Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Кому «Невигідний» Шептицький?

by Guest on Mar 8, 2010

Автор: Олеся ПАСТЕРНАК

В Українському католицькому університеті презентували фільм відомого польського режисера, сценариста та продюсера Гжегожа Лінковського про Андрея Шептицького “Невигідний”, основною темою якого є запитання: чому Андрей Шептицький і досі не проголошений блаженним та праведником світу?

Відповідь на це запитання глядач повинен знайти сам. Фільм намагається зрозуміти, для кого Шептицький невигідний, чому викликає стільки неоднозначних відгуків і чи справді заслуговує на критику? Фільм розкриває польсько-українсько-єврейські відносини, показує, якою багатошаровою й податливою на маніпуляції буває історія. Як просто змінити значення слів і як важко боротися з міфами, коли їх покриває густа піна взаємної недовіри... Автори фільму намагаються знайти відповіді на запитання: “Чому Андрей Шептицький і досі не проголошений блаженним та праведником світу?” в Постуляційному бюро беатифікації та канонізації УГКЦ, Інституті “Яд Вашем”, у живих свідків та архівних документах.

Чимала увага приділяється активній кампанії митрополита Андрея та його брата Климентія з порятунку євреїв, зокрема єврейських дітей. І скільки їх врятовано цією великою людиною, справжнім гуманістом, християнським пастирем – знає лише один Бог. З того буремного часу уже минуло шість десятиліть.

За час своєї журналістської діяльності я мала змогу торкнутися цих трагічних і хвилюючих сторінок історії завдяки її живим свідкам – врятованим єврейським дітям, які тепер, уже сивочолі, зберігають у своєму серці пам’ять про цю велику людину і роблять усе для того, аби про неї якнайбільше дізналися у західному світі. Одна з них, яка згадується у фільмі, – Лілі Штерн, єврейка, зараз проживає в Англії. Кілька років тому приїжджала до Львова відвідати могилу свого великого рятівника, а також поділитися спогадами про ці тривожні роки. Лілі Штерн з вдячністю згадувала митрополита, сестер-студиток і усіх, хто допоміг їй вижити. Вона докладає чимало зусиль, аби митрополита Андрея проголосили праведником світу.

Роль найважливішого свідка історії у фільмі грає Курт Левін, син львівського рабина, життя якому теж врятував митрополит Андрей Шептицький. Два роки Курт переховувався у студитських монастирях у Львові – на вулиці Личаківській, у Кривчицях та поблизу собору Святого Юра. Ним опікувалися ігумен Климентій Шептицький та отець Марко Стек. Курт Левін перебував там на правах “новака”, вивчав українську мову та звичаї. Потім його відправили в студитський монастир в селі Лужки. Аби врятувати хлопця, йому підробили документи. Курт Левін став Романом-Павлом Миткою, сином Анни і Миколи. У 1944 році під цим прізвищем він виїхав до Любліна, а звідти – до Італії. Зараз проживає у США. Курт Левін одружився з дівчиною з львівської родини і синів назвав Андреєм та Климентієм. Кілька років тому Курт Левін написав хвилюючу книгу спогадів про ці буремні часи.

Свої перші спогади про Голокост Курт Левін написав в Італії ще в 1945-1947 роках. Вони вийшли друком на івриті в Тель-Авіві. У 1992 році він вирішив доповнити свої спогади, і через два роки побачила світ англомовна книга “Мандрівка крізь ілюзії”. Зараз вона перекладена на українську мову і стала ще одним живим свідком історії, ще одним кроком до того, аби митрополитові Андрею віддали належну шану.

Уже шостий десяток літ триває беатифікаційний процес митрополита у Ватикані, і він двічі призупинявся з ініціативи ієрархії римо-католицької церкви Польщі. Про це говорить у фільмі єпископ УГКЦ Михаїл Гринчишин, який впродовж багатьох років займався цим процесом. Проголосять чи не проголосять митрополита Андрея в Ізраїлі праведником світу, а у Ватикані святим – не має значення. Це - лише формальність. Всенародна шана і любов, вдячність врятованих людей говорять самі за себе. І про те, що у такий важкий і важливий історичний період греко-католицька церква в Україні мала гідного пастиря. 

Автор: Олеся ПАСТЕРНАК
Джерело: Високий Замок  
www.wz.lviv.ua
Фото з архіву «ВЗ»

Культура/Суспільство 825 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

10 запитань і 10 відповідей про Степана Бандеру

10 запитань і 10 відповідей про Степана Бандеру Степан Бандера. ‘Патріот’, ‘незламний борець’, ‘зрадник’,...

Історія

Україну витісняють з ринку озброєнь

Автор: Сергій Чигир Жорстке суперництво точиться з Росією, причому північний сусід постійно плутає економіку з політикою, встромляючи...

Бізнес/Економіка

Помісна церква в Україні буде

Помісна церква в Україні буде Aвтор: Сергій Чирков nbsp; 420 років тому, а саме літа Божого 1589-го, Вселенський патріарх Ієремія II...

Релігія/Духовність

Україна вийшла зі списку країн, що лідирують за кількістю курців

Палити в Україні стали менше Оприлюднений Всесвітньою організацією охорони здоров'я звіт щодо глобальної тютюнової епідемії свідчить про те, що...

Здоров'я

Україна: зона майбутньої небезпеки?

Україна: зона майбутньої небезпеки? Автор: Юлія Кисельова Оцінюючи нинішній перебіг україно-російських взаємин після серпневого звернення...

Політичні оглядачі

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.