Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

95-ЛІТНЯ ІСТОРІЯ ПЛАСТУ

by Guest on Jul 7, 2009

95-ЛІТНЯ ІСТОРІЯ ПЛАСТУ

Автор: Оксана Закидальська (за Пластовим Довідником) Торонто


Хоч скавтські гуртки, на взірець скавтінґу Роберта Бейдена-Павела, появилися в Україні в 1911 році, 12 квітня 1912 р. — це день, коли учитель при Академічній Гімназії у Львові д-р Олександер Тисовський (пізніше знаний як Дрот), перевів першу пластову присягу із своїм гуртком. І тому цей день уважається як день народження Пласту.

Від початку пластуни включалися в акції здобуття незалежної української
держави – вступали в ряди УСС і брали участь у Листопадовому чині 1918 року у Львові. Під час Визвольних Змагань за українську державу Пласт розвинувся і поширив свою діяльність. Після війни Пласт розвивався головно в Галичині, але поширився і на Закарпаття, Волинь та Пряшівщину. До Пласту вступило багато молоді з різних верств суспільства – селянських, робітничих і професійних родин. 

У перших роках у Пласті були лише юнаки і юначки й старші, а в 1920-их
роках Пласт охопив теж інші вікові групи. У своїй книжці Український
Пластовий Улад Северин Левицький подає, що в Україні в 1925 р. було 37
юнацьких куренів і понад 2,000 пластунів і пластунок, а в 1930 році було 93 курені і 6,000 пластунів і пластунок.

Очевидно, Пласту не було в совєтській Україні, де скасовано останні
скавтські групи в 1922 році, а вихованням молоді могла займатися тільки
Комуністична партія під видом піонерії і комсомолу.

Оскільки Пласт виховував повноцінних, свідомих українців з провідницькими якостями, польська влада заборонила Пласт — на Волині в 1928 році, в Галичині — в 1930 році. Але Пласт не припинив своєї діяльности і далі працював таємно під виглядом організації Комісії Виховних Осель і Мандрівок Молоді під опікою товариства Рідна Школа. Працею керував таємний провід, а пластових провідників, яких повикривали, польська влада гостро карала арештами та ув’язненням.

Пластові групи діяли також по різних містах Европи. В Празі пластуни
створили Союз Українських Пластунів Еміґрантів (СУПЕ), але воно перестало діяти з вибухом війни в 1939 р.

Після війни велике число українців опинилося поза межами України, головно в таборах переселенців у Німеччині й Австрії. Там Пласт відновив свою діяльність; провід його був в Мюнхені. Коли почалися масові виїзди з Европи, провід Пласту доручив індивідуальним пластунам гуртувати пластунів і організувати пластові групи у їхніх нових країнах поселення.

Між 1946 і 1950 роками з’явилися групи пластунів у Тунісі, Франції, Бразілії, Австралії, Арґентіні і Великобрітанії, а найбільше осередків постало в США й у Канаді.

Невелике число пластунів залишилося в Німеччині і в Австрії. На початку 1950-их років, у шістьох країнах (Австралії, Арґентіні, Великобрітанії, США, Канаді і Німеччині) були створені крайові проводи. Щоб затримати єдність Пласту, в 1954 р. всі крайові організації створили міжнародню Конференцію Українських Пластових Організацій (КУПО).

Розвинулася пластова праця по нових країнах поселення – щотижневі
сходини, літні і зимові табори, видання, вишколи виховників і міжкрайові
вишкільні табори. В деяких місцевостях пластуни купували власні доми і
оселі. В 1990 році світове членство нараховувало около 5,000 пластунів.

Наприкінці 1980-их років в Україні постали організації, які сприяли
національному відродженню. У західній Україні, де колись діяв Пласт, збереглася пам’ять про Пласт і його традиції. Завдяки праці одиниць і піддержці деяких нових організацій, виникли пластові групи в різних місцевостях. Уже в 1990 році були пластові групи в Луцькому, Києві й Донецькому, але найширше Пласт розвинувся у Львові, де міська рада затвердила статут пластового товариства 22 лютого 1990 р., а в квітні 1991 р. затверджено крайовий статут і назву: Пласт — Українська Скавтська Організація. У жовтні 1991 р. Пласт України прийнято до
КУПО. У той же час почалися контакти Пласту України з світовим скавтінґом, щоб увійти в міжнародній скавстський рух.

В 1990 році також організувалися пластові групи у Польщі і у Словаччині і
обидві крайові організації увійшли в КУПО в 1991 р.  З відродженням незалежної України й Пласту в ній багато дорослих пластунів звернуло свою добродійну працю на розвиток молодої держави, а пластуни з діяспори допомагали, головно достачаючи матеріяли й вишколюючи
виховників. Сьогодні Пласт в Україні має осередки в кожній області і
нараховує около 6,000 членства.

Автор: Оксана Закидальська (за Пластовим Довідником) Торонто

Джерело: Гомін України, http://www.homin.ca/news_view.php?category=youth&news=1836&lang=ua

Avatar Image Courtesy of Wiki Media Commons - Фото: Степан Бандера у Пласті 1923

Історія 1809 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Як правильно укомплектувати домашню аптечку?

Як правильно укомплектувати домашню аптечку? Автор: Тетяна КОЗИРЄВА У кожній хаті є своя домашня аптечка. Зазвичай там зберігаються ліки на...

Здоров'я

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ КІЦМАНСЬКОГО РАЙОНУ ЗА СІЧЕНЬ 2011 РОК

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ КІЦМАНСЬКОГО РАЙОНУ ЗА СІЧЕНЬ 2011 РОКУ повідомлення управління статистики у Кіцманському районі...

Цікаво знати

Вдаримо по застуді медом з перцем!

Вдаримо по застуді медом з перцем!  Люди вже розкупили в аптеках протигрипозні ліки. При цьому забули, що здоровий не той, хто лікується, а...

Здоров'я

УКРАЇНСЬКИЙ НАРОД - РОСІЙСЬКОМУ

Автор: Євген Рибчинський Війна далася світу важко, Та ми на смерть стояли мужньо, Ми пили з однієї чашки І хліб ламали навпіл дружньо.

Література

Комп’ютер і дитина: інтелектуальний прогрес чи емоційна катастрофа?

Комп’ютер і дитина: інтелектуальний прогрес чи емоційна катастрофа? Автор: Наталя ВАРЕНИК Безневинна іграшка, чи скринька Пандори? XXI...

Освіта/Тренінг

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.