Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Дисидентський рух в УРСР

by Valeria on Nov 9, 2009

Автор: Олена Захарян

Після смерті Сталіна в Радянському Союзі настав період, який отримав назву „хрущовської відлиги”. Цей період багатьом запам’ятався „кукурудзяною епопеєю”, освоєнням цілини, низкою реформ – не поступових, часто не зважених і не достатньо радикальних. Хрущов намагався реформувати радянську систему, але ті реформи були скоріше „косметичні”. Хрущов та його оточення були неспроможні вийти за межі існуючої системи. Одночасно відбувалася лібералізація суспільства: політичний режим пом’якшувався, стало допускатися деяке вільнодумство. Як результат, відбулося піднесення культури у другій половині 50-х – у 60-х роках.
Система, як і раніше, обурювала багатьох „вільнодумців”, але припинення ідеологічних кампаній проти інтелігенції, загальне пом’якшення політичного клімату дало змогу їх голосам прорватися. І тоді з’явилися дисиденти – інакодумці. То були люди, що йшли проти панівного державного ладу, протистояли радянській ідеології та політиці. Їх підштовхував і активний правозахисний рух, спричинений прийняттям Декларації прав людини (1948р.).
Це були чесні, талановиті письменники, поети, художники, юристи, журналісти, представники інших категорій інтелігенції, студенти, робітники та селяни, що незалежно мислили. Ці люди гостро відчували суспільну несправедливість, засилля центру, його дискримінаційну політику щодо України. Вони відкрито висловлювали свої погляди, вимагаючи від влади змінити такий стан речей. Дисиденти підхопили естафету боротьби за людські й національні права українського народу з рук попередніх поколінь патріотів. Дисидентський рух в Україні набув національно-демократичного забарвлення.
Дисидентство охопило усю Україну та існувало в усіх її регіонах: у Центрі й на Сході (Київ, Харків, Донецьк, Луганськ); в західній частині (Львів, Івано-Франківськ, Тернопіль, Буковина); на Півдні (Одеса, Миколаїв, Херсон).
Дії дисидентів були мирними й ненасильницькими. Це була боротьба за розум і душі людей. Вони діяли виключно конституційними методами: адже конституція СРСР гарантувала основні людські права й свободи. Інша справа, що ті статті так і залишалися декларативними, а більшість населення навіть і не знала своїх прав.
Дисиденти вдавалися до протестів, агітаційно-пропагандистських акцій, писали листи на адресу керівників країни, „відкриті листи” до ООН (наприклад, „Відкритий лист” до ООН українських політв’язнів мордовських концтаборів. У ньому узагальнювалися головні вимоги українського дисидентства, висловлювався рішучий протест проти дискримінації українства).
Вони створювали й поширювали так званий самвидав. Це була нелегальна на той час література, яка не могла бути видана державними підприємствами через своє „вільнодумство”. Хоча дисиденти писали, передусім, про найважливіші людські цінності. Самвидавчими були збірки багатьох українських поетів.
В Україні створювалися дисидентські організації. Найвідоміші з них це: Український революційний центр (заснований у Львові), який у своєму маніфесті проголошував 33 „принципи свободи”, серед яких висувалися вимоги запровадження демократичної системи та суверенітету України (!), встановлення державних кордонів нації в її етнографічних межах. Адже радянська конституція насправді гарантувала й таке право: на добровільний вихід будь-якої республіки зі складу Союзу, хоча керівництво СРСР і не могло такого допустити. „Реалістичний робітничий гурток демократів” (заснований на Донбасі), Українська робітничо-селянська спілка (УРСС, заснована на Львівщині у 1958р). На чолі останньої стояли видатні українські громадські й політичні діячі Левко Лук’яненко та І.Кандиба. УРСС у своєму проекті програми піддавала гострій критиці політику Комуністичної партії, засуджувала сталінські репресії 30-х років, голодомор 1932-1933 років, бюрократичні методи керівництва народним господарством, національну політику. Автори проекту поставили питання про ненасильницький, конституційний вихід України зі складу СРСР. У новоствореній самостійній Українській державі політичний лад залишався би радянським, економічний – соціалістичним. Україна як суверенна й самостійна держава входила б до співдружності таких самих незалежних соціалістичних держав.
Та радянська влада, як і раніше, не допускала критики режиму. 25 грудня 1958 року був прийнятий Закон СРСР „Про кримінальну відповідальність за державні злочини”, а в новій редакції Кримінального кодексу УРСР залишилася сумнозвісна 62 стаття – „антирадянська агітація й пропаганда”. Пошуки „ворогів” радянської влади продовжувалися.
Дисидентські організації були переслідувані. У 1961-1965 роках було проведено судові процеси проти активних їх членів. Репресії були спрямовані проти генерала Петра Григоренка, літературного критика Івана Світличного, художника Опанаса Заливахи, історика Валентина Мороза, поета-перекладача Святослава Караванського.
У травні 1961у Львові почався закритий судовий процес над УРСС. Львівський обласний суд засудив Левка Лук’яненка до розстрілу. Його звинувачували у тому, що він „із 1957р. виношував ідею відриву УРСР від СРСР, підривав авторитет КПРС, зводив наклепи на теорію марксизму-ленінізму”. Через 72 доби Верховний Суд замінив розстріл 15-ма роками позбавлення волі.
Петра Григоренка у відповідь на правозахисну діяльність, виступи на підтримку справедливої боротьби кримських татар за повернення на історичну батьківщину спочатку кинули до психіатричної лікарні, а влітку 1964 року відібрали генеральське звання.
Відповіддю на арешти дисидентів стала стаття літературного критика з Києва Івана Дзюби „Інтернаціоналізм чи русифікація?” (1965 р.). Ця праця стала свого роду підсумком діяльності дисидентів часів „відлиги” і згодом була перекладена багатьма мовами. Свою статтю Дзюба відкрито адресував Петру Шелесту, тодішньому першому секретареві ЦК Комуністичної партії України. Автор проаналізував основні причини, що зумовили акції протесту української інтелігенції, засудив політику ігнорування громадських прав українського народу, піддав критиці національну політику КПУ.
Устами молодого публіциста найактивніша частина української молоді заявила про свій розрив з тоталітарною системою. Цей розрив багатьом коштував кар’єри, інші заплатили за нього своїм життям. Але їх жертва не була марною. „Знищені стають знаменом”, - писав про українських дисидентів Валентин Мороз. В цьому – істинне їх значення.

 

Історія 1861 Переглядів

Author

ValeriaDrozdova

Valeria

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Міжхребцева грижа

Виникнення Хребет складається з тіл хребців з дуговидними суглобами і еластичних прошарків між ними - міжхребцевих дисків. Міжхребцевий диск...

Здоров'я

Google запустив сайт про історію кібернетики і комп'ютерів в Україні

Компанія Google спільно з Фондом історії та розвитку комп'ютерної науки і техніки створили проект "Інформаційні технології в Україні: історії та...

Комп`ютери

Цінний дарунок для своєї вигоди

вибачте, але стаття про передачу Криму була видалена, за проханням В.І. Сергійчука, зумовлене тим, що  я "пропагандую Російську сторону у...

Історія

Постать Петра Сагайдачного в історії України

Постать Петра Сагайдачного в історії України   Автор: Юлія Лучик      Історія України дала світу безліч визначних...

Історія

РОДОМ ВОНА- З ПЕТРИКІВКИ

Більше восьми десятиліть плідно порала мистецьку ниву Марфа Ксенофонтівна Тимченко — широко знана майстриня декора­тивного...

Мистецтво/Рукоділля

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.