Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/ezreklam/public_html/stattitablohy/index.php on line 65
«Микола Міхновський – це українська стихія…» :: Надано EzReklama

Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

«Микола Міхновський – це українська стихія…»

by Баклан Анастасія on Jan 10, 2010

«Микола Міхновський – це українська стихія…»

Автор: Турчин Таїсія

«Усяк, хто на цілій Україні не за нас, той проти нас. Україна для українців, i доки хоч один ворог-чужинець лишиться на нашій території, ми не маємо права покласти оружжя»…

На перший погляд доволі сміливі і навіть дещо шовіністичні заяви, але, вчитавшись, кожен українець розуміє, як же шкода, що не вистачає  іноді сьогоднішнім діячам сміливості вголос сказати принаймні щось подібне…  Хоч соціалістичне існування вже в минулому, проте у нас ніби на підсвідомості викарбувана «світла і прекрасна» фраза: «Мир. Труд. Май.», в зрівнянні з якою націоналістичне «Слава Україні» звучить якось суворо і непривітно. І хочеш тут плач, хочеш --  переконуй себе в протилежному, але цілій Україні ще дуже далеко до визнання «непідробних» героїв, які не боялися порушити свою «піар-кампанію» та сміливо заявляли про свої переконання, які  іноді були вкрай радикальними, і щиро вболівали за долю «знедоленого» (вибачте за тавтологію) народу.

Але душа радіє з того, що ми не зовсім «безнадійні», ми маємо до кого звернутися – це досвід попередників української державності, одним з яких, найвизначнішим, як на мене, є Микола Іванович Міхновський, саме йому і належать цитати, з яких починається стаття. Саме він найчіткіше висловлював прагнення до повної незалежності України і не просто висловлював, а чітко і цілеспрямовано діяв в цьому напрямку.

Здавалося б, що наприкінці XIX століття було «модно» і природно входити до якоїсь патріотичної спілки чи щось на кшталт цього, адже саме в цей час Європою та Росією блукав революційний дух, але ж слід і не забувати, що патріотизм теж буває різним. І не секрет, що в своєму прагненні дійти до народних мас, до ширших верств української інтелігенції, самостійники мусили долати опір не лише царської бюрократії, а й зрусифікованої української культурної еліти.

Слід визнати, що самостійники були постійними опонентами соціалістичних або «поміркованих» українських діячів, які сьогодні в очах багатьох і перебрали на себе здобутки й авторитет борців за Українську державу.

Так, Михайло Грушевський вбачав у Міхновському людину «зі здібностями і ще більше амбіціями, із сильним нахилом до авантюризму, інтриги і демагогії», Симон Петлюра критикував його на сторінках часопису «Україна», звинувачував у «обмеженості та вузькості»; а Володимир Винниченко у одному зі своїх ранніх гумористичних оповідань «Поміркований та щирий» створив непривабливий образ самостійника Данила Недоторканого, в якому без особливих труднощів можна впізнати Миколу Міхновського.

Поза колом своїх однодумців Микола Міхновський залишався небажаним, незрозумілим і навіть небезпечним, як вважали тодішні «авторитети», але мені здається, що то чорна заздрість і боягузтво грало в жилах тих, хто не наважувався сміливо заявити, що потрібно Україні для порятунку.

Тепер ми можемо зважити, що було для України важливішим «поміркованість» чи «радикалізм», варто лише згадати, як Центральна Рада зі своєю поміркованістю з часом втратила всі позиції і здобутки. Від такого тиску з боку навіть «своїх» можна було легко впасти у відчай і перейти на позицій «зручного поміркованого українства», але Микола Міхновський був не з тих, що легко здаються.

Друзі та однодумці залишили про цю людину багато хороших спогадів та характеристик, один з них, Варфоломій Євтимович, так каже про Міхновського: «Микола Міхновський — це українська стихія, … лише опанована сильним та благородним інтелектом.

Він був високоосвічений і досвідчений правник, … тонкий психолог, щасливий ініціатор, видатний організатор, блискучий промовець, талановитий публіцист, розумний і тактовний керманич, мілітарист з інтуїції, добрий знавець нашої минувшини, історичної та побутової, революціонер, як тип людини, здатної на рішучий чин. Вихований на добрій українській традиції, в українському селі, Микола Міхновський був прекрасним взірцем української расової культури, був українським аристократом у властивому значенні цього поняття"

Все своє життя «романтик української ідеї», як часто називають Міхновського сьогодні, присвятив плідній діяльності за здобуття Україною незалежності. В студентські роки він був членом «Братства Тарасівців», саме він тоді займався розробкою ідеологічної платформи, відомої під назвою «Credo молодого українця», мешкаючи в Харкові, він швидко зазнав слави успішного адвоката та завоював авторитет серед української громадськості Харкова, у 1900 році він взяв участь у створенні Революційної Української Партії (РУП) – першої української самостійницької організації, тоді ж з`явилася знаменита брошура «Самостійна Україна», яка була видана у Львові, накладом у 1000 примірників.

Коли в лавах РУП почали поширюватися популярні на той час марксистські настрої, Микола Міхновський разом зі своїми однодумцями покидає дане об`єднання та засновує Українську Народну Партію (УНП). Широкого поширення набув своєрідний маніфест самостійників «Десять заповідей УНП», автором якого теж був Микола Міхновський. 

Останні п'ять-шість років перед Першою світовою війною Міхновський присвятив пропаганді національної ідеї серед тих кіл, які досі були далекі від українського руху, а саме серед промислових та хліборобських кіл Слобожанщини і Донецького басейну. Коли в 1917 році самостійники стали ланкою Центральної Ради, Міхновський зрозумів немалу фіктивність цієї організації і повністю віддався творенню українського війська, де досяг немалих здобутків. А далі – конфлікт з Центральною Радою, діяльність на Полтавщині, участь у гетьманському русі, спроба повалення Директорії…

Та де б не був і чим би не займався Микола Міхновський, червоною стрічкою крізь все його життя проходить вірність своїм ідеям та боротьба за самостійну Україну.

Автор: Турчин Таїсія, студентка Інституту журналістики

Історія 2352 Переглядів

Author

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Що таке світове співтовариство?

В ЗМІ постійно ставлять нас до відома, що так зване "світове співтовариство" стурбоване тим-то, незадоволене тим-то, запропонувало...

Міжнародні відносини

Харчуватись правильно – не означає дорого

Нерідко можна почути нарікання на те, що здорове харчування потребує чимало грошей. Зробивши декілька невеликих змін у повсякденному харчуванні,...

Кулінарія

Чим більше у компоті цукру, тим рідше його треба пити

Автор: Олеся ПАСТЕРНАК Фахівці Інституту екогігієни і токсикології, Національної медакадемії, Українського науково-дослідного інституту...

Кулінарія

Без супів не обійтися

Поради з приготування бульйонів, овочевих та фруктових супів

Кулінарія

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.