Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Андрій Мельник — воїн-державник

by Guest on Dec 7, 2009

Андрій Мельник — воїн-державник
До 45-річчя від дня смертi

Автор: Богдан ЧЕРВАК

Полковнику Андрію Мельнику довелося бути активним учасником найдраматичніших періодів нашої історії. Впродовж п’ятдесяти років революційних подій Першої і Другої світових воєн він завжди був там, де кувалися доля і майбутнє українського народу.

Народився А. Мельник 12 грудня 1890 року в селі Воля Якубова неподалік Дрогобича, що на Львівщині. Основи його національної свідомости й патріотизму сформувалися в рідній оселі, де особливо шанували Івана Франка та наслідували живий приклад батька, який був не лише добрим господарем, а й відомим громадським діячем. Бойовий гарт А. Мельник здобув у легіоні Українських Січових Стрільців, що під час Першої світової війни воював проти російської армії на території Галичини. Саме там проявився його непересічний талант як військового організатора. Спочатку А. Мельнику довірили керівництво чотою, а згодом він очолив сотню стрільців УСС.

У бою за Бережани на горі Лисоня Андрій Мельник потрапив у російський полон та був інтернований до с. Дубовиці під Царицином. У концтаборі над Волгою він знайомиться з Євгеном Коновальцем. Коли у 1917 році в Києві загорівся вогонь української революції, Мельник і Коновалець втікають із полону і вливаються у боротьбу за відродження національної держави. Характерна деталь — обидва побратими, незважаючи на зміни урядів і метаморфози політичного життя, наполегливо розбудовували українську військову силу, оскільки були переконані, що здобути й утримати державність можна тільки тоді, коли є боєздатна й патріотична армія. У «послужному списку» тих часів у А. Мельника немає «політичних посад», лише — військові: заступник командира Осадного Корпусу Січових Стрільців, виконувач обов’язків командира корпусу УСС, начальник штабу Окремого Загону Січових Стрільців, начальник Штабу Дієвої Армії УНР, помічник коменданта групи Січових Стрільців. У грудні 1918 року А. Мельнику було присвоєно військове звання «отаман Армії Української Народної Республіки».

На відміну від багатьох своїх сучасників, які після поразки УНР впали у відчай та апатію, Андрій Мельник знайшов у собі сили не втратити оптимізму і віри в Українську державу. Уже на еміграції, в Галичині, разом із Є. Коновальцем він береться за організацію Української Військової Організації, предтечі ОУН, зокрема стає крайовим комендантом УВО. У квітні 1924 року. Мельника заарештували, чотири роки він провів у польській в’язниці. Після звільнення деякий час працював управителем маєтностей митрополита Української греко-католицької церкви Андрея Шептицького.

Обставини склалися так, що після трагічної загибелі першого голови ОУН полковника Є. Коновальця, що сталася внаслідок терористичного акту, здійсненого агентом НКВД Судоплатовим у Роттердамі, А. Мельнику довелося очолити організацію, яка на початку двадцятого сторіччя сконцентрувала в собі майже весь революційний потенціал української нації.

Андрій Мельник очолив ОУН згідно з усним заповітом Євгена Коновальця. Його завданням було зберегти ОУН як загальнонаціональну силу, спроможну всіма доступними методами і засобами боротися проти ворогів українського народу і шляхом національної революції здобути Українську Самостійну Соборну Державу. Як голова ОУН, він користувався великим авторитетом. Полковнику Мельнику давалися найкращі характеристики. Поет Євген Маланюк називав його «Людиною із шовку і сталі»; відомий ідеолог націоналізму Микола Сціборський: «Це одна з корінних постатей Визвольних Змагань. Кому ж як не йому, їх продовжувати? А для продовження треба досвіду. Історія не визнає імпровізації»; ветеран Армії УНР Роман Сушко: «Це велика людина, яка ніколи не підвела». Завжди стриманий Олег Ольжич, коли мова заходила про Мельника, не приховував емоцій: «Треба вміти за одне слово витерпіти ламання ребер, щоб говорити про витримку революціонера… Авжеж, це не вождь типу Євгена Коновальця, менше від нього стратег і політик. Це по характеру — шеф штабу, але людина, яка ніколи не ламалась і має відчуття суті історії». Ярослав Стецько, один із відомих діячів ОУН під проводом С. Бандери, писав: «Москва та Польща, яка теж зраділа московським злочинам, не досягнули цілі. Смерть Є. Коновальця не роз’єднала ні націоналістів, ні народу, навпаки, об’єднала ще могутніше усіх борців навколо нового Вождя… полковника Андрія Мельника. Тверда рука й великий дух нового Вождя дають запоруку однаково успішної боротьби за Українську Вільну Державу, як це було під кермою Є. Коновальця». Належним авторитетом користувався А. Мельник у церковних колах. Так про нього згадував архієпископ УГКЦ Іван Бучко: «Полковник Мельник — це найкраща людина, якого українці можуть мати за вождя. Працьовитий, побожний і шанований усіма — він мало говорить, зате робить… Він ніколи не зводить довір’я… Андрій Мельник має довір’я серед народу, і народ гордий на нього».

Навіть після розколу ОУН в 1940 році, коли від Організації відійшло чимало націоналістів, в основному так званих «краєвиків», вірність полковникові зберегли майже усі визначні постаті національно-визвольного руху, серед яких Юліан Вассиян — ідеолог ОУН, автор програмних документів установчого Конгресу Українських Націоналістів у Відні 1929 року; Микола Сціборський — автор «Націократії», яка стала наріжним каменем у системі ідеологічних засад українського націоналізму. Це і Микола Капустянський, Дмитро Андрієвський, Євген Онацький та низка інших відомих діячів, що зайвий раз підтверджує непересічність постаті Андрія Мельника.

Справжнім випробуванням для А. Мельника стали події в Карпатській Україні 1939 року. Революційний зрив на Срібній Землі, постання Карпато-Української Держави, і як наслідок — кардинальні зміни на політичній карті Європи — все це вимагало адекватної постави ОУН та її нового голови А. Мельника.

Ідея державности Карпатської України була сприйнята А. Мельником як логічний та закономірний результат боротьби українського народу за свою національну незалежність. А тому кращі кадри ОУН були кинуті на Закарпаття, у сам вир боротьби. З-поміж перших прибув на Срібну Землю О. Ольжич, який зайнявся організацією оборони молодої держави, зокрема створенням організації «Карпатська Січ». Тут необхідно наголосити, що «Карпатська Січ» відіграла вирішальну роль у становленні державности на Закарпатті. Більше того, можна констатувати, що без опертя на мілітарну міць «Січі», осердя якої становили члени ОУН, Карпатська Україна навряд чи відбулася б як незалежна держава.

Загалом геройська постава членів ОУН, збройний спротив карпатських січовиків мадярській окупації засвідчили, що український народ готовий до рішучих дій в ім’я самостійности України.

З початком Другої світової війни виникли умови для активнішої діяльности ОУН в Україні. Однак розбіжності в оцінках політичної ситуації спричинилися до розколу ОУН. Мотивуючи необхідність рішучіших, «революційних» дій, Степан Бандера у 1940 році очолив «Революційний Провід ОУН».

У роки німецької окупації України А. Мельник перебував спочатку під домашнім арештом, а з лютого 1944 року був ув’язнений у концтаборі Заксенхаузен. Проте його ув’язнення не вплинуло на активність ОУН.

Перші похідні групи ОУН вирушили в Україну влітку 1941 року одразу ж після початку радянсько-німецької війни. При цьому керівництво ОУН особливу увагу приділяло так званим «Осереднім і Східнім землям», які понад двадцять років перебували під більшовицькою окупацію. Туди направлялися провідні й найкращі сили ОУН. Загалом на схід вели три дороги. Північна похідна група ОУН йшла шляхом Дубно — Шепетівка — Житомир — Київ — Полтава — Харків; Середня — Проскурів — Вінниця — Умань — Дніпропетровськ — Донбас. Південна пролягала з Вінниці на Одесу та Миколаїв. Рух на Київ очолив О. Ольжич — відомий український вчений і поет, заступник голови ОУН.

Саме він виступив з ідеєю створення в Києві Української Національної Ради, яка згодом стала важливим державницьким інститутом поневоленої України. Українська Національна Рада постала на початку жовтня 1941 року на велелюдних зборах у Києві. Очолив її професор Микола Величківський. За своєю структурою та політичною спрямованістю УНРада нагадувала Центральну Раду часів Української Народної Республіки. Це символізувало спадкоємність державницької традиції.

До УНРади входило 130 делегатів, які представляли всі українські землі, вона не була однопартійною формацією. До складу УНРади увійшли члени різних політичних напрямів: від гетьманців до націоналістів. Керівним ядром її стала президія, до якої, крім професора М. Величківського, увійшли інженер Антон Баранівський, геолог Іван Дубина і член проводу ОУН Осип Бойдуник.

Установчі Збори ухвалили Декларацію та Відозву, автором якої був О. Ольжич, де було сформульовано основні завдання УНРади, а саме: належно репрезентувати український народ перед німецькими чинниками, що перебувають в Україні; поборювати більшовицьку пропаганду й агітацію серед населення; доступними засобами поборювати більшовицьку диверсію і саботаж; виховувати молодь фізично і духовно на добрих громадян; утверджувати громадсько-суспільні цінності: розвивати національну культуру і освіту, відбудовувати церковно-релігійне життя, економіку, сільське господарство.

Постання УНРади привітали найавторитетніші на той час українські діячі, серед яких — митрополит Андрей Шептицький, колишній президент Карпатської України Августин Волошин, а також голова ОУН Андрій Мельник.

Після поразки національно-визвольних змагань А. Мельник доклав чимало зусиль, щоб згуртувати розрізнені політичні формації за кордоном. Так у 1948 році було створено нову Українську Національну Раду, куди увійшли політичні сили, що визнавали Акти 22 січня 1918 і 1919 років, якими було проголошено Українську Народну Республіку як незалежну й соборну державу українського народу.

Зусиллями А. Мельника світове українство об’єдналося у Світовому Конгресі Вільних Українців як понадпартійній інституції, що упродовж тривалого часу репрезентувала інтереси українства. Тим самим на практиці реалізувалася одна із засад українського націоналізму — змагати до соборности й національної солідарности, допомагати силам спротиву в Україні.

Андрій Мельник ніколи не мислив категоріями групівщини чи партійництва. Соборництво і служіння інтересам української нації — провідні риси його характеру. Викликає особливу повагу його вміння підпорядкувати свої симпатії державницькій ідеї, не впадати у відчай і зневіру.

Щоб глибше збагнути значущість ідейних дороговказів полковника А. Мельника, наведемо кілька його висловлювань, які не втратили своєї актуальности та віддзеркалюють особливості його характеру: твердість переконань, віра в державне майбутнє нашого народу.

«Будіть віру в прийдешнє, в Українську самостійну державу, в якій не буде місця ні для визиску людини людиною, ні для національного гноблення, ні для затиску вільної думки, в якій український народ буде свобідним господарем по своїй волі».

«Немає в нас зневіри. Нам ясно світитиме зоря нашої Великої Ідеї, віра у правильний шлях та успіх нашої праці у перемогу та здійснення прагнення батьків і наших задумів — жити вільним життям у нашому власному українському храмі. Нам присвічує віра у воскресіння Самостійної Соборної Української Держави нашим трудом, нашою кров’ю та життям, яке радо віддаємо на те, щоб жила і цвіла вона — Україна. Розгортаймо гордо наш прапор, щоб занести його до Золотоверхого і поставити на бані Святої Софії!».

«Ми знаємо, що вільний західний світ повільно починає належно оцінювати визвольну боротьбу нашого народу, все частіше лунають голоси признання нашому народові. Маємо надію, що прийде той час, коли за цими признаннями, за цією оцінкою прийде й реальна, передусім політична поміч нашому народові, а до того часу мусимо продовжувати боротьбу власними силами, мусимо подавати поміч нашому народові».

Свій земний шлях полковник А. Мельник завершив 1 листопада 1964 року у Клерво, що на території князівства Люксембургу, де і похований.

Сьогодні можна твердити, що життя і боротьба Андрія Мельника — яскрава сторінка нашої історії. Постать полковника заслуговує гідного вшанування.

Автор: Богдан ЧЕРВАК, член Проводу Українських Націоналістів, провідник Київської міської організації ОУН
Джерело:
Українське слово 
 

Історія 1437 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Хто їсть солодкий перець, той довго живе

Автор: Людмила ПОЛЕВСЬКА Якби овочі змагалися між собою за титул «Найбільше вітамінів», то золоті медалі, безумовно, дісталися б солодкому...

Кулінарія

Вчені навчилися прогнозувати клімакс

Медики в Ірані навчилися визначати по аналізу крові, у якому віці в жінки настане менопауза. Результати нового дослідження представили у Римі на...

Здоров'я

Результати конкурсу 2010 "Напишіть, щоб виграти"

1- ого грудня 2010 року закінчився другий етап конкурсу, а саме - голосування та визначення переможців. Визначення переможців відбувалося шляхом...

EzReklama Прес-центр

Майнова нерівність в Україні: гірше, ніж на "дикому Заході"

Автор: Анастасія Зануда Західні експерти б’ють на сполох через зростання прірви між найбагатшими та найбіднішими, називаючи це як головну...

Бізнес/Економіка

Кримські пляжі: сміття і євроамбіції

Автор: Олександр Шталтовний Влада Криму, де нещодавно стартував туристичний сезон, стверджує, що місцеві пляжі відповідають європейському...

Туризм і дозвілля

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.