий мовознавець, професор Олександр Пономарів в інтерв'ю Бі-Бі-Сі каже, що в Україні три мови мали би потребувати захисту, керуючись рекомендаціями Європейської хартії: це кримсько-татарська, караїмська (їх носії живуть у Криму) та гагаузька, представників якої можна зустріти на Одещині.

Загалом же у світі майже 500 із семи тисяч мов перебувають на межі зникнення і, за даними досліджень, кожного року на планеті зникає 25 мов, серед них і такі, де носієм є одна людина.

Мовознавці переконані, що угорській, румунській, польській та іншим мовам, якими послуговуються у деяких регіонах України, нічого не загрожує.

Як каже закарпатський аналітик Віктор Пащенко, традиція підтримки цих мов збереглася іще із радянських часів: " На Закарпатті ще в радянський час існувала така практика, і була вона вигідна політично. Бо тут підтримувалися меншини, які не те що протистояли українському націоналізму, але не підтримували його".

Після Хартії - закон

Однак, в Україні ініціатори імплементації Європейської хартії - а це означає ухвалення спеціальних регулюючих законів парламентом - наполягають на необідності захисту усіх мов, включаючи російську.

В інтерв'ю Бі-Бі-Сі голова делегації Верховної Ради у Парламентській асамблеї Ради Європи Іван Попеску сказав, що російська мова дійсно повноцінно функціонує на Сході України, але, на його думку, все одно це потребує регуляції у законах.

"Просто це треба абсолютно нормально виписати механізм функціонування. Написати у законі, де, як, що. Чи має право людина звертатися до суду рідною мовою - російською, якщо вона не володіє достатньо державною мовою. Чи має право вона навчати дитину у вузі російською мовою, чи ні", - пояснює Іван Попеску.

«Регуляція», якщо відповідні закони будуть ухвалені, передбачатиме можливість запровадження мови, і передусім, російської, на усіх рівнях - освіти, від дитсадка до вузу, в адміністративних органах, судах, засобах масової інформації.

Однак, депутат Іван Попеску із Партії регіонів вважає, що боятися нема чого: «Я хочу сказати, що ми не повинні боятися того, що люди говорять різними мовами. Якщо вони функціонують і мають захист на рівні закону, то це абсолютно нормально, це європейський підхід!»

У Європейській хартії наголошується на тому, що заходи із захисту регіональних мов мають відбуватися без шкоди для офіційної мови держави. Обіцянки Віктора Януковича домогтися ухвалення законів у розвиток Хартії регіональних мов можуть виявитися за наслідками тим самим, що і запровадження другої державної мови.

Автор: Світлана Дорош
Джерело:
BBC Ukrainian

Культура/Суспільство 1030 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Ігри в "українських патріотів". Що таке націоналізм

Автор: Святослав Швецов Останні двадцять років в Україні посилено обговорюється тема українського націоналізму. Як панацея від усіх наших бід і...

Правознавство

Пасхальні рушники

Напередодні свята Пасхи найбільш актуальною є тема святкової атрибутики для Пасхи. З давніх часів наші батьки зберегли традицію в Пасхальну ніч...

Мистецтво/Рукоділля

Швейцарія: краще побачити. І не раз

Автор: Ольга ДУБОВИК Якісь дві години вище хмар — і ти у Цюриху (авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» здійснює щоденні рейси з Києва і...

Туризм і дозвілля

Королівський плід зберігає жіноче здоров’я

Автор: Лариса ПОПРОЦЬКА Вчені дійшли висновку: щоденне споживання граната знижує ризик виникнення раку молочних залоз У ході досліджень...

Здоров'я

23 серпня – Загальноєвропейський День пам’яті жертв усіх тоталітарних

23 серпня – Загальноєвропейський День пам’яті жертв усіх тоталітарних та авторитарних режимів   Автор: Євген Захаров...

Права людини

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.