Реклама 2

 

New blog posts

Administrator has not posted any blogposts yet.

Статистика сайту

site stats View My Stats

 

 

Карпатська Україна

by Administrator on Mar 23, 2009

Карпатська Україна

Автор: Анатолій Ковальчук, помічник-консультант народного депутата України

У середині березня минає 70 років від дня видатної історичної події-  проголошення незалежності Карпатської України.   14 березня 1939 року Сейм (парламент) Карпатської України, що зібрався  в м. Хусті, виражаючи суверенну  волю народу, ухвалив рішення про державність цього краю-- невід'ємної складової єдиної  України. Створення незалежної Карпатської України стало четвертою у ХХ столітті спробою нашого народу, після  ЗУНР, УНР та Гетьманату Скоропадського відновити власну державність.  

Що знаємо ми, жителі Центральної України, про минуле цього мальовничого краю, відгородженого від решти українських земель Карпатськими горами?

Ще в середині І тис. н. е. Закарпаття, як і вся долина Тиси, було заселене переважно слов'янами. Наприкінці ІХ ст. Закарпаття  входило до складу Київської Русі, перебуваючи під владою місцевих князів. Відомо, що 992 року похід за Карпатські гори здійснив  великий київський князь Володимир-Хреститель. Очевидно, відтоді за тамтешніми слов'янами закріпилася самоназва "русини". Але із вторгненням у середнє Подунав'я угорських племен, що  прийшли  з південного Уралу, за  деякий час більшість корінних мешканців були знищені або асимільовані завойовниками, які створили  державу на захоплених землях. Свою мову й культуру зберегли тільки ті слов'яни, що мешкали між Карпатами і  Тисою.

Згодом увесь край був окупований Угорщиною. За кілька століть ізоляції від решти українських земель керівна верства русинів змадяризувалася, прийнявши мову і звичаї приходьків.   Тільки закріпачене  селянство, яке становило понад  75% населення, залишилося вірним своїй нації, зберігши рідну мову й культуру.  У складі  Угорщини Підкараптська Русь, як стали називати той край,   мала колоніальний статус.

У колективній пам'яті  закарпатців ніколи не зникало усвідомлення своєї належності до єдиного українського народу.  

Після закінчення Першої світової війни і розпаду Австро-Угорської імперії була створена самостійна держава- Карпатська Україна. На численних мітингах закарпатські українці виступали за возз'єднання свого краю з Великою Україною. Але на перешкоді до цієї мети став напад на Україну більшовицької Росії. За таких умов дуже впливова Руська Народна Рада, утворена в Америці вихідцями із Закарпаття,  видала маніфест, який передбачав три варіанти вирішення долі  краю: повна незалежність; об'єднання в одну державу з Галичиною й Буковиною; у разі входження до іншої держави    Карпатській Україні має бути гарантована широка національно-культурна  автономія.

За Сен-Жерменським договором 1919 року край увійшов на правах автономії до складу новоствореної Чехословаччини, перший президент якої Масарик на словах гарантував русинам  широкі права, включно зі скликанням власного парламенту. Проте всі ці обіцянки залишилися на папері аж до "Мюнхенської змови", яка започаткувала дезінтеграцію цієї країни. Нагадую: у відповідь на ультимативну вимогу Гітлера силою зброї відібрати у Чехословаччини населену німцями Судетську область, наприкінці вересня 1938 року Франція і Велика Британія на конференції, що відбулася в м. Мюнхені, примусили Прагу віддати  цю територію Німеччині  "добровільно". І тільки в передчутті  зникнення своєї держави з карти Європи уряд Чехословаччини у жовтні того ж року надав Закарпаттю автономію. Але було вже пізно. Бо через кілька місяців "фюрер", окупувавши Чехію, дозволив угорцям захопити все Закарпаття.

Ці події  і стали поштовхом до національно-державного будівництва на Закарпатті. Було створено політичну партію "Українське Національне Об'єднання" (УНО),  яке 12 лютого здобуло тріумфальну перемогу на виборах до Сейму (понад 92% голосів).  УНО сформувало уряд Карпатської України на чолі зі священиком, відомим громадським діячем Августином Волошином і військове формування  "Карпатська Січ",  що налічувало декілька сотень бійців-добровольців.

Але відновлення української державності навіть на невеликій частині території суперечило геополітичним планам тоталітарних, по суті фашистських Німеччини, Італії, Угорщини й  СРСР, а також демократичних Великобританії і Франції. Тому коли в Закарпаття вторглася 40-тисячна угорська армія, русинам-українцям довелося один-на-один протистояти добре озброєному ворогу. Слабко озброєна  "Карпатська Січ", до складу якої влилося близько трьох сотень членів ОУН, які прибули з  Польщі,  серед них Роман Шухевич та Олег Ольжич, Юрій Горліс-Горський, за  підтримки місцевого населення  вчинила загарбникам відчайдушний опір. Це був перша у світовій історії збройна відсіч фашистам! До цього моменту загарбникам вдавалося мирно перекроювати карту Європи.

На жаль, про це мало-хто знає, але не чехи, не словаки, навіть не поляки, французи і британці, а саме українці в Закарпатті першими підняли зброю проти фашистської агресії.   Проте сили були не рівними, і через декілька днів кривавих боїв усе Закарпаття  було окуповане Угорщиною. Незважаючи на  військову поразку, Карпатська Україна на увесь світ продемонструвала незламну волю українців до свободи і державної незалежності. А її оборонці-мужність, відвагу й патріотизм.

З позицій сьогодення видається  дивним і незбагненним: чому слов'янські народи чехи і словаки, які самі впродовж багатьох сторіч зазнавали гноблення перші з боку німців, другі-- від угорців,  майже 20 років   не зовсім по- братськи ставилися до  закарпатських українців-русинів? Чому одна із найбоєздатніших армій Європи--чехословацька не вчинила спротиву і без жодного пострілу "здала" свою батьківщину гітлерівцям?

Упевнений: нам, українцям, сьогодні, як і в минулому, в  боротьбі за утвердження і зміцнення  своєї незалежної, соборної, могутньої, заможної держави треба покладатися не на  чужу допомогу, а  тільки на мудрість, патріотизм, морально-духовну силу  власного народу. 

Відзначаючи славний ювілей героїчного чину національного духу,  не можна промовчати про  небезпечні для єдності народу й держави процеси, що відбуваються нині в деяких регіонах України, зокрема, в  Закарпатті. На жаль, антиукраїнські сили, інспіровані з-за кордону,  розігрують карту так званого політичного русинства, стверджуючи, всупереч історичній правді, що українці-русини-, які компактно проживають у Заккарпатті й на заході Словаччини,- не етнографічна група українців, а якийсь окремий, народ. Поштовхом до  ескалації цього небезпечного явища стало рішення   Закарпатської обласної ради від 7 березня 2007 року про визнання національності "русин" на території краю. У цьому ж дусі в Закарпатській обласній раді розглядалося питання щодо прийняття прапора області, дуже схожого до російського триколору, ухвалення рішення про бюджетне фінансування газети "Подкарпатський русин".

Кожному зрозуміло: набуття Закарпатською областю України статусу Підкарпатської Русі з її політичною орієнтацією на Росію відповідає доктрині Медведєва про зону російських  інтересів за межами РФ. Крім того, за умов фінансово-економічної кризи,  ганебного розбрату між лідерами держави й боротьби за владу такі дії органів місцевого самоврядування ще більше  дестабілізують ситуацію в Україні.

Очевидно, це добре усвідомлює Президент України В. Ющенко. Бо представляючи нещодавно голову Служби безпеки, він наголосив на  потребі рішуче припиняти всі провокації і відверто сепаратистські дії, що несуть загрозу територіальній цілісності України.          

Анатолій Ковальчук,
помічник-консультант
народного депутата України

Джерело:  e-POSHTA/e-Пошта  March 19 лютий 2009 -- Vol.10 No. 7

 

 

 

Avatar Image Courtesy of Wikimedia Commons.

Історія 1228 Переглядів

Author

admin

Administrator

Заява Редакції

Використання матеріалів stattitablohy.ezreklama.com дозволяється лише за умови наявності імені автора роботи та прямого посилання (лінку) на цей сайт. Вебсайт і послуги http://stattitablohy.ezreklama.com є надані компанією EZREKLAMA (Манітоба, Канада). Відповідальність за зміст публікації несуть їх автори, думка редакції може не співпадати з думкою авторів публікації. Редакція залишає за собою право редагувати матеріали.

Українська музика рокeрує

ПИШИ УКРАЇНСЬКОЮ

Пиши українською
Тут спілкуються українською

HTML block #1

block.

Random Articles

Що таке кохання..?

 Що таке кохання..? Напевне, майже кожен із нас рано чи пізно ставить собі це запитання. Можливо, це красномовні слова, дорогі подарунки чи...

Корисні Поради/Повчальні

Mорські походи запорожців

Автор:Катерина Антонець Скільки горя народного треба було розлити по українській землі, аби заговорило воно словами думи-пісні: За річкою...

Історія

Як уберегтися від квартирних крадіжок?

Як уберегтися від квартирних крадіжок? Автор: Омар УЗАРАШВІЛІ Пластикові вікна та металеві двері захистять не від кожного злодія Через...

Корисні Поради/Повчальні

За другий рік існування сайту Stattitablohy.ezreklama.com відвідуванн

На сьогодні, кількість відвідувачів сайту Stattitablohy.ezreklama.com перевищила 71,000, переглянено 116,914 сторінок та опубліковано 1,191...

EzReklama Прес-центр

Літак, що працює на сонячних батареях, відправився у 24-годинну подоро

Унікальний літак на сонячній енергії відправився у свій перший нічний політ. Літак злетів сьогодні, 7 червня, з аеродрому швейцарського міста...

Транспорт

Actions

Поділитися

Надіслати друзям

Повідомлення

Very Bottom Block Position

 

Ваше оголошення тут

Пишіть admin@ezreklama.com

 

 

Реклама 3

Новини

Міністерські портфелі з українським корінням у новому уряді Канади

Nov 8, 2015

Етнічно та гендерно різноманітний новосформований канадський уряд буде діяти злагоджено та переконливо в обстоюванні української позиції на міжнародній арені та залучення нових партнерів до підтримки України. Такі сподівання висловлює посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадський уряд в особі... Читати далі →

Новопризначений міністр Маріанна Мигайчук відвідала святкування 99-річчя Канадського-українського інституту "Просвіта" у Вінніпезі

Nov 8, 2015

Сьогодні, 7-ого листопада 2015 р., ми були свідками події історичного значення, яка відбулася у Вінніпезі, в приміщенні Канадського-українського інституту "Просвіта"  де відбувся бенкет з нагоди його 99-річниці. На запрошення голови Манітобської філії Ліги Українців Канади п.... Читати далі →

ВКонтакте, Яндекс та Мail.Ru почали "зливати" ФСБ дані про своїх користувачів

Sep 6, 2014

Субота, 06 вересня 2014 Соціальна мережа "ВКонтакте" включена до реєстру Роскомнадзору в рамках виконання скандального "закону про блогерів", прийнятого в Росії 1 серпня.  З відповідною заявою виступив прес-секретар Роскомнадзору Вадим Ампелонський.... Читати далі →


Footer block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #2

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Footer block #3

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod incorrupte.

Footer block #4

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.