Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Суспільно-політичний розвиток Київської Русі

by Guest on Nov 21, 2009

Автор: Тетяна Ясюк 

Основи політичного і соціального устрою

Київська Рус ь- ранньофеодальна держава з монархічною формою правління.
 У X-XIII ст. з поглибленням процесів феодалізації на Русі ускладнювалася ієрархічна структура панівного класу. Найважливішим інститутом державного правління Русі була князівська влада. «Вокняження» супроводжувалося певним церемоніями. В літописі часто зустрічаються вказівки, що новий князь починав з того, що йшов до св. Софії, там приймав благословення митрополита і «сідав на столі дідів та отців».
 
Князь виступав не тільки верховним правитилем країни, а й законодавчим розпорядником усього місцевого життя. Компетенція та влада князя були необмежені й залежали від його авторитетності та реальної сили, на яку він спирався. Головним чином він був воєначальник, йому належала здебільшого ініціатива походів ї їх організація. 

Певною мірою на політичні рішення князя впливали поради та підтримка боярської ради. Цей дорадчий орган походить від давньослов'янської ради старійшин. До боярської ради входили старші дружинники, міська еліта та представники вищого духовенства, з якими князь обговорював питання оголошення війни та миру, укладання угод, видання законів, вирішував важливі адміністративні, фінансові та судові справи.

Поряд з князівською владою зберігався й інститут народного віче. Літописи, розповідаючи про віче, не рідко вказують на участь «всех людей», «всех киян». Проте насправді загальноміське віче було вузько поставлене гетьманом. Воно об'єднувало великих феодалів, до яких іноді приєднувалась купецька верхівка. Віче являло собою орган влади старший, ніж князь. У Києві перший натяк на віче подає літопис під 1024 роком.

Важливою політичною формою загальноруського правління були між князівські з'їзди (снем). Вони збиралися у найвідповідальніші для країни періоди, на них обговорювалися питання внутрішнього миру, феодального правопорядку, організації оборони Русі. Практика їх проведення була започаткована у зв'язку з необхідністю вироблення давньоруського законодавства. 

Іншим органом управління було військо. Головну частину війська становила княжа дружина, початок якої треба шукати ще в часах варязьких князів. Дружина була зв'язана безпосередньо з князем, і він її утримував, забезпечуючи зброєю, кіньми, одягом. Старші дружинники діставали в нагороду землю, а дружина - пайку з військової здобичі. Другу частину війська становили «вої»- земське військо, головно із смердів, почасти призначуваних вічем, почасти - добровольців, що йшли з власною зброєю, на власних конях. На відтинку від дружини, вої часто вирушали в похід пішо.


Активно йшов процес диференціації серед феодально залежного населення. Людність українських земель поділялася на дві великі категорії: вільних і невільних людей, до яких можна приєднати напіввільних. 

Верхівку вільних людей становили члени княжної дружини,- зрозуміло, не всі дружинники, а так звані «княжі мужі», еліта, що виступали як дорадники, співучасники всієї діяльності князя.

Також в Київській Русі існувала чисельна група напіввільних людей- «закупів». Так називали людей, які з різних причин втратили своє господарство і змушені були йти в кабалу до феодала за купу (грошову позичку). Закуп міг мати власне господарство, двір, майно, але міг жити на землі пана і працювати на його землі. За несправедливу кару, накладену паном на закупа, останній міг скаржитися до суду, і тоді пан ніс відповідальність. Якщо пан продав закупа в холопство- закуп діставав волю, а пан за це відповідав. Але всі ці закони слабо охороняли права закупа.
Невільні люди називалися челяддю або холопами. Холоп був позбавлений всіх прав, і його трактував закон нарівні з худобою. 
Існувала також категорія населення, яких називали ізгоями. Ізгоями вважали людей, які в силу різних причин вибули з тієї групи, до якої належали, але не вступили до іншої. Головна маса ізгоїв походила з холопів.

Автор: Тетяна Ясюк 

  


 


 


 

Історія 7463 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Догляд за нігтями

Красиві, здорові і доглянуті нігті - важлива частина жіночої краси. Регулярний догляд за нігтями, допоможе зберегти їх акуратний вигляд. Нігті...

Мода/Краса

Геоекономічний гамбіт. Прийняття жертви

Автор: Михайло Притула Гамбіт - це така комбінація в шахах, коли жертвують фігуру, щоб виграти партію. Як зробити об'єктивну аналітику?...

Політичні оглядачі

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ КІЦМАНСЬКОГО РАЙОНУ ЗА СІЧЕНЬ-ЛИПЕНЬ 20

Повідомлення управління статистики у Кіцманському районі СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО Станом на 1 серпня п.р. зернові та зернобобові культури...

Прес-випуск

Масонська Умань. Автор: Оськін Олександр

Цікавий спостерігач проходячи повз Свято-Миколаївську церкву, що знаходиться біля ратуші, не може не звернути увагу на цікавий символ зображений на...

Історія

Відкритий лист Президенту України Порошенко П.О.від А. Вовнянко

Прошу Вас дати доручення секретарю РНБО А. Турчинову провести нараду про стан авіабудівної галузі України і пропозиції щодо збереження та...

Наука/Технології

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.