Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Матеріальна та духовна культура трипільців

by Guest on Oct 24, 2009

Матеріальна та духовна культура трипільців 

Автор: Тетяна Ясюк

Трипільська культура- одна з найяскравіших явищ первісного світу. Це перша з відомих культур землеробів та гончарів, із якої почалась історія України. Загадкова трипільська культура народжена за декілька тисячоліть до нашої ери, стала для України великим збагаченням. Трипілля- це не давня культура на зразок єгипетської, проте це масиви  територіальних розкопок, житла, одяг, прикраси, глиняні вироби, які доповнюють історію калористикою.

Загалом виділяють три основні періоди у розвитку трипільської культури: ранній, середній, пізній. З останні роки українські археологи звернули особливу увагу на локальні різниці в матеріальній культурі трипільських пам'яток на окремих територіях та генетичні зв’язки певних культурних угруповувань. Йдеться про те, що трипільська культура навряд чи представляє собою єдине культурне угруповання, а, напевно, є культурно-історичною спільністю землеробських культур. Найраніше кераміка трипільської культури повністю зберегла традиції культури Боян та Докукутені. Уся поверхня посуду вкрита защипами, або врізним орнаментом. У другій половині раннього етапу з'являється посуд з прогладженою орнаментацією. У цей період розміри поселень невеликі- від 1 до 9 га з плануванням по колу або вуличним. Поруч з широким будівництвом землянок та напівземлянок на ранньому етапі були поширені й глинобитні житла. Деякі дослідники навіть вважають, що на ранньому етапі існували двоповерхові будівлі, наприклад на ранньотрипільському поселенні біля Олександрівки на півночі Одещини. Певного розвитку набула місцева металообробка міді. На поселеннях знайдено мідні шила , рибальські гачки, різні прикраси. Відомі й великі вироби з міді- клиноподібні та провушні сокири-тесла.

На середньому етапі розвитку відбувається подальше ускладнення матеріальної культури трипільських племен у зв’язку з прогресом господарського розвитку, посиленням торговельних відносин із сусідами, у тому числі й степовими племенами Північного Причорномор’я. Головним визначником пам'яток середнього етапу Трипілля  є керамічні комплекси, які різняться від ранньотрипільських наявністю в них розписаного фарбами посуду , хоч застосовувався  і поглиблений орнамент. Останній найдовше зберігається в локальних групах трипільських племен східного ареалу.

 На середньому етапі  з'являється досить численна кількість локальних груп трипільських племен, матеріальна культура яких помітно відрізняється одна від одної.

У цей період розвитку трипільської культури майже на всіх територіях Правобережної України зникають малі за площею поселення та з'являються поселення площею від 10 до 150 га. Житла розташовуються концентричними колами, набувають поширення будівлі значних розмірів та складним  внутрішнім  плануванням.  У будівництві, крім дерева застосовують каміння .Більшість споруд на окремих поселеннях двохповерхові, прямокутні або клиноподібні у плані. На поселеннях відомі й землянки, а також господарські ями. Деякі поселення укріплені ровами та валами, що свідчить про неспокійні стосунки між окремими общинами. Знаряддя праці, як і на ранньому етапі, виготовляються переважно з кременю, кісток тварин так дерев На поселеннях виявлено значний  за кількістю реманент з кісток свійських та диких тварин, серед яких є шила, штампи для прикрашення посуду, ножі землекопалки, мотички. Значно розширився асортимент виробів з міді, в якому, крім прикрас, збільшується кількість знарядь праці, особливо таких, як шило, рибальські гачки, клиноподібні сокири, тесла, тощо.
 
 Витоки землеробської культури

Трипільська культура- одна з найяскравіших явищ первісного світу. Це перша з відомих культур землеробів та гончарів, із якої почалась історія України. Загадкова трипільська культура народжена за декілька тисячоліть до нашої ери, стала для України великим збагаченням. Трипілля- це не давня культура на зразок єгипетської, проте це масиви  територіальних розкопок, житла, одяг, прикраси, глиняні вироби, які доповнюють історію калористикою.Трипільська культура є винятковою культурою первісного суспільства в Україні. Її розвиток продовжувався понад 2,5 тис. років. Охоплена нею територія займає майже всю Правобережну України та Молдову. Трипільська культура загалом поділяється на дві великі групи матеріальну та духовну.

Автор: Тетяна Ясюк

Avatar Image: WikiMedia Commons, Trypillian Pottery by Luba Petrusha, uploaded to English Wikipedia using the handle Lubap; uploaded to Commons by Janmad.gif

 

Історія 11132 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Втрачена перемога, або чому Іван Виговський не пішов на Москву

Втрачена перемога, або Чому Іван Виговський не пішов на Москву Автор: Микола ГВОЗДЬ В історії кожного народу і кожної держави є події, які...

Історія

Влада в Україні бандитська і неукраїнська. Діаспора не буде її годуват

Автор: Аскольд Лозинський Авторитарні режими добровільно не міняють ні курсу політики, ні себе. Вони не віддають влади.Але українській діаспорі...

Блоги

Велика нічия

Велика нічия Автор: Володимир В'ятрович Дискусії про те, чим була для українців перемога у Другій світовій війні і чи взагалі вона була,...

Політичні оглядачі

На саламандру – з фотоапаратом

На саламандру – з фотоапаратом Автор: Павло БІЛЕЦЬКИЙ --------------------------------------------------------------------------------...

Тварини

Членство в СОТ - чого більше: плюсів чи мінусів?

Автор: Олесь Коношевич Україна переглядає умови членства в СОТ Після 15 років руху України до приєднання до СОТ і трьох років фактичного...

Бізнес/Економіка

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.