Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Хто для мене Іван Мазепа?

by Щербаківський Антон on Dec 10, 2009

 Автор: Валерія ФАДЄЄВА

   Іван Мазепа! Два слова, повні споминів для всіх, хто замислюється над історією нашої держави. Що ж ми знаємо про цю історичну постать?

  По-перше, видатний культурно-просвітницький діяч України, який продемонстрував визначні риси тонкої, освіченої, естетично-розвиненої людини. За його сприянням Києво-Могилянська Колегія одержала статус академії. Також Мазепа піклувався станом науки, освіти, мистецтва, церковними справами. За його правління збудовано або відновлено ряд монументальних споруд у стилі українського бароко. Багато церков і монастирів він забезпечив іконами, книгами, дзвонами і цінними речами.

 

  По-друге, гетьман України, який усе життя прожив ідеєю про визволення свого краю та народу від царського деспотизму й шукав собі союзників. Знаючи ставлення російського уряду до Країни, Іван Мазепа намагався використати свій вплив на Петра І і зв’язки з московськими можновладцями для збереження прав і вольностей Гетьманщини. Але у перші роки Північної війни (1700-1728рр.) посилилося гноблення українського народу царським урядом. Мазепа розмірковував над тим, що ж буде, коли переможе король шведський, і що чекатиме наш народ при перемозі царя російського. Обидві перспективи непривабливі. Тому він вирішує обрати з двох зол менше-стати на бік Швеції, щоб потім здобути кращої долі для України. Багато людей стали вважати І. Мазепу зрадником, його не зрозуміли навіть друзі. І в кінці життя він залишається на самоті, без нащадків, однодумців, проклятий ворогами, незрозумілий друзями.

 

  Отже, Іван Мазепа-одна з найвизначніших і найсуперечливіших фігур на небосхилі української історії. У західноєвропейській літературі Мазепа, завдяки романтичній поезії, залишився легендарним героєм, такою самою нереальною появою, як і країна, що його видала -- вродливий юнак, напівголий, прив’язаний до розгнузданого дикого коня, що мчить у божевільному розгоні, цілований маревом, через степову тирсу назустріч таємному призначенню.

 

  Протягом багатьох років ми звинувачували Мазепу у зраді. Але зраді кому-українському народу чи Росії? Це різні речі і різні інтереси. Як гетьман України він покликаний був діяти в інтересах своєї землі, і це для нього було найголовнішим.

 

  Ми не знаємо і не можемо знати, що саме думав Мазепа у безсонні ночі, коли смерть уже стояла біля нього і коли, як віруючий християнин, він готувався постати перед найвищим судом. Не знаємо також напевно, з чого сповідався гетьман перед святим отцем, якого за його наказом спеціальний гонець привіз з Яс. Але ми можемо припустити й документально підтвердити одне: Мазепа страждав, що «Господь не благословив його задуму», що його вчинок викликав страхіття терору в Україні; проте  не шкодував, що підніс прапор повстання, бо знав, що й без цього цар покінчив би з Україною.

 

  Сьогодні предки великого гетьмана, через століття мовчання, брехні, обмови самого імені можуть покликати цю людину до суду й…виправдати, та вклонитися низько до землі його світлій пам’яті, його величному подвигу в ім’я своєї пригнобленої землі, напівзнищеного народу, в ім’я України, вільної й незалежної, рівноправної й рівновеликої серед інших держав, інших народів.

 

  Наш перший Президент нової незалежної України 20ст. Леонід Кравчук, коли його запитали журналісти, як він ставиться до постаті Івана Мазепи, сказав: «Вважаю, гетьман Мазепа зробив для України дуже багато. Це факт. Однак, як історичну постать, його не слід оцінювати однобічно: таки фігури треба розглядати у сукупності конкретних умов, в яких вони жили та діяли.

 

Отже, по-перше, треба дати всебічний, політичний портрет цієї людини, освітити у друку її діяльність з точки зору сьогодення мовою фактів і документів.

 

  Зважаючи на вищесказане, хочу звернутися до всіх нас: шановні громадяни України, ви повинні, керуючись власним переконанням і життєвим досвідом, винести справедливий і неупереджений вирок: чи можна вважати гетьмана України Івана Мазепу зрадником?

 

  Кожен з нас має свою власну думку з цього приводу. А для мене Іван Мазепа назавжди залишиться людиною з великої літери, гетьманом, який жертвував усім, щоб вибороти волю своєї Батьківщини, і віддав власне життя за визволення рідного краю з-під московського гніту.

 
Автор: Валерія ФАДЄЄВА

 

Історія 3252 Переглядів

Author

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Українська РСР в 1921-1939 роках

Автор: Щербаківський Антон Опинившись під загрозою тяжкої кризи, намагаючись не допустити втрати своєї влади, більшовицьке керівництво змушене...

Історія

Операції зі збільшення грудей - півстоліття

Автори: Клер Боуз та Корделія Гебблсвейт BBC News П’ятдесят років тому була проведена перша операція збільшенню грудей за допомогою силікону. З...

Цікаво знати

Правда Степана Бандери

Необхідно відроджувати Правду про українські перемоги, про великі українські справи, Правду Євгена Коновальця, Степана Бандери, Зеновія...

Політичні оглядачі

Культурно-національний рух в українських землях в XVI-XVII ст.

Національно - культурний рух в Україні Автор: Валерія Дроздова Православно церква   на часи 16 століття  формально...

Історія

Хто захистить права людини на Дніпропетровщині?

Дніпропетровськ – На Дніпропетровщині ускладнилась ситуація з дотриманням прав та свобод. Такі дані останнього дослідження презентував Дніпровський...

Права людини

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.