Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Перемога 08.45 і Повстанська армія

by Guest on May 8, 2010

Автор: Ігор Лубківський

Свято Перемоги вочевидь знову підніме на поверхню українського суспільства дискусію щодо примирення ветеранів УПА і Радянської Армії. І нова українська влада напевно спробує вирішити його з точністю до навпаки до того, як це робив Віктор Ющенко.

Тепер нам будуть розказувати байки про те, що воїни УПА не є 100% героями, але 100% - прислужниками фашистів. Не знаю, чи варто повторювати, що істина десь посередині.

І навіть не володіючи ніякими унікальними історичними талантами, можна вже тепер хоча б дещо розставити по своїх місцях.

                                     1. День Перемоги 8.45

Весь світ святкує День Перемоги 8-го травня, а не 9-го. Пояснюють це різницею між московським і європейським часом - Акт капітуляції був підписаний о 23 годні за середньоєвропейським часом, коли в Москві вже було далеко за північ.

Хоча насправді, думаю, причина була в іншому - не можна святкувати свято в день, який вже минув, а пройшовши таку важку війну, без свята СРСР дозволити собі залишитися теж не міг.

А до 9-го травня воїни УПА вже точно не мають аж ніякого відношення, бо громадянами тієї держави себе не вважали. Тому й спроба примирити їх з воїнами Червоної армії і посадити за один стіл саме в цей день виглядає дещо дивною.

Та й не воювали вони між собою. Окремі сутички і бої між УПА і Червоною армією звичайно були, але на результат війни вони точно ніяк вплинути не могли і носили лише місцевий характер. Радянська армія на той час була надто потужною машиною, щоб ризикувати зв'язуватися з нею.

Керівники Повстанської армії це розуміли - тому й створювали військо, здатне тривалий час вести боротьбу в підпіллі. До того ж одні і ті ж люди дуже часто могли бути ветеранами і однієї армії, і іншої. В 1941 році на західній Україні мобілізації проведено не було, не встигли, і після визволення радянська влада компенсувала це сповна.

Тоді вже забирали всіх підряд. Правда тим, хто проживав на окупованій території, Сталін зазвичай не довіряв, тому й кидали їх в бій першими, майже на вірну смерть. Це було ще однією причиною поповнення лав УПА - краще було відсидітися вдома, в криївці, ніж йти на радянсько-германський фронт.

Тим більше, що від звільнення західної України навесні 1944 року війна тривала ще більше року - так що загинути були всі шанси. Тому часто йшли в УПА і для того, щоб не йти в Червону армію - все ж воювати упівцям доводилося таки на своїй території, а не десь, невідомо де і за кого.

                                 2. Як довго існувало УПА?

З 1944 року по 1954 рік УПА проіснувала більше 10-ти років. А окремі бої були зафіксовані й пізніше. Навряд чи така боротьба була б можливою без підтримки місцевого населення. Тому зі стратегічної точки зору виселяючи цілі села і сім'ї в Сибір, відбираючи в селян землю і записуючи їх в колгоспи, Сталін звичайно був правий - мова йшла про те, щоб позбавити воюючу армію тилового забезпечення.

Хоча й треба сказати, що підтримували цю боротьбу не всі - були і польські, і змішані сім'ї, були люди які просто не хотіли воювати або вважали цю війну чужою для себе. Та й не можна все життя вести війну. Тому десь зрозуміти можна й тих, хто в „яструбки" („истребительные отряды") записувалися.

Бувало й так, що й члени однієї родини могли воювати по різні сторони - війна ще нікому не принесла щастя - не треба мати тут ніяких ілюзій. А тому коли життя в СРСР стало більш чи менш нормальним, тоді і смисл воювати щез. Це було вже не за Сталіна. СРСР часів Сталіна і після нього - дві великі різниці.

УПА переміг Хрущов - зупинивши ту репресивну машину, проти якої вона воювала та армія і фактично відмінивши кріпосне право в колгоспах. Та й вбивство Бандери - теж діло рук вже його влади. Складний то був період.

                                       3. Про голод 1946-го

Але в 1946 році війна ще йшла по повній силі і колективізація була фактором, що їй лише сприяв. Добровільно йти в колгосп і віддавати свою землю ніхто не хотів. На західній Україні звикли не довіряти владі - тут її стільки перемінилось, що й не злічити.

І допоки ще існувала приватна власність на землю, доки селянин ще мав шмат землі - доти він відчував себе ще хоч трохи незалежним і доти принаймі не голодував, як на колгоспному сході.

Бо хоч і заробити з неї нічого не міг, бідували, чесно кажучи, але той, хто мав землю, вважався господарем і в колгосп не рвався, що б там не обіцяли.

Тому голоду на заході Україні в 1946 році не було. Всі були господарями, кожен завжди щось мав на чорний день - який би неврожай не траплявся. Вистачало і на сім'ю, і на підтримку УПА, і на допомогу мішечникам зі сходу.

                                      4. Спад боротьби

Починаючи з 1947 року ряди УПА почали рідіти. Їх убивали, українські села вивозили в Сибір, щоб залишити вояків без тилового забезпечення, поля в селян забирали в колгоспи. А з того, що залишилося при хаті, сплачувати продподаток на утримання УПА було вже не так легко.

Деякі з цих вивезених селян потім, вже за Хрущова, повернулися назад - без права поселятися в рідному селищі. А натомість з Польщі вивозили українські села і переселяли їх на Україну, переважно десь на Миколаївщину.

Але там, в степах ті жити не змогли і всіма правдами і неправдами верталися назад, на захід, щоб хоч трохи бути ближче до батьківщини, до її гір і лісів. Це лемки, музей їхньої культури є у Монастирській Тернопільської області.

                              5. Повстанці і простий люд

На західній Україні жили різні люди, не одні тільки українці. І не всі підтримували повстанців, як-от все ті ж польські чи змішані сім'ї. Були села, де всі надавали допомогу УПА, а були й такі, що ні. В реальності ж ніхто особливо тій війні не радів, просто сталінська влада - це було ще гірше. А так народ не так вже й воювати хотів, воювали-то від безвиході фактично.

Що робити, коли в тебе відбирають землю, сім'ю, дитину? Були й такі, які в ястребки записувалися і їх теж зрозуміти можна - не можна ж все життя воювати, шукали якоїсь можливості закінчити ту війну. І як тільки життя стало більш чи менш нормальним - так опір і зійшов на нуль. Хоча окремі випадки ще навіть в 60-х були.

А бувало й таке, що вирізали цілі польські села. Хто скаже тепер, хто саме? Справжні бандерівці, винищувальні загони НКВС, просто бандити, яких було доста після війни? Так що в принципі нічого особливо доброго в тій війні не було, війна завжди лихо, от тільки й інакше теж не виходило. Вмирати без бою від голоду, як на сході, західняки не захотіли.

                            6. Радянська влада і повстанці

З повстанцями радянська влада не церемонилася - не було навіть цих сумнозвісних „тройок" - їх просто убивали. На Тернопільщині, під Копиченцями, в лісі є місце де трупи вбитих упівців скидали - просто в рів, без ніякої могили, собаки потім їхні руки-ноги таскали.

Там тепер меморіал зробили. Все були молоді хлопці по 17-20 років - такі, що дуже часто ще й дівчини не встигли спробувати. Вони вірили в ту ідею.

Ну а єдине, що однозначно було позитивним з того, що принесла радянська влада на західну Україну - так це можливість навчатися. Університети були і за Польщі, але пробитися селянському хлопцю, та ще й українцю, туди фактично було неможливо.

Після війни поляків винищили чи вивезли, українську інтелігенцію Совіти знищили (убивали навіть вчителів), і поступити вчитися можна було вже легше. На це і Сташевського (вбивцю Бандери) купили...

                               7. Про законність влади

Воїни УПА вважали себе правонаступниками української держави 1918 року. Легітимність СРСР на той момент була більш ніж сумнівною, особливо після виключення з Ліги націй в 1939 році за війну з Фінляндією.

І тільки економічна депресія 30-х (СРСР закупив трактори і обладнання в США), а потім - Ялтинська конференція 1945-го допомогли нарешті добитися визнання з боку США і світового співтовариства.

І всі спори щодо тієї боротьби насправді зараз зводяться до одного - яку саме владу можна було вважати тоді законною і легітимною?

Чи УПА, як правонаступника української держави 1918-го року, яку визнали на той момент більш як 30-ть країн світу, чи СРСР, який до свого визнання йшов шляхом підкупу, війн і насильств?

Ця ж дискусія триває і донині. Хоча, здавалось би, виникнення незалежної України давно вже мало би розставити тут всі крапки над „і".

Автор: Ігор Лубківський, Тернопіль, для УП
Джерело: Українська правда
www.pravda.com.ua
 

Історія 1035 Переглядів

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Як троє українців перетнули океан, або Сім днів без води, сорок днів -

Автор: Ольга ДУБОВИК Жерар Депардьє сказав про них: "Зібралися троє божевільних і зробили це". Імена цих трьох - Костянтин Могильник,...

Туризм і дозвілля

У Нагуєвичах завершилось грандіозне молодіжне дійство «Франко фест»

Іван ТИХИЙ «Унікальність фестивалю полягає в тому, щоб показати Франка молодим і для молодих людей, популяризувати не тільки мову та літературу,...

Культура/Суспільство

Рослини в нашому житті

На Землі росте понад 400 тисяч різних видів рослин. Кожну секунду в результаті фотосинтезу на нашій планеті утворюється близько 10 тис. т. (200...

Цікаво знати

Яблучний струдель

Для тіста: 250 г борошна, 1 яйце, 1 ч. ложка олії, сіль. Для начинки: 1 кг яблук, 250 г цукру, 100 г родзинок, 2 ч. ложки рому, 100 г...

Кулінарія

EzReklama.com – веб-сайт для української реклами в інтернеті -- один

EzReklama.com –  веб-сайт для української реклами в інтернеті -- один рік потому:  2756 відвідувачів, 6098 сторінок переглянено,...

EzReklama Прес-центр

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.